Městský soud v Praze se zabývá případem bývalého soudce Zdeňka Sováka, který měl podle obžaloby požadovat desítky milionů korun za zajištění mírnějšího trestu pro stavební společnost Metrostav.
Jako primátorka čelila Totter (dříve Řápková) kritice, že byznysu Nováka a jeho spolupracovníků jde na ruku. Firmám na něj napojeným město za jejího vedení velmi levně pronajímalo i prodávalo majetek.
Krajský soud začne kauzu řešit v pondělí 21. září, v týdnu jsou v plánu ještě další dva jednací dny. Termíny hlavního líčení má soud zatím naplánovány do konce roku.
Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se spolčila se svou přítelkyní Čche Son-sil, aby získala úplatky od největšího jihokorejského podniku Samsung Group. Úplatky byly určeny k posílení pozice šéfa Samsungu I Če-jonga. Informoval o tom v pondělí úřad zvláštního prokurátora, který vyšetřuje korupční skandál, kvůli němuž byla Pak Kun-hje dočasně odvolána z úřadu.
Skupina fotbalistů podle obžaloby obviňovala zápasy a činila tak ve prospěch sázkařské mafie. Až šest let vězení hrozí osmi mužům, kteří podle obžaloby ovlivňovali výsledky v nižších fotbalových soutěžích. V hlavním líčení, které začalo u Okresního soudu ve Strakonicích, jsou obžalováni z podplácení, nebo přijetí úplatku ve spolupachatelství.
Rusko by podle některých polských politiků nemělo mít právo organizovat mistrovství světa ve fotbale v roce 2018. V souvislosti s údajnou korupční aférou Mezinárodní fotbalové federace FIFA to zmínil předseda polského Senátu Bogdan Borusewicz. Americké a švýcarské vyšetřování kauzy a rezignace prezidenta FIFA Seppa Blattera k tomu podle něj jasně vedou.
Švýcar Sepp Blatter se znovu uchází o post předsedy Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Svou kandidaturu nestáhl ani po provalení korupčního skandálu, který vedl k zatčení jeho několika spolupracovníků z vedení federace, a ani po výzvě k rezignaci, kterou na Blatterovu adresu pronesl šéf evropské federace UEFA Michel Platini. Nového šéfa FIFA volí zástupci všech 209 členů federace.
Brazilské úřady spustily vlastní vyšetřování možných zločinů spojených s korupčním skandálem FIFA. Prověřit obvinění proti šéfovi Kostarického fotbalového svazu Eduardu Liovi se rozhodly i úřady jeho země. Teď je mezi zatčenými v Curychu. V Argentině zase soudce vydal zatykač na tři byznysmeny, které chce kvůli korupci stíhat americká justice.
Někteří z tuctu obviněných v sázkařské fotbalové aféře hrají i přes čerstvý zákaz činnosti dál. Čtvrteční rozhodnutí fotbalové asociace kluby vesměs ignorovaly. Hájí se tím, že nařízení je v rozporu se současnými stanovami. A prý je také o sankcích nikdo ze svazu oficiálně neinformoval.
Sázkařká aféra ve fotbale se bude dnes probírat na Strahově, ve svazovém sídle. A podle všeho ne jedna, ale hned dvě, které spolu mohou souviset, ale také nemusejí.
Fotbalová asociace České republiky zatím neví, koho policie stíhá v sázkařské kauze. Na Strahov totiž zatím stále nedorazil očekávaný seznam 12 současných i bývalých fotbalistů, které policie obvinila.
Fotbalisté Sparty po skoro roce znovu vedou Gambrinus ligu. V Brně vyhráli v 8. kole nad Znojmem 2:0 a posunuli se před Plzeň. Ještě delší dobu než pražský tým na 1. místo čekal na svoji příležitost gólman poraženého týmu Petr Drobisz. V nejvyšší soutěži se objevil po vynucené přestávce po téměř dvou letech.
12 fotbalistů obvinili čeští policisté v korupční kauze. Hráči podle obvinění ovlivňovali zápasy a sázeli na utkání, ve kterých sami hráli. Vyšetřování začalo na popud Fotbalové asociace České republiky loni v září a týkalo se bývalých i současných fotbalistů napříč kluby a soutěžemi. Kromě 12 zadržených policie vyslechla dalších 20 osob.
