V letadle bylo kromě osmi žen i 23 dětí. „Matky se budou muset za své činy zodpovídat systému trestního soudnictví. Velká část z nich byla po příletu zadržena,“ uvedl německý ministr zahraničí Maas.
„Je to nejextrémnější a nejnásilnější ze všech džihádistických militantních skupin v Afghánistánu,“ píše BBC o