Evropský soud pro lidská práva se opět zabývá ,kauzou Jukos'
Evropský soud pro lidská práva řeší žalobu akcionářů zkrachovalé ruské ropné společnosti Jukos proti Rusku. Někdejší management firmy viní ruskou justici z porušení několika článků Evropské konvence pro lidská práva, které zaručují právo na spravedlivý soudní proces a ochranu soukromého majetku.
Akcionáři ropného gigantu Jukos, jehož bývalý šéf Michajl Chodorkovskij odsluhuje ve vězení osmiletý trest za daňové úniky, žádají po ruském státu kompenzaci ve výši 98 miliard dolarů. Jde o vůbec nejvyšší částku v 50leté historii Evropského soudu pro lidská práva.
Ropná společnost Jukos zkrachovala v roce 2006, poté, co musela zaplatit miliardy euro, které podle ruských úřadů dlužila na daních.
Někdejší manažeři firmy ale tvrdí, že ruské soudy rozhodly o podle nich nepřiměřeně vysoké pokutě na základě politické objednávky tehdejšího prezidenta Vladimira Putina.
Podle zpravodajky Českého rozhlasu v Moskvě Lenky Kabrhelové se akcionáři Jukosu domáhali změny rozhodnutí u ruských soudů, ovšem doteď neúspěšně. A proto se se žádostí o kompenzaci obrátili na Evropský soud pro lidská práva.
Ruské úřady svůj postup obhajují tím, že musely zakročit proti lidem, kteří podle nich zpronevěřovali peníze. Podle vlády jsou Michajl Chodorkovskij a jeho partneři vinni obrovskými finančními podvody, které umožnila kontroverzní privatizace v 90. letech.
Rozsudek evropského soudu se podle mluvčí očekává během několika měsíců. Pro Rusko jakožto člena Rady Evropy bude právně závazný.