Česká sekce na lyceu ve francouzském městě Nîmes slaví už sto let. Každoročně tam přijíždějí vybrané české studentky, které v malebném městě, kterému se přezdívá francouzský Řím, stráví tři roky.
„Mě to až udivilo, jak jsem ty formulace zachytil asi tak, jak je řekl. Ten hlas jsem měl pořád v uších,“ vybavuje si Zdeněk Svěrák, jak zaznamenával Werichovy myšlenky.
Dvanáct let bavila dvojice Jiří Voskovec a Jan Werich publikum v Osvobozeném divadle. Pak přišla druhá světová válka a jejich cesty se rozdělily. Přes oceán si za 35 let vyměnili stovky dopisů.
Jan Werich a Jiří Voskovec jsou dodnes mimořádně proslulou autorskou uměleckou dvojicí. Kdo by neznal Osvobozené divadlo a jejich další společnou tvorbu?
Životní příběh Voskovce by vydal na román. Spolu s Werichem a Ježkem tvořil páteř Osvobozeného divadla, které bylo jedním z určujících prvků kulturního života v meziválečném Československu.
Program pro někdejší Československo měl přitom ve vysílání Hlasu Ameriky dlouhou tradici. Poprvé se objevil už v březnu 1942. Tedy jen měsíc poté, co Hlas Ameriky odstartoval vysílání.
Jiří Voskovec a Jan Werich byli kvůli svým písním a narážkám na samotného Hitlera jedněmi z prvních, na koho se Němci chystali. Rozhodli se proto emigrovat do Spojených států.