Hnutí ANO odešlo z frakce Renew. Kde nyní zakotví? Úkolem pro zvolené europoslance je, aby „usilovali o vstup do takové frakce, která umožní prosazovat program ANO pro evropské volby“.
V Evropském parlamentu patří hnutí ANO k liberálům, to ale Babišovi nebrání vystupovat na mezinárodní konzervativní konferenci CPAC sdružující evropské i americké národovce a fanoušky Donalda Trumpa.
Liberální Hnutí svoboda vyhrálo se 34 procenty hlasů, strana konzervativního premiéra Janši skončila ve volbách druhá. Nová vládní koalice přinese změnu ve vztazích mezi Slovinskem a Evropskou unií.
Nedělní parlamentní volby ve Slovinsku vyhrálo liberálně zelené Hnutí Svoboda s 34,3 procenta hlasů. Druhá skončila Slovinská demokratická strana dosavadního premiéra Janeze Janši s 23,8 procenta.
Prezident Slovinska Borut Pahor v únoru řekl, že kandidát, který získá podporu většiny poslanců z devadesátičlenného parlamentu, dostane mandát k sestavení vlády a nemusí to být nutně vítěz voleb.
Cesta Petra Fialy vlakem do Kyjeva, kde se spolu s polským a slovinským premiérem setkal s Volodymyrem Zelenským, je v našich médiích označována jako silné a statečné gesto.
„Víme, že bojujete i za naše životy a naši svobodu. Nejste sami, naše země vám stojí po boku. Evropa vám stojí po boku,“ prohlásil večer před novináři Fiala po setkání se Zelenským.
Kromě Fialy do Kyjeva odcestovali i premiéři Polska a Slovinska Mateusz Morawiecki a Janez Janša, spolu s nimi i bývalý polský předseda vlády Jaroslaw Kaczynski.
Když si politik zvolí ostrý tón, snadno překročí mez, za níž se útočnost stává kontraproduktivní. Slovinský premiér Janez Janša to poznal, když označil 13 europoslanců za „Sorosovy loutky“.
Slovinsko čeká zvládnutí šestiměsíčního předsednictví v Radě Evropské unie. Po technické stránce svou roli nejspíš zvládne, dokáže ale vyřešit vnitřní rozbroje? Zamýšlí se komentátor Thomas Kulidakis.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v úterý zopakovala, že počítá se Slovinskem jako důležitým partnerem při pokračování debaty o vládě práva na unijní úrovni.
Vláda premiéra Janeze Janši se stala terčem kritiky kvůli obavám o svobodu médií a stav justice v zemi. Slovinsko přitom nejspíš bude řešit i spory o porušování zásad právního státu v jiných zemích.
Představte si, že za rok touto dobou bude všechno perfektně připravené na české předsednictví. Představte si, že šest měsíců poté celá Evropa Česko ocení za profesionálně odvedenou práci.
Portugalské předsednictví EU původně navrhlo, aby tři miliony byly rezervovány pro šestici nejpotřebnějších zemí, konkrétně šlo o Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Lotyšsko, Slovensko a Česko.
Český premiér v pondělí před odletem do Slovinska řekl, že na Orbána plánuje apelovat, aby tamní rozhodnutí o uzavření hranic pro cizince zmírnil právě alespoň vůči turistům se zaplacenými pobyty.
Okolo 10 tisíc Slovinců v pátek podobně jako minulý týden protestovalo v Lublani proti vládě premiére Janeze Janši. Centrum metropole zaplnili demonstranti na kolech.
Mění se Slovinsko ve druhé Maďarsko? „Orbanizace země je politická karta nervózní levice, Janšova politika se podobá zemím Visegrádu, čekat tak dlouho na vládu jako v Česku není možné."
Slovinská demokratická strana někdejšího premiéra Janeze Janši zvítězila v parlamentních volbách. Po sečtení více než 90 procent hlasů získala strana sázející na protiimigrační téma 25 procent.
Expremiér Janez Janša je muž zatížený řadou skandálů, přesto se vyšvihl na favorita předčasných voleb. Vytáhl totiž kartu migrace. O budoucnosti své země Slovinci rozhodují už tuto neděli.