Před lety v talentové televizní soutěži zaujala svou rychlokresbou. Věrka Vybíralová je ale také restaurátorkou a malířkou. Jak vypadaly její začátky? A kde hledá modely?
V teráriu jsou se zmijí kameny, rostliny a suché seno. „Potřebujeme vytvořit takové prostředí, aby se v tom had cítil dobře, ale zároveň aby ho návštěvník aspoň někdy viděl,“ popisuje chovatel.
Šedesátník, který na kresbu před lety narazil, ale může očekávat, že bude zajištěný až do konce života, protože cena díla se odhaduje na desítky milionů dolarů.
Jak uvádí muzeum na své webové stránce, na pergamenu je 130 ilustrací, z nichž některé doplňují popisky. Poskytují pohled na to, jak region vypadal před 700 lety.
Mezi obrazy jsou například kresby nazvané „Amerika: Velké vězení“ z roku 1967 nebo „Válka v Americe“, u nichž se prodejní odhad pohybuje mezi 25 000 až 35 000 dolarů (kolem 550 000 až 765 000 korun).
Ve čtvrteční aukci se prodaly i poznámky Isaaca Newtona k jeho stěžejnímu dílu Philosophiae naturalis principia mathematica. Vydražily se za 1 702 500 liber.
Aukční síň rovněž nabízí jeden a půl stránky opravných poznámek Isaaca Newtona k jeho stěžejnímu dílu Philosophiae naturalis principia mathematica, v němž mimo jiné definoval své tři pohybové zákony.
Golec se domnívá, že nemusí jít o poslední nález a že další objevy nám pomůžou pochopit, k čemu jeskyně sloužily. „Bez těch kreseb bychom neměli vůbec nic. To je prázdný prostor,“ vysvětluje.
Archeolog Martin Golec z Univerzity Palackého v Olomouci, který objev učinil, měl již delší dobu podezření, že čáry na kameni, které fotografoval už průkopník speleologie Karel Absolon, jsou staré.
Dataci kresby určila radiouhlíková metoda. Dosavadní rekord držela malba z této jeskyně, která je podle laboratorních analýz stará 6200 let. V Kateřinské jeskyni se nachází několik maleb.