Dvanáct současných i bývalých fotbalistů obvinila policie z podplácení a příjetí úplatku. Více než dvacet dalších lidí chce vyslechnout. Akce je prý dlouhodobě připravovaná ve spolupráci s vedením tuzemského fotbalu. Radiožurnálu to ráno potvrdil místopředseda Fotbalové asociace Roman Berbr. Už vloni na podzim prý získali nezvratné důkazy o manipulacích se sázkami - ve druhé lize.
Dnešního dopoledního tréninku prvoligových fotbalistů Teplic se nezúčastnil obránce David Jablonský. Podle informací Radiožurnálu byl u výslechu v Praze v souvislosti se sázkařskou aférou. Policie už včera v Teplicích vyslýchala i jeho spoluhráče Egona Vůcha, ten informaci dnes potvrdil.
Policie má v posledních letech hodně práce s českým fotbalovým prostředím. Dvě kauzy s údajným uplácením a ovlivňováním zápasů ještě nejsou definitivně u konce a objevila se další aféra. Hráči napříč soutěžemi měli sázet na vlastní zápasy.
Do vyšetřování korupčního skandálu v české politice se může vložit Brusel. Řekl to mluvčí Evropské komise Olivier Bailly. Komise by se podle něj případem začala zabývat, pokud by se ukázalo, že se podezření z korupce týkají i peněz z evropských fondů.
Severoatlantická aliance po skandálu českých politiků a úředníků doufá, že Česko dostojí všem svým závazkům. Českému rozhlasu to řekl představitel NATO. Reagoval tak na fakt, že policie zadržela šéfa a bývalého šéfa vojenského zpravodajské služby. Situaci v Česku sleduje i Evropská komise.
Za normálních okolností by právě začínající týden byl v českém fotbale věnovaný hlavně blížícímu se derby pražských ‚S‘ a tím i dalšímu dílu boje o titul mezi Spartou a Plzní. Jenže tématem číslo jedna je další skandál. Má dvě roviny: výkon sudího Drábka v pátečním duelu o záchranu mezi Českými Budějovicemi a Příbramí. A potom nařčení, že se fotbalisty Jihočechů pokusil někdo manipulovat.
Už od září leží na českém fotbale další pomyslná korupční deka. Šéf Sparty Daniel Křetínský přispěchal do sídla Fotbalové asociace s tvrzením, že se v profesionálním fotbale uplácí a poukázal na ligové utkání Jablonce s Plzní.
Neshoda mezi předsedy Fotbalové asociace a její disciplinární komise nabírá grády. Šéf disciplinárky Jiří Golda se nechal slyšet, že chce po Danielu Křetínském ze Sparty, který svým tvrzením rozpoutal korupční aféru, důkazy do 7. února, jinak bude trestat jeho. První muž českého fotbalu Miroslav Pelta na to okamžitě zareagoval a dnes chce dát Goldovi najevo, že by si neměl tolik vyskakovat.
Fotbalová Plzeň majitele Tomáše Paclíka uplácela a dostane od disciplinární komise trest. Anebo - a to se teď jeví jako pravděpodobnější - je to jinak: nařčení šéfa Sparty Daniela Křetínského, který poukázal na korupční praktiky v profesionálním fotbale, stojí na vratkých základech. V tom případě by neměl trest minout jeho. Jenom tahle dvě řešení se nabízejí, pokud nemá tenhle palčivý případ českého fotbalu vyprchat do ztracena.
Vstoupili byste dobrovolně za poplatek 200 korun ročně do spolku, ve kterém se uplácí? Přesně tohle si od lidí slibuje Fotbalová asociace České republiky, která od Nového roku naplno spouští nový systém členství.
Českého fotbalu jsou plné noviny, plné televize, plná rádia, i když se právě teď zrovna nehraje. Korupční aféra opanovala jeden z nejpopulárnějších sportů v Česku. Situace je o to složitější, že jsou podezření, ale nejsou důkazy. Hráči jsou v komentářích opatrní. Ale těžko se tvářit, že se nic neděje.
Na pražském Strahově to vypadalo, jako by tam dorazila ochraptělá rocková hvězda. Šéfa Sparty Daniela Křetínského při vystupování z luxusního auta i později na chodbách sídla Fotbalové asociace fotografové a novináři málem umačkali. Ale nic podstatného od něj po zasedání disciplinární komise o korupci v českém fotbale, na kterou v září poprvé upozornil, neslyšeli. Konkrétní byl Křetínský jen při vzkazu Tomáši Paclíkovi, který svůj plzeňský klub v poslední době před nařčením z korupce sveřepě brání a nebere si servítky.