Soud v Haagu rozhodl, že Rusko musí zaplatit akcionářům Jukosu 50 miliard dolarů. Moskva se odvolá
Rusko musí akcionářům někdejší ruské ropné společnosti Jukos zaplatit odškodné více než 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun). Rozhodl o tom v úterý odvolací soud v Haagu. Zrušil tak rozsudek soudu nižší instance, podle kterého Rusko tuto částku platit nemuselo. Agentura Reuters uvedla, že proti rozhodnutí se ještě lze odvolat k nejvyššímu soudu. Ruské ministerstvo spravedlnosti již oznámilo, že tak učiní.
O odškodném rozhodl v červenci 2014 arbitrážní soud v Haagu. V dubnu 2016 ale okresní soud v Haagu rozhodnutí zrušil s odůvodněním, že mezinárodní arbitráž neměla žádnou pravomoc zasahovat do těchto záležitostí jako rozhodce.
Lukašenko obvinil Rusko ze snahy o anexi Běloruska. ‚Nikdy na inkorporaci nepřistoupím,‘ prohlásil
Číst článek
„Soud rozhodl ve prospěch ruské strany. Odvolací soud ale stanovil, že tento verdikt je chybný. Znamená to, že rozhodnutí mezinárodní arbitráže znovu platí,“ citovala agentura TASS z vyjádření odvolacího soudu.
Oponent Kremlu
Jukos byl svého času největší soukromou ropnou společností v Rusku s tržní hodnotou až 40 miliard dolarů. Hlavním vlastníkem byl oligarcha a oponent Kremlu Michail Chodorkovskij. Ten býval i nejbohatším člověkem v Rusku, v roce 2003 byl však zatčen a o dva roky později odsouzen k dlouholetému vězení za daňové úniky a zpronevěru.
Společnost Jukos byla následně rozdělena a zestátněna, většinu majetku získala polostátní společnost Rosněfť, kterou řídil spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin.
Jukos v srpnu 2006 vyhlásil bankrot. Chodorkovskij vyšel z vězení v prosinci 2013, když mu Putin udělil milost. Soud v Nizozemsku před třemi lety rozhodl, že ruské úřady firmu donutily zbankrotovat, protože jí nařídily zaplatit obrovské daňové nedoplatky.