Na místě se tehdy sešlo pět desítek krizových interventů – nejen od policie, ale taky od hasičů nebo zdravotní záchranné služby. Všechny je měla na starost Julie Gábrišová.
„Mnozí mladí lidé čelí zvýšenému stresu, úzkostem a narůstajícím případům syndromu vyhoření již během studia. Pozitivní je však rostoucí povědomí o duševním zdraví,“ myslí si Karolína Faberová.
„Důležité je říct, že teď to zvládáme a budeme to zvládat i poté bez ohledu na to, co se bude dít. Takže řekneme: Máme záchranné sbory, které jsou připravené,“ popisuje interventka Zuzana Čepelíková.
Český červený kříž má dnes 14 tisíc dobrovolníků a nabízí kurzy od první pomoci po mezinárodní humanitní právo. Letošním mottem světového dne Červeného kříže je Udržujme lidskost naživu.
Pro někoho je sebevražda tabuizovaná. Ale sebevražedné myšlenky se mohou objevit i u zdravého člověka, upozorňuje Anna Jelínková: „Když člověk přemýšlí nad sebevraždou, nevidí jiná možná řešení.”
Využití linek podle ministerstva poměrně kopíruje situaci s epidemií a v době jejích vrcholů logicky stoupá. V obdobích klidu, jako jsou například současné týdny, je hovorů méně.
České Budějovice||Romana Lehmannová, Jan Bartoněk|Společnost|Radiodokument
Cítíš absolutně hmatatelně zoufalství, říká cestou k rodičům, kterým zemřelo dítě, zdravotní sestra a interventka Míša. S tou strávila jeden den redaktorka Českého rozhlasu České Budějovice.