Na oběžnou dráhu a zpátky do Terezína: americký astronaut přijel vrátit kresbu židovského chlapce
Kresba židovského chlapce Petra Ginze Měsíční krajina se v pondělí po putování na oběžné dráze dostala do Terezína, kde v ghettu pobýval za druhé světové války její autor. Americký astronaut Andrew Feustel měl s sebou kopii obrázku na své poslední vesmírné misi. Feustel je na návštěvě České republiky i se svojí ženou, která má české kořeny.
Dojatá manželka astronauta Indira přiznala, že je to pro ně velmi emotivní zážitek. „Tato kresba sem putuje na počest všech obětí a všech přeživších holokaustu a také všech lidských bytostí. Abychom si všichni zapamatovali ty zrůdnosti, které se děly, a také tu naději, talent a schopnosti lidí, o které jsme přišli,“ řekla Feustlová se slzami v očích.
„Máme vás tu velmi rádi a je to pro nás hodně emotivní. Dlouho jsme se těšili na to, až kresbu přivezeme zpět,“ dodala Feustlová při předávání kopie kresby.
Andrew Feustel: K Česku měli vazby i další astronauti, snažím se vás povzbudit k velkým věcem
Číst článek
Židovský chlapec vytvořil kresbu ve svých třinácti letech a zachytil v ní svou představu toho, jak vypadá Země z povrchu Měsíce. Na oběžnou dráhu ji s sebou vzal už první izraelský kosmonaut Ilan Ramon. Raketoplán při zpáteční cestě na Zemi shořel v atmosféře. Tragédie, kterou žádný člen posádky nepřežil, se odehrála 1. února 2003, tedy v den Ginzových narozenin.
Manželka Ilana Ramona požádala Feustela, aby kresbu vynesl znovu na oběžnou dráhu. „Byla to pro nás velká čest dokončit Ramonovu misi,“ zdůraznil Feustel, jenž měl s sebou šest kopií originálu, který je uložen v Jeruzalémě.
„Celou dobu byly kresby v mé kabině, jiné obrázky jsem s sebou kromě fotek rodiny neměl,“ řekl astronaut, který je v České republice na pozvání Akademie věd České republiky.
Krteček či Písně kosmické
Astronaut a jeho žena Indira jsou oficiálními vyslanci agentury pro americký kosmický program NASA a na organizaci návštěvy se podílelo také velvyslanectví Spojených států amerických v Praze. Feustel v neděli navštívil Planetárium Praha. Přednášky a diskuse s astronautem bude možné navštívit v Olomouci a Ostravě v úterý a ve středu. Pobyt v Česku zakončí v pátek 12. dubna v Brně ve Hvězdárně a planetáriu.
Feustel má za sebou tři vesmírné mise. Na každou s sebou bral předměty odkazující na Českou republiku. Na první misi v roce 2009 si do raketoplánu Atlantis vzal Písně kosmické Jana Nerudy.
Andrew si dá po návratu z vesmíru svíčkovou a české pivo, říká manželka amerického astronauta
Číst článek
Krtka z animovaného seriálu Zdeňka Milera vzal do vesmíru dvakrát, poprvé v roce 2011 při letu raketoplánu Endeavour STS-134 a podruhé v roce 2018. To s ním letěly právě i kopie kresby z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v židovském ghettu v Terezíně.
Na dotaz, co si z České republiky vezme s sebou na příští výpravu, odpověděla jeho žena „české pivo“.
Feustel strávil ve vesmíru 226 dní, z toho 61 hodin a 48 minut ve volném kosmickém prostoru. Ze sedmi miliard lidí letělo do vesmíru 599 a Feustelovo pořadové číslo je 494.