„Pražské kulturní středisko, pod které teď patříme, si přeje, abychom napsali novou hru, a to hned,“ píše Zdeněk Svěrák. „Napsali jsme ji přes prázdniny na chalupě a nazvali Herberk.“
Na převedení synagogy do majetku města se už radnice s Židovskou obcí dohodla. Transakci ale stále oddaluje fakt, že by město muselo do památky investovat desítky milionů.
Veškeré dary dobrovolníci třídí a odvážejí do zasažených oblastí podle potřeb tamních krizových štábů. Kromě materiálních darů už v sobotu začali koordinovat také nabídky přímé pomoci.
Ke klasickým scénám pro divadlo, operu či balet před několika týdny ve Washingtonu přidali ke Kennedymu centru nový prostor, kde se mohou návštěvníci volně pohybovat a sledovat zkoušky i představení.
Kulturní dům Eden vznikl na začátku 80. let, jenže už téměř polovinu své existence chátrá. Poslední akce se v něm konala v roce 2005 a radnice Prahy 10, které patří, ho dlouhá léta nechala netknutý.
Místo rekonstrukce chátrajícího hostince postaví město Vodňany v osadě Hvožďany nové společenské centrum za miliony korun. Příklad z nedalekých Netolic, kde dvě desetiletí nevědí, jak využít kulturní dům, vodňanskou radnici neodradil. Lidé z Hvožďan i ze sousedního Újezdu odmítají, že nové kulturně-společenské zařízení je přepych. Hrdě ukazují místo, kde se budou setkávat.
Velké kulturní domy bývaly za totality chloubou měst i malých obcí, dnes se z nich ale mnohde stala spíše noční můra. Radnice většinou nemají peníze na opravy a často chybí i nápad, jak budovy využít. Například ve středočeských Milovicích ovšem řešení našli. Z části někdejšího Domu důstojníků je teď městský úřad.
Přestavba chátrajícího kulturního domu v Kuřimi je na spadnutí. Cena prací může vyšplhat až na 75 milionů korun. V plánu je mimo jiné přistavení dalšího podlaží s malým sálem.
Kulturní dům v Červeném Hrádku u Plzně se dostal do povědomí hlavně v roce 1989. V červenci v něm vystoupil generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš. Ve svém legendárním projevu tehdy mimo jiné kritizoval umělce podepsané pod peticí Několik vět, která žádala společenské změny. V chátrajícím objektu by se v budoucnu mohli potkávat předškoláci a senioři.
Centrální radnice opravuje cesty v horní části parku Republiky nad kulturním domem v Ústí nad Labem. Přibydou například i nové lavičky. Obvod to bude stát milion 300 tisíc korun.
Českolipská radnice by chtěla přesunout knihovnu a divadlo do kulturního domu. Názory obyvatel České Lípy na takový přesun se liší. Jestli je to ale vůbec možné, se teprve ukáže. Architekt Jiří Suchomel by měl ještě letos předložit studii, která ukáže, zda je představa radnice vůbec reálná.
Sokolovsko bojuje s vysokou nezaměstnaností. V Karlovarském kraji patří k nejhorším v regionu. Bez práce tu je přes pět tisíc lidí. Řada z nich je přitom v registru i několik let. Úřad práce v Sokolově se proto mimo jiné zaměřuje na ty klienty, kteří se na běžném pracovním trhu těžko uplatňují. Zájem o takové pracovníky má třeba zdejší dům kultury.
Velké kulturní domy v malých obcích byly v minulosti chloubou, teď se z nich pomalu stává noční můra. Otázku, jak naložit s těmito budovami, řeší ve Strmilově na Jindřichohradecku i v Českých Velenicích. Každé z měst se rozhodlo problém řešit jinak.
Sběratel historických motocyklů Petr Hošťálek se stane vlastníkem kulturního domu v Netolicích na Prachaticku. Jeho nabídku na odkoupení stavby s pozemkem schválili včera večer netoličtí zastupitelé. Chátrající nemovitost prodávali více než rok. Petr Hošťálek tam chce otevřít muzeum techniky, proto kulturní dům koupil.
Po neúspěšných pokusech o prodej bude Kulturní dům Vltava provozovat přímo jeho majitel, město České Budějovice. O dlouhodobé pronájmy se postará Správa domů, jednorázové akce zajistí zaměstnanec Odboru kultury. Českobudějovický magistrát proto začne do téměř třicet let starého kulturního stánku opět investovat.
Už skoro rok usiluje sběratel historických motocyklů Petr Hošťálek o koupi kulturního domu v Netolicích na Prachaticku. Chce z něj vybudovat muzeum techniky. Včera večer z jednání netolických zastupitelů odjížděl opět s nepořízenou. Před klíčovým hlasováním totiž dostal starosta Netolic obálku s konkurenční nabídkou.
Kulturní dům v Dlouhé Vsi letos stojí rovných padesát let. Místo oslav a připomenutí toho, co se v něm všechno odehrávalo, ale půjde k zemi. Budova už je přes patnáct let zavřená, což se podepsalo na jejím stavu.
Beroun začne v dubnu opravovat Plzeňku. Za budovu kulturního a společenského domu už radnice zaplatila bývalému majiteli první splátku – 12 milionů korun z celkových dvaceti. Město se také snaží získat evropskou dotaci. Návštěvníků svých webových stránek se také ptá, jak by to podle nich na Plzeňce mělo vypadat.
Zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm dnes rozhodnou o osudu městského Domu kultury. Budova z 60. let je už přes půl roku vystěhovaná a kvůli havarijnímu stavu čeká na potřebnou rekonstrukci. Kdy začne, ale pořád není jasné. Velkolepé plány na přestavbu totiž zhatily výsledky výběrového řízení, a pokud město nebude jednat rychle, hrozí, že přijde i o slíbené dotace.
Největší kulturní dům v Děčíně, kde se koná většina plesů ve městě, má od minulého týdne nového provozovatele. Ten měl týden na to, aby nastěhoval všechny zásoby a připravil novou plesovou sezónu. Obavy, jestli se všechno stihne, mají hlavně maturanti, kteří si ples objednávají i tři čtvrtě roku předem.
Českolipský kulturní dům Crystal plánuje tamní radnice přestavět a v prvním patře vybudovat knihovnu. Nebrání se tomu ani autor stavby architekt Jiří Suchomel, který byl při kolaudaci kulturního domu v roce 1990. Tehdy ještě dům vypadal tak, jak měl, tedy podle projektové dokumentace. Půl roku poté se architekt do České Lípy vrátil a nestačil se divit.
V Děčíně skončila soutěž na pronájem kulturního domu Střelnice. Na současného provozovatele si lidé roky stěžují, vedení města proto věří ve zlepšení situace. Zájemci o Střelnici ale kritizují podmínky soutěže. Zatímco dříve byl kulturní dům dotován více než milionem, dnes by měl budoucí provozovatel městu naopak platit.
Už jen prázdný plácek zůstal v Chrastavě na Liberecku po torzu nedostavěného kulturního domu. Budovu začali pracovníci specializované firmy bourat před měsícem. Dokončení demolice slaví hlavně hasiči, kteří tam budou mít nové cvičiště.
Po letech jednání je jasno. Berounská radnice koupí Kulturní dům Plzeňka. Do majetku města sice přejde až za rok, ovšem s ohledem na tento obchod se město rozhodlo, že už letos upraví prostor vedle Plzeňky. Bude tam parkoviště zhruba pro 15 aut.
Kulturní dům v Netolicích chtěl do svých rukou převzít zájemce z Hracholusk. Za budovu nabídl 650 tisíc korun. Po diskuzi na včerejším zasedání ale netoličtí zastupitelé nabídku odmítli. O prodeji objektu už dále neuvažují.