V Praze dnes po dlouhé nemoci zemřela legenda světového fotbalu a symbol fair play. Českému Fotbalistovi 20. století, držiteli Zlatého míče a střelci gólu z finále mistrovství světa v Chile Josefu Masopustovi bylo 84 let.
Zkoušeli jste v posledních letech sehnat Duklu mezi mrakodrapy, tedy klasické dílo české nejen sportovní literatury? Pokud ano, tak víte, že šlo v knihkupectvích o věc nemožnou, ale dokonce ani v antikvariátech to nebylo o moc lepší. Tento týden se to změní.
V Brazílii se rozloučili s Djalmou Santosem, legendou světového fotbalu a dvojnásobným mistrem světa. Hráč, kterého mnozí označují za nejlepšího pravého obránce všech dob, zemřel minulý týden v nemocnici ve městě Uberaba. Bylo mu 84 let.
Fotbalovou Barcelonu čeká tento týden první přípravné utkání sezony proti polskému Gdaňsku. Katalánští fanoušci s očekáváním vyhlížejí zápasy svých oblíbenců, navíc jsou zvědaví, jak se v evropském klubu uvede drahá letní posila, talentovaný útočník Neymar. A možná ještě víc to zajímá fanoušky národního týmu v jeho rodné Brazílii.
Josef Masopust a jeho dva jmenovci Jelínek a Štibrányi mají po roce nové zážitky z Brazílie. Bývalí reprezentační fotbalisté byli spolu s Klubem přátel Josefa Masopusta v Riu de Janeiru, kde se setkali s tehdejšími soupeři, poznávali místní zajímavosti a jak řekl jeden z organizátorů zájezdu Jiří Hora, dostalo se jim i velkého uznání. Hlavně prvnímu českému vítězi Zlatého míče.
Před deseti dny v Praze hráli italští fotbalisté jako mátohy a čeští reprezentanti si drbali hlavu, že s nimi v utkání kvalifikace mistrovství světa jen remizovali. Teď se ale stejní Italové ukazují světu na Konfederačním poháru FIFA, který je generálkou na světový šampionát. A tahle akce je při utkání s Mexikem přiměla zařadit vyšší rychlostní stupeň.
Když jezdili za fotbalem po světě před půl stoletím, znali většinou jen letiště, hotely a stadiony. Teď jsou vicemistři světa z roku 1962 Josefové Masopust, Jelínek a Štibrányi v Jižní Americe také kvůli fotbalu. Ale coby čestní hosté brazilské vlády na Konfederačním poháru FIFA si po letech užívají svůj výjezd úplně jinak.
Celých 44 let čekal Josef Masopust, než znovu zblízka ochutnal brazilský fotbal. Loni se vypravil se svými bývalými spoluhráči z národního týmu do Sao Paula, kde pomohl zahájit výstavu k 50 letům od mistrovství světa v Chile.
Legendární fotbalisté Josef Masopust, Josef Jelínek a Jozef Štibrányi jsou čestnými hosty brazilské vlády na Konfederačním poháru FIFA, který začne v sobotu v hlavním městě Brasílii. Mají stříbrné medaile z mistrovství světa v Chile, teď už také stříbrné vlasy a vypravili se znovu na místo činu do Jižní Ameriky. A sotva v rozverné náladě přiletěli, přepadly je vzpomínky na jejich 51 let starý úspěch.
Je krásné splnit si v dospělosti dětský sen. A je dojemné si ten splněný sen na stará kolena připomenout přímo na místě činu, zvlášť když jste svého úspěchu dosáhli na opačném konci světa. Přesně to se poštěstilo dvěma fotbalovým vicemistrům světa z roku 1962.
Fotbalovou Ligu mistrů letos vyhrála Chelsea, o vítězi její jihoamerické obdoby se rozhodne v následujících dnech. V atraktivním finále se utkají argentinský tým Boca Juniors a brazilští Corinthians. Teď je ale Pohár osvoboditelů ještě v rukou sponzorů, kteří ho využívají ke komerčním účelům. A díky tomu zažili nečekané setkání se slavnou trofejí také tři z pěti československých vicemistrů světa z roku 1962. Ti odletěli do Jižní Ameriky připomenout si a oslavit jubileum svého stříbrného úspěchu z Chile.
Vicemistři světa z Chile si po padesáti letech zopakovali cestu do Jižní Ameriky. Stříbrní českoslovenští fotbalisté z roku 1962 příští týden spoluotevřou v Sao Paulu výstavu k výročí šampionátu, na kterém prohráli ve finále s Brazílií. Právě v téhle zemi si teď pětice Josef Masopust, Václav Mašek, Jozef Štibrányi, Jiří Tichý a Josef Jelínek připomíná své zážitky půl století staré.
Český rozhlas vám v těchto dnech nabízí rozsáhlý seriál vzpomínek na úspěch přesně padesát let starý, druhé místo československých fotbalistů na mistrovství světa v Chile. Jenže fotbal tehdy a dnes, to jsou dva naprosto odlišné světy. Po dnešním sedmém pokračování našeho vyprávění tak možná získáte pocit, že Čechoslováci v roce 1962 uspěli vlastně v úplně jiném sportu, než jaký bude k vidění třeba na blížícím se mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině.
Fotbaloví reprezentanti si užívají pohodlí lázeňského hotelu na soustředění v Rakousku. Během červnového mistrovství Evropy je pro změnu čeká pobyt v prvotřídním hotelu Monopol ve Vratislavi. My se teď ale v našem seriálu k padesátému výročí mistrovství světa v Chile, kde Čechoslováci vybojovali stříbrné medaile, přeneseme do jiné doby. To ještě luxusní ubytování pro fotbalové reprezentanty rozhodně nebylo samozřejmostí.