Věřím na to, že člověk se může světa a vesmíru dotknout a pochopit ho skrze jedno jediné místo. Někteří filozofové tvrdí, že nejlepší je to doma u ohně, u krbu, že tam vznikají nejdůležitější věci.
Toufar nikdy nepodepsal přiznání. Zemřel na následky brutálních výslechů StB. V katolické církvi běží od roku 2018 proces jeho blahořečení, což by mohlo být předstupněm jeho prohlášení za svatého.
„Kapitulace je podepsána, šeříky voní. Je po válce, ale svět už nikdy nebude jako dřív,“ píše ve své nové knize 1945: Léto běsů spisovatel Miloš Doležal.
Příběhy 27 křesťanů umučených a zavražděných totalitními režimy vypráví nová výstava Století mučedníků. Nechybí mezi nimi třeba farář Josef Toufar nebo biskup Gorazd.
Vedení Prahy 2 schválilo znění dohody o vzniku pietního místa s majitelem domu, firmou United Corporation. Ve středu sdělila mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.
Od dětství toužil studovat a stát se farářem. Otec byl ale proti. Na gymnázium se proto Josef Toufar přihlásil až po jeho smrti. V té době mu bylo už 26 let.
Teolog a pedagog Marek Vácha v promluvě připomněl to, že okolnosti pohybu kříže jsou nejasné dodnes. Podle výzkumů ho věřící nezinscenovali, zřejmě nešlo ani o provokaci StB.
Ještě před zavěšením do věže ho vysvětil královéhradecký biskup Jan Vokál. Poprvé se zvon rozezněl po sobotní mši. Digitální mechanismus nyní zapne zvonění každý den v poledne a na klekání.
Naděje na identifikaci a případné vyzvednutí ostatků Zdeny Mašínové starší se nezdá být menší, než jaká byla v případě úspěšné exhumace estébáky umučeného pátera Josefa Toufara.
Mácha byl podle rozsudku velitelem skupiny StB, jež měla donutit církevní představitele k přiznání, že chystali proti komunistickému režimu spiknutí. Jeho součástí měl být takzvaný číhošťský zázrak.
Pamětní deska připomínající osobnost pátera Josefa Toufara je od středy u valdické věznice na Jičínsku. Toufar byl obviněn ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku z roku 1949.
Vatikán vydal nová pravidla o manipulaci s relikviemi. V dokumentu mimo jiné zpřísňuje zákaz obchodování s ostatky svatých. I takové relikvie se totiž objevují v nabídkách některých starožitnictví.
Kněze Josefa Toufara, kterého ubili komunisté na den přesně před 67 lety, připomíná socha v zahrádeckém kostele svatého Víta, kde působil osm let před svým odchodem do farnosti v nedaleké Číhošti. Více než dvoumetrovou kovovou plastiku pro Zahrádku vytvořil sochař Olbram Zoubek.
Dokument „Jako bychom dnes zemřít měli“ bude mít v pátek večer předpremiéru v číhošťském kostele. Jeho součástí jsou také záběry, které několik hodin před smrtí kněze Josefa Toufara natočila StB.
Stovky poutníků z různých koutů republiky i ze zahraničí se sešly v Číhošti na Havlíčkobrodsku, kde budou v neděli pohřbeny ostatky Josefa Toufara. Kněz byl v roce 1950 obviněn Státní bezpečností ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku a po krutém mučení zemřel. Na celý víkend je v obci připraven duchovně-kulturní program nazvaný Návrat pátera Josefa Toufara do Číhoště.
Věřící z Číhošti na Havlíčkobrodsku viděli v prosinci 1949 během bohoslužby nezvyklý pohyb křížku na oltáři v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Kněze Josefa Toufara kvůli tomu umučila Státní bezpečnost. Agenti z něj chtěli za každou cenu dostat přiznání, že celou věc zinscenoval. Minulý týden tým odborníků vyzvedl údajné farářovy ostatky z hromadného hrobu na hřbitově v pražských Ďáblicích. Antropologové i genetici je budou analyzovat, poté by se mohly vrátit do Číhoště.
Už šedesát pět let leží ostatky umučeného kněze Josefa Toufara v hromadném hrobě v pražských Ďáblicích. Pátera tam v 50. letech pohřbila státní bezpečnost, aby utajila jeho věznění a mučení. Teď se zdá, že by se oběť komunistického režimu, mohla konečně dočkat důstojného pohřbu. Odborná komise se dnes shodla na exhumaci a převezení jeho ostatků z Prahy do Číhošti na Havlíčkobrodsku.
Ostatky kněze Josefa Toufara se budou exhumovat. Duchovní umučený Státní bezpečností po takzvaném Číhošťském zázraku je pohřbený na hřbitově v pražských Ďáblicích v hromadném hrobě pod falešným jménem J. Zouhar.
Park před kostelem v Ledči nad Sázavou ozdobila pamětní deska faráře Josefa Toufara. Dnes v 10 hodin jí tam požehnal místní duchovní. Josef Toufar byl farářem v Číhošti a zemřel na následky krutého mučení státní bezpečnosti v roce 1950.