„Spekuluje se o tom, že by mohlo dojít k zapojení Hizballáhu a Húsíů, kteří jsou prodlouženou rukou Íránu," říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus bývalý velvyslanec v Izraeli Jiří Schneider.
Úspěch se měří teprve výsledkem. Ale nepochybně státy jako Egypt a Katar jsou naprosto klíčové a jsou to země, jímž dokážou Spojené státy sevřít ruku. Mají tam nějakou vyjednávací pozici.
„Otázkou je, jestli se podaří odstrašit Írán od odvetného útoku, který by znamenal další eskalaci na Blízkém východě. Nevím, jestli by mohlo dojít k uzavření příměří právě v Gaze,“ soudí Schneider.
„Izraelcům bylo jasné, že bude mnoho obětí a mezinárodní veřejné mínění jim nedá příliš času na to, aby takovým způsobem pokračovali. Objevila se i žaloba u soudního dvora z genocidy,“ říká Schneider.
Izraelsko-palestinský konflikt vyostřila noční razie izraelské policie, která vnikla do mešity Al-Aksá a střetla se s Palestinci. Důsledkem byly vystřelené rakety z Gazy a izraelské nálety na Gazu.
Lidé se pomodlili za oběti války, za vytrvalost v solidaritě s Ukrajinou a za spravedlivý mír pro Ukrajinu. Následně se účastníci společně přesunuli k velvyslanectví Ruské federace.
Rusko údajně začalo ustupovat i z ukrajinského Záporoží. Informace o úspěchu ofenzivy proti ruské armádě hlásí Ukrajina. Co to může znamenat pro další vývoj na frontě?
„Co teď Ukrajině nejvíc škodí, není převaha vzdušných sil Ruska, které se zapojují málo. Problémem jsou rakety dělostřelectva, raketomety, balistické a křídlaté rakety s plochou dráhou letu,“ říká.
Další host debaty Vertikály, bývalý diplomat a dnes synodní kurátor Českobratrské církve evangelické Jiří Schneider, soudí, že movitější členové církví by mohli přispívat až pět procent svých platů.
Američané už nejezdí do Česka poplácat po ramenou, na stole jsou konkrétní věci. Aktuálně třeba bezpečnost při zavádění 5G sítí, říká bývalý náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider.