Česko si připomíná 35 let od znovunabytí svobody. Křehkost demokracie ilustruje i příběh profesorky, intelektuálky a disidentky Růženy Vackové, ženy generace a formátu Milady Horákové.
Pravdu o Babišově spolupráci s StB dokládá 11 svazků komunistické tajné policie. Ale pro voliče Babiše bude „pravdou“ jejich názor, tedy lež, že nespolupracoval.
Film Vlny zavede diváky do prestižní rozhlasové redakce. Novináři mění zaběhnutá pravidla a dostanou se kvůli tomu do střetu s tajnými službami. Příběh je inspirovaný skutečnými osobnostmi.
Předák Klement Gottwald tehdy vyhlásil, že „socialistická zákonnost bude metodou vlády, základní politickou směrnicí podmíněnou konkrétní situací třídního boje“.
Odchod Alexandra Dubčeka a nástup Gustáva Husáka znamenal definitivní tečku za pokusem o uvolnění poměrů v zemi. Místo toho se Československo naplno vrhlo do takzvané „normalizace“.
Kytara, knír a nesmlouvavý kritický pohled na dění ve společnosti. I to byl básník a písničkář Karel Kryl. Po okupaci emigroval do západního Německa, později kritizoval polistopadové poměry.
V proslulé Redakci mezinárodního života Československého rozhlasu působí v 60. letech odvážní novináři, celebrity doby. Dostanou se ale do hledáčku tajné policie. Film vychází z skutečných událostí.
„Hasil byl jeden z nejlepších agentů, protože přinášel opravdu cenné informace o uranu, a dokonce i informaci o tom, že byl zatčen Rudolf Slánský,“ říká David Žák.
„Zajímavá událost byla, že se objevily anonymní dopisy, které byly adresovány Václavu Havlovi a Daně Němcové, od kohosi, kdo tvrdil, že se chce na paměť Palacha upálit,“ popisuje historik Tomek.
Československá totalita byla pro část lidí výhodná. Každá totalita je pro část lidí výhodná. Pro ty, kteří se více či méně podílejí na moci. Pro ty, kteří se ohnou, skloní, přizpůsobí.
V roce 1989 se po příchodu nového režimu nacházela tajná služba ve složité situaci. Lorencovou skartací chtěla zlikvidovat tisíce dokumentů obsahující stopy po zločinech a aktivitách organizace.
Zatímco v novinách oslavovali Den československé armády jako svátek bratrství vojáků a všech pracujících v zemi, pětičlenná skupina v čele s bratry Mašíny v noci tajně přešla přes hranice do NDR.
Spisovatel a nakladatel Jiří Padevět došel k názoru, že už nemá o lidstvu žádné přehnané iluze. Třeba proto, že i přes protektorát a holocaust nikdy nezmizel antisemitismus.
Politika zaměřená zjevně proti zájmům jiných zemí je podle něj nepřípustná. „Na tyto hrábě nyní šlapou vůdčí země Západu,“ prohlásil šéf Kremlu. O válce na Ukrajině se v této souvislosti nezmínil.
Zkusila si řídit tank, naučila se skládat střelné zbraně a trénovaly ji také jako radistku. Dnes 92letá Alena Hurychová z Jihlavy absolvovala na počátku 50. let vojenskou přípravu.
Navzdory snaze okupantů o přerušení vysílání se ho podařilo pracovníkům rozhlasu udržet. Když se pražský rozhlas 21. srpna na pár minut odmlčel, převzalo vysílání plzeňské studio.
„Kdybychom neprivatizovali tak, jak privatizujeme, vekslácké peníze by zůstaly na knížkách, nebo by šly tajně do zahraničí,“ prohlásil dříve ministr průmyslu v letech 1992 až 1997 Vladimír Dlouhý.
47:53
Praha||Adam Drda, Rostislav Šíma|Historie|Příběhy 20. století
Pracovníci Červeného kříže Julii/Liu poslali po válce od adoptivních rodičů do Československa. Dítěte se na jeho pocity a přání nikdo neptal. A podmínky, v nichž měla dívka žít, nikdo nezkoumal.
Alexeji Čepičkovi se podařilo stát se oblíbencem sovětského vůdce Josifa Stalina, který ho považoval za budoucnost Československa. Poté, co Stalin zemřel, ale upadl Čepička v Moskvě do nemilosti.
49:19
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Státní zástupkyně Katarína Kandová 92letému Vajnarovi v obžalobě navrhla dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou a peněžitý trest ve výši 100 000 korun.
Dlouhých 33 let po pádu železné opony se před český soud dostane první vysoký komunistický funkcionář, který je podle obžaloby odpovědný za brutální zásahy na československé hranici.
Štrougal měl stanout před soudem kvůli podílu na zabíjení lidí na československých hranicích v době komunistického režimu. Státní zástupce ale stíhání loni zastavil pro zdravotní důvody.
Komunisté si byli dobře vědomi, že díky popularitě televize mohou efektivně a politicky „vychovávat občany“. Klíčové bylo sdělit, co si mají myslet. I z tehdejší zábavy dodnes ční ideologické zadání.
Jan Werich a Jiří Voskovec jsou dodnes mimořádně proslulou autorskou uměleckou dvojicí. Kdo by neznal Osvobozené divadlo a jejich další společnou tvorbu?