Jedním z vrcholů literární akce, která potrvá do neděle 24. března, jsou ceny Lipského knižního veletrhu. Slavnostní předání ocenění bude ve čtvrtek odpoledne.
Akce se v posledních letech odložila kvůli pandemii koronaviru a pořadatelé mají obavy, že dorazí méně návštěvníků než dřív. I tak ale počítají, že se na lipské výstaviště vypraví přes sto tisíc lidí.
Čestným hostem letošního knižního veletrhu je Francie. Bohatý program nabídne ale i Polsko a dorazí i anglický spisovatel David Mitchell, autor Atlasu mraků.
Varšavský knižní veletrh je především určený domácím vydavatelům, autorům a čtenářům. Na každém ročníku se ale představuje jedna ze zajímavých literárních kultur - letos ta česká.
Speciální pozornost bude věnována zásadní osobnosti české i francouzské literatury Milanu Kunderovi. Programová témata 26. ročníku veletrhu zavedou čtenáře také do Polska a hlas dostane i Bělorusko.
Moskva||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Ředitel nakladatelství Francesco Polacchi se pro italskou agenturu ANSA označil za fašistu. „Jsem fašistou. Antifašismus je skutečnou nemocí této země.“
Součástí v neděli skončeného knižního veletrhu v Lipsku byl i ComicCon, což se dá volně přeložit do češtiny jako sraz těch, kteří si rádi vyrábějí kostýmy komiksových postav a oblékají se do nich.
Novou českou literaturu v Německu moc neznají. V rozhovoru pro Radiožurnál to řekl ředitel lipského knižního veletrhu Oliver Zille. Je to prý škoda. Má se to ovšem brzy změnit.
O jednom z nejprestižnějších knižních veletrhů Evropy v Lipsku se mezi Čechy mluví víc než kdykoli předtím. Patří sice k nejstarším na světě, ale mezi širokou veřejností stával spíš na okraji zájmu.
Stojíme s Bárou pod obří cedulí s nápisem RUSSIA. Kolem nás ruské vlajky, fotografie ruských klasiků – Tolstoj, Dostojevský, Gogol – prostorem se nepřeslechnutelně valí hlas Vladimíra Vysockého.
Pět miliónů návštěvníků dělá z knižního veletrhu v Káhiře druhý největší čtenářský podnik na světě. Prodávají se na něm i nové arabské překlady českých autorek Bianky Bellové a Zuzany Brabcové.
Ve Frankfurtu nad Mohanem začal největší knižní veletrh na světě. Jedním z hlavních témat jeho 67. ročníku bude význam svobody slova. Své knihy a vydavatelské koncepty bude v následujících pěti dnech ukazovat více než sedm tisíc vystavovatelů z přibližně stovky zemí včetně České republiky. Na letošním veletrhu bude jako čestný host představovat svou literaturu a kulturu Indonésie.
V Havlíčkově Brodě začíná 25. ročník Podzimního knižního veletrhu. Do kulturního domu Ostrov přijelo přes 160 nakladatelů, kteří na pulty vykládají letošní novinky - odborné publikace, historické romány, rodokapsy pro děti i knihy o pletení. O ty je prý každoročně velký zájem.
Začíná největší tuzemská knižní a literární akce - Svět knihy. Oborová přehlídka na pražském Výstavišti představí na 30 zemí a regionů. Letos bude největší pozornost patřit Egyptu, který je čestným hostem. Až do neděle je pro návštěvníky připraveno přes 500 programů nejrůznějších žánrů.
Mezinárodního knižního veletrhu v Maroku se vůbec poprvé účastní i Česká republika. Návštěvníci 21. ročníku Salónu knih v Casablance se mohou seznámit s Havlem, Kunderou, Čapkem nebo Sísem, a to i v arabštině. Celkem se veletrhu účastní 46 zemí a pořadatelé očekávají, že letos překonají loňský rekord v návštěvnosti, kdy dorazilo na 300 tisíc lidí.
Na 4. ročníku veletrhu odborných publikací, který se koná na pardubickém zámku, byla představena i nová kniha o koních s názvem Od trójského koně po Váňu. Autorka a hipoložka Lenka Gotthardová v ní zkombinovala poučné čtení s odlehčeným žánrem.
V Egyptě vrcholí Káhirský mezinárodní knižní veletrh. Už přes čtyřicet let se zaměřuje především na arabské publikum, které dalece přesahuje hranice Egypta. Čtyřem stům tisícům potenciálních arabských čtenářů se tu letos představuje i souborný překlad děl Franze Kafky.
Mezi českými čtenáři roste zájem o komiksy. Ukázalo se to i na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě, kde své příběhy nabízel také Petr Kopl z Jihlavy.
Ve Frankfurtu nad Mohanem se právě koná největší knižní veletrh na světě. Čestným hostem je Brazílie. Známý brazilský spisovatel Paolo Coelho nicméně přehlídku bojkotuje. Prohlásil, že nikdy neslyšel o padesátce ze 70 pozvaných autorů a dodal, že tento výběr nereprezentuje vzrušující literární scénu v Brazílii.
Malí nezávislí nakladatelé se už příští týden setkají v Táboře v rámci festivalu Tabook. Kromě prezentace knižní produkce připravili nakladatelé a organizátoři pro návštěvníky autorská čtení, divadelní představení a výstavy.
Vypráví příběhy obyčejných lidí. Cítí se mladě, i když je mu 75 let a miluje Českou republiku. Americký spisovatel Robert Fulghum se do Česka rád vrací a představuje lidem své knížky. I když vyšly ve více než stovce zemí, nikam jinam se svými knihami tak často nejezdí. Česky se ale při svých návštěvách neučí. Všichni mu tady totiž rozumí anglicky.
Krajská vědecká knihovna dnes hostí Festival dětské knihy. Už podruhé za sebou se tradiční několikadenní maraton předčítání, besed s autory, soutěží a tvůrčích dílen smrskne do jediného dne. Důvod je jediný - organizátorům akce se nepodařilo získat dostatek financí od ministerstva kultury.
Úspěšná spisovatelka publikací pro mládež Iva Procházková převzala na literárním veletrhu v německém Lipsku cenu Luchs. Prestižní ocenění pro autory dětských knih udělují společně týdeník Die Zeit a Radio Bremen. Procházková získala v minulosti už několik českých i zahraničních cen. Tentokrát porota ocenila německý překlad jejího románu Uzly a pomeranče.
Tisíce čtenářů míří do Havlíčkova Brodu na Vysočině. Začíná tam nejstarší knižní veletrh v Česku. O dvaadvacátý ročník s mottem Knihy a sny je mezi nakladateli obrovský zájem. Přihlášeno je 167 vystavovatelů, kteří budou své publikace dva dny nabízet čtenářům v Kulturním domě Ostrov.
Čeká knižní svět podobná revoluce, jakou byl vynález knihtisku? Jakým směrem se bude dál ubírat? Budeme mít za pár let vůbec ještě v domácnostech knihovny? O tom se v těchto dnech bouřlivě debatuje na největším knižním veletrhu světa ve Frankfurtu nad Mohanem.