Atletka Jarmila Kratochvílová je v čele historických tabulek přesně 40 let a v posledních sezonách se navíc k jejímu globálně ojedinělému výkonu na 800 metrů nikdo výrazně nepřibližuje.
Dvaadvacetiletá čtvrtkařka a překážkářka na domácím šampionátu v Apeldoornu překonala časem 49,26 sekundy téměř 41 let starý výkon české atletky o 33 setin.
Trenér Jón sbíral zkušenosti u přípravy legendární Jarmily Kratochvílové a i díky tomu může Lada Vondrová přemýšlet o velkých světových akcích. A v domácí konkurenci vládne hned několika disciplínám.
Bývalý atletický trenér Miroslav Kváč, který dovedl Jarmilu Kratochvílovou mimo jiné ke stále platnému světovému rekordu v běhu na 800 metrů, zemřel ve věku 86 let.
Státem řízený doping byl od šedesátých let přítomný i v komunistickém Československu. Podle Michala Poláka z Antidopingového výboru ČR ale dodnes není jasné, kteří sportovci dopovali.
Fanoušci sportu mohou od čtvrtka navštívit v Galerii Harfa speciální výstavu zaměřenou na historii české atletiky od konce druhé světové války do současnosti. Připravili ji organizátoři halového mistrovství Evropy v Praze, které se uskuteční v O2 Areně od 5. do 8. března.
Olympijští vítězové, mistři světa i další známé osobnosti se dnes v Praze zúčastnili pětiboje všestrannosti. Cílem této akce, která je zimní obdobou Odznaku všestrannosti olympijských vítězů, je přilákat co nejvíc dětí ke sportu. Do haly na Podvinném mlýně dorazil například i olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda. O vítězství mu ale tentokrát nešlo.
Čeští sportovci se oficiálně rozloučili s rokem 2013. Jejich královnou se stala podle očekávání mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová. Pár překvapení ale galavečer Sportovce roku přinesl.
Atletka Zuzana Hejnová završila životní sezonu vítězstvím v anketě o nejlepšího českého Sportovce roku. Podle jejích slov tak dostala nejlepší dárek k dnešním narozeninám a při vyhlašování výsledků si prý vůbec nebyla jista tím, že prestižní ocenění dostane právě ona.
Podaří se někomu do roku 2023 překonat světový rekord Jarmily Kratochvílové v běhu na 800 metrů, kterému bylo letos v červenci už 30 let? Tuto otázku si pokládáme v projektu Českého rozhlasu Česko 2023 a přemýšlí o ní i sportovci a atletická veřejnost.
Zajímají se děti o sport? Kladnou odpověď bychom od většiny školáků zcela určitě nedostali a to by nás - teoreticky vzato - mělo znepokojovat přinejmenším tak, jako třeba kvalifikační neúspěch české fotbalové reprezentace nebo jako korupční a dopingové aféry.
Dost možná, že už se tělocvikáři na tuzemských základních školách stačili dětí zeptat: Tak co, sportovaly jste o prázdninách? Pokud se jim dostalo pravdivé odpovědi, docela určitě je nijak nepotěšila.
Už tři dekády odolává nejstarší platný světový rekord pod otevřeným nebem atakům atletek ze všech koutů světa. Noční můry jim způsobuje výkon české běžkyně Jarmily Kratochvílové, která v Mnichově překvapila nejen své soupeřky, ale také sama sebe. Velkou zásluhu na tom, že rekord vydržel tak dlouho, má podle rodačky z Golčova Jeníkova i dnešní přístup jejích následovnic.
Neuvěřitelných třicet let je na čele světových atletických tabulek výkon Jarmily Kratochvílové v běhu na 800 metrů. Podle jejích slov ji v roce 1983 ani nenapadlo, že by její rekord mohl vydržet tak dlouho a stát se nejstarším ze všech venkovních. V tom samém roce zvítězila v anketě o nejlepšího sportovce ČSSR a mimo jiné byla i hostem vysílání Československého rozhlasu.
Pro českou atletiku je dnešek velmi významný den. Přesně před 30 lety totiž zaběhla Jarmila Kratochvílová světový rekord v běhu na 800 metrů, na který stále marně útočí její následovnice. Čas 1:53,28 sekundy je dokonce nejstarším rekordním zápisem pod otevřeným nebem.
Světovému rekordu Jarmily Kratochvílové v běhu na 800 metrů bude v pátek 30 let. Čas 1 minuta 53,28 sekundy i přes mnoho pokusů o jeho překonání zůstává v tabulkách na prvním místě a z oficiálních venkovních disciplín, které jsou na velkých akcích, je dokonce tím nejstarším. Že rekord přetrvá tři desetiletí, nečekala ani Jarmila Kratochvílová.
Vytasit se na začátku prázdnin s pokusem o propagaci rekreačního sportování? Někdo to jistě ocení, někdo unuděně zívne. Ale málo platné, právě teď je ta vhodná příležitost, abychom se starali také o něco jiného než jen o horké aktuality ze světa "velkého sportu".
Fotbal, atletika, florbal, plavání. To jsou čtyři nejoblíbenější sporty českých dětí. Jenže nabídka je o poznání širší. Rodiče často nevědí, jaký sport pro svého potomka vybrat, a nechávají výběr na něm.
Teoreticky vzato by se špičkoví sportovci po skončení aktivní činnosti mohli věnovat výhradně svým talentovaným nástupcům a vůbec by si nemuseli dělat těžkou hlavu s tím, jak žije běžná populace a jakou roli hraje sport u dětí školou povinných. V praxi to naštěstí funguje občas jinak, což teď můžeme ilustrovat na příkladu tří olympijských medailistek.
Hvězdy nepadají z nebe - tak si říká nedávno vyhlášená kampaň, pod kterou se podepsalo i nemálo špičkových sportovců. Kampaň připomínající, že podpora mládežnického sportu by v civilizované evropské zemi měla být považována za samozřejmost. Samotný název projektu může ovšem leckoho svádět k domněnce, že podstatné je pouze to, abychom dokázali vytvořit adekvátní zázemí pro sportovní talenty.
Jihoafrická atletka Caster Semenyaová, někdejší světová šampionka a aktuální vicemistryně světa v běhu na 800 metrů, ukončila spolupráci s trenérem Michaelem Semem. Stalo se tak dva měsíce poté, co Semenyaová neobhájila v jihokorejském Tegu zlato z Berlína.
Probíhající světový šampionát atletů by pokud možno měl posloužit nejen k uznalému pokyvování hlavou nad dosaženými výkony, ale například i k tomu, aby inspiroval děti školou povinné ke sportování. Ona je to sice už trochu obehraná, ale zároveň čím dál tím aktuálnější písnička.
V korejském Tegu vrcholí přípravy na mistrovství světa v atletice. V pořadí třináctý světový šampionát tam začne už dnes v noci a potrvá až do čtvrtého září. O rozšíření české a československé bilance čtrnácti zlatých, osmi stříbrných a šesti bronzových medailí bude usilovat výprava jednadvaceti sportovců. Těm bude doma v Golčově Jeníkově fandit i legendární běžkyně Jarmila Kratochvílová. V roce 1983 zaběhla na osmistovce díky času 1:53.28 světový rekord, který dodnes žádná atletka nepřekonala.