Čokoládový Mikuláš, perník, jedna menší čokoláda a pár mandarinek vyjde na asi 120 korun. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ceny poskočily nahoru o jednotky procent.
Už teď farmáři přicházejí o zhruba dvacet procent původní zemědělské výroby. Vlivem změn mají stále menší úrodu, naopak náklady na zavlažování, hnojiva a další dál rostou.
„Klimatická změna je velký problém – poslední rok tady máme El Niño. Pěstování banánů proto začíná být velmi náročné. Museli jsme změnit některé naše farmářské postupy,“ popisuje Vincent Floirendo.
Cena kakaa v týdnu překročila rekordní hranici 10 tisíc dolarů za tunu, to je přes 230 tisíc korun. Od loňska přitom kakao zdražilo už víc než čtyřikrát.
Cena nejaktivnějšího termínového kontraktu od začátku roku stoupla o 72 procent. Směřuje k hodnotě více než 3500 liber (99 400 korun) za tunu, uvedla ve čtvrtek agentura Bloomberg.
Mezinárodní organizace pro kakao (ICCO) odhadla, že v sezoně 2022 až 2023, která skončila v září, byl deficit na trhu 100 000 tun. Sklizeň kakaových bobů narušily nepříznivé povětrnostní podmínky.
Historie kutnohorské čokolády se začala psát roku 1918. Dvakrát za sebou tehdy vyhrála zlatou medaili na světové soutěži. Po roce 1948 ale byl podnik znárodněn, výroba později zanikla.
Jíme stále více čokolády - alespoň podle měření statistiků. Mění se ale to, jakou čokoládu máme rádi. A nejsme v tom v Česku sami. Spotřeba roste i jinde a projevuje se to i na komoditních burzách.
Cena kakaových bobů na burze za poslední rok a půl klesla. Zatímco v prosinci 2015 stála tuna zhruba 3400 dolarů, letos v létě už to bylo i méně než 1800 dolarů a cena tak klesla téměř na polovinu.
Sobota je Světovým dnem pro fair trade. Slaví se každý rok druhou květnovou sobotu a upozorňuje na systém fair trade, který poskytuje zemědělcům z chudých zemí možnost uživit se vlastní prací.
Výroba čokolády by mohla být brzy daleko ekologičtější, než je teď. Změnit by to mohla iniciativa, která zahrnuje dvanáct největších světových výrobců kakaa. Zásluhu na tom má i britský princ Charles, který se rozhodl iniciativu za ekologičtější pěstování kakaovníků podpořit.
Za kilogram kakaa v současnosti kupující zaplatí v přepočtu 74 korun. Před deseti lety ale stejné množství mělo cenu poloviční. Kvůli zdražování komodity si tak zákazníci v cukrárnách musejí připlatit třeba za čokoládové výrobky. Výrobcům kakaových sladkostí totiž znatelně vzrostly náklady.
Brazílie začala po dvaceti letech znovu vyvážet ve velkém kakao. Z přístavu Ilhéus v noci vyplula nizozemská loď se sto tisíci pytli bobů, které míří do Evropy. Brazilcům se totiž podařilo přemoci houbu, která devastovala plantáže kakaovníků.
Výrobci čokoládových pochoutek budou muset zdražovat. Cena kakaa totiž rekordně vzrostla. Můžou za to špatné klimatické podmínky, kvůli kterým je kakaových bobů nedostatek. Zásoby kakaa se tak zmenšují už třetím rokem, a to je dokonce nejdelší období nedostatku za posledních 47 let.
Prezident Pobřeží slonoviny Alassane Ouattara se snaží nastolit pořádek v zemi zmítané občanskou válkou. Klíčovou ekonomickou aktivitu, vývoz kakaa, chce obnovit takřka okamžitě a do příštího týdne plánuje otevřít centrální banku. Ouattara také přislíbil, že do země pozve vyšetřovatele mezinárodního trestního soudu a nebude jim bránit v práci.
Politická krize v Pobřeží slonoviny končí. Laurent Gbagbo, prezident země, který po porážce ve volbách odmítal odstoupit, padl do rukou vojáků loajálních novému prezidentovi. Infrastruktura poničená občanskou válkou ale zřejmě bude i nadále komplikovat vývozy ze země, která je největším exportérem kakaa na světě. Například analytici z agentury Bloomberg tvrdí, že kakao hned tak nezlevní.
Cena kakaových bobů na komoditních trzích prudce roste a zaznamenala největší skok od roku 2008. Hodnota včera vystoupila až na 3340 dolarů za tunu. Důvodem je nejistá politická situace v Pobřeží slonoviny, které je největším světovým producentem této komodity.
Cena kakaa a tím i mnoha sladkostí by mohla prudce vzrůst. Politické napětí na Pobřeží slonoviny, kde exprezident Laurent Gbagbo odmítá uznat výsledky voleb, totiž roste. Tato africká země, která je tak krok od občanské války, přitom na světové trhy dodává 40 procent veškeré produkce kakaa. Někteří analytici proto spekulují o tom, že by se ceny mohly přiblížit k loňskému historickému maximu, které činí 3500 dolarů za tunu. Zatím je kakao o 500 dolarů levnější.
Cena cukru na světových trzích je nejvyšší za posledních 30 let. Prudce zdražují také další komodity. Cena kávy vzrostla od začátku roku o 70 procent. Vzhůru míří v posledních dnech i kakao.
Pobřeží slonoviny se zmítá na pokraji občanské války. Po prohře v prezidentských volbách na konci listopadu odmítá odstoupit dosavadní hlava státu Gbagbo. Na jeho místo by měl nastoupit opoziční Ouattara. Zastánci obou mužů mezi sebou svádí boje, které už si vyžádaly minimálně padesát obětí. Aktuální situaci zjišťoval Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu.
Na trhu s komoditami se dá spekulovat opravdu se vším. Dokazuje to obchod, který se podařil britskému finančníkovi Anthonymu Wardovi. Ten prostřednictvím svého hedgového fondu skoupil skoro veškeré kakao v Evropě. Získal tak 241 tisíc tun kakaových bobů, které by stačily třeba k výrobě pěti miliard malých čokolád.