Neprávem odsouzen za znásilnění. Po téměř půl století se Leonard Mack dočkal očištění. Testy DNA prokázaly jeho nevinnu a ukázaly na jiného muže jako na pachatele zločinu.
Třiašedesátiletý Manfred Genditzki byl v roce 2010 odsouzen na doživotí, protože podle obžaloby v roce 2008 utopil ve vaně sedmaosmdesátiletou ženu, o kterou se staral.
Hastingsovi se podařilo dostat na svobodu díky losangeleské pobočce organizace Innocence Project, jež se věnuje boji za práva odsouzených, kteří se podle ní do vězení dostali neprávem.
Mahmood Mattan byl v září 1952 ve věku 28 let nepráven oběšen za vraždu Lily Volpertové. „Případ je velmi dobový - rasismus, předsudky a zaujatost“ uvedl policista z Jižního Walesu Jeremy Vaughan.
Státní zástupkyně Marilyn Mosbyová uvedla, že si policie řadu svědeckých výpovědí vynutila nátlakem na nezletilé svědky, kteří později svá tvrzení stáhli.
Zlínští policisté, kteří vyšetřovali únos dcery podnikatele a zřejmě obvinili nesprávného pachatele, zůstanou bez trestu. GIBS prověřoval, jestli manipulovali vyšetřování v neprospěch Šnajdra.
Invalidní důchodce Petr Novotný byl odsouzen za ublížení na zdraví. Očistili ho až poté, co se ho zastal ministr spravedlnosti. Teď žádá odškodné. Více v dalším dílu podcastu Vinohradská 12.
Invalidní senior Petr Novotný chce po státu odškodnění dva miliony korun. Podle ministra spravedlnosti soudy v jeho případě porušily zákon. Téma sleduje Radiožurnál.
Všechno začalo v roce 2013. Jediná dcera Petra Novotného se rozváděla. A jedno květnové dopoledne mu zavolala, že manžel spolu s tchánem přijeli nečekaně k ní domů a chtějí stěhovat nábytek.
„Na první pohled může něco vypadat jako zcela jasná, jednoznačná záležitost, ale skutečnost je pak jiná,“ říká ke svému justičnímu omylu viceprezident Soudcovské unie Petr Černý.
Ministerstvo spravedlnosti statistické záznamy týkající se takzvaných justičních omylů nevede. Kvůli nezákonné vazbě nebo trestnímu stíhání stát loni odškodnil přes 1200 lidí.
Policejní prezident Jan Švejdar nařídil kontrolu kvůli případu Michala Šnajdra, jehož soud loni pravomocně poslal za únos na deset let za mříže. Případ mohl být od samotného počátku zmanipulovaný.
Michal Šnajdr strávil za mřížemi celkem 14 měsíců. Odsouzen byl na deset let za únos. Do vězení nastupoval v době, kdy jeho dcera onemocněla rakovinou. Ukázalo se, že pachatelem je zřejmě někdo jiný.
Polák Tomasz Komenda strávil 18 let ve vězení za brutální znásilnění a vraždu neprávem. Polský Nejvyšší soud jeho původně pětadvacetiletý trest zrušil.
Po 18 letech se v Polsku dostal z vězení muž zřejmě neprávem odsouzený za vraždu a znásilnění. Soud ho z vězení propustil pouze podmínečně. Sami vyšetřovatelé už ale požádali o obnovu procesu.
V americké Severní Karolíně byl propuštěn muž, kterého soud poslal před osmadvaceti lety do vězení za vraždu. Měl si odsedět doživotní trest. Soudce ovšem nyní našel v celém případu řadu chyb a nařídil muže propustit. Zatím ale jen do domácího vězení.
Šestnáct měsíců ve vězení za krádež v novinovém stánku si odseděl Slovák, který ale nic neukradl. Policie o tom věděla, ale soudu tyto informace nepředala. Slovenské ministerstvo vnitra už tento justiční omyl vyšetřuje.
Nejznámější pacient psychiatrické kliniky v Německu je na svobodě. Gustl Mollath strávil v ústavu pro duševně choré sedm a půl roku. Dnes dopoledne ho revizní soud v Řezně osvobodil s tím, že se na psychiatrii dostal protiprávně.
Stát vyplatí v plné výši odškodné pro Jana Šafránka, který se stal obětí justičního omylu. Šafránek si odseděl rok za znásilnění, které nespáchal. Soud ho pak v obnoveném řízení osvobodil a teď mu přiznal odškodnění ve výši skoro pěti milionů korun.
Po 32 letech se Australanka Lindy Chamberlainová dočkala spravedlnosti. Soud totiž uznal, že její dceru tehdy skutečně odvlekli a zabili divocí psi dingo, jak tvrdila. Dříve ženě soudci tuto verzi nevěřili a odsoudili ji za vraždu k doživotí.