Soud v Nizozemsku zamítl odvolání Ruské federace proti arbitrážnímu rozhodnutí, podle kterého země musí vyplatit 50 miliard dolarů (zhruba 1,2 bilionu Kč) bývalým akcionářům.
Podle Inozemceva je nejpravděpodobnějším scénářem postputinského fungování Ruska přeskupení současných elit, k němuž dojde, až Putin z jakéhokoli důvodu odejde z politiky.
O povinnosti vyplatit odškodné rozhodl v únoru odvolací soud v Haagu. Zrušil tak rozsudek soudu nižší instance. Rusko se proti únorovému rozhodnutí odvolalo.
Jukos byl svého času největší soukromou ropnou společností v Rusku s tržní hodnotou až 40 miliard dolarů. Hlavním vlastníkem byl oligarcha a oponent Kremlu Michail Chodorkovskij.
Ruský ústavní soud rozhodl, že stát nemusí odškodnit bývalé akcionáře ropné společnosti Jukos. Evropský soud pro lidská práva předtím rozhodl, že Rusko musí akcionářům vyplatit téměř dvě miliardy eur.
Soud v Dublinu ve středu nařídil irským úřadům uvolnit stamilionový bankovní (2,7 miliardy korun) účet ruského oligarchy Michaila Chodorkovského. Policie prý nepředložila jasný důkaz, že by tyto peníze pocházely z trestné činnosti.
Rusko se bude u evropských soudů bránit proti zablokování svého majetku ve Francii a Belgii. To nařídily místní úřady na základě loňského rozhodnutí haagského Arbitrážního soudu. Podle něj má Moskva vyplatit 50 miliard dolarů (přes 1,2 bilionu korun) poškozeným akcionářům bývalého ropného kolosu Jukos, který Rusko fakticky vyvlastnilo. Moskva ale rozhodnutí arbitráže neuznala.
Moskva připravuje zabavení francouzských a belgických majetků v Rusku. Jde o reakci na podobný krok Francie a Belgie, které obstavily ruský státní majetek na podnět poškozených akcionářů společnosti Jukos.
Rusko má akcionářům bývalé ruské ropné firmy Jukos vyplatit odškodné 50 miliard amerických dolarů (přes jeden bilion Kč). Rozhodl o tom dnes arbitrážní soud v nizozemském Haagu. Pětice akcionářů požadovala odškodné přes 100 miliard dolarů.
Soud s ruským miliardářem Michailem Chodorkovským a bankéřem Platonem Lebeděvem nebyl politicky motivovaný, soudci se ale dopustili mnoha chyb a prohřešků proti spravedlivému procesu. Konstatoval to Evropský soud pro lidská práva. V Rusku to vyvolalo smíšené reakce.
Evropský soud pro lidská práva řeší žalobu akcionářů zkrachovalé ruské ropné společnosti Jukos proti Rusku. Někdejší management firmy viní ruskou justici z porušení několika článků Evropské konvence pro lidská práva, které zaručují právo na spravedlivý soudní proces a ochranu soukromého majetku.
Evropský soud pro lidská práva dnes začne projednávat žalobu akcionářů zkrachovalé ropné společnosti Jukos proti Rusku. Někdejší management firmy viní ruskou justici z porušení několika článků Evropské konvence pro lidská práva, kterého se soudy měly dopustit během stíhání šéfů Jukosu za údajné daňové podvody.
Evropský soud pro lidská práva se sídlem ve Štrasburku musel znovu odložit slyšení týkající se ropné společnosti Jukos. Bývalí manažeři Jukosu chtějí po ruském státu odškodné ve výši sto miliard dolarů za bankrot této firmy v roce 2006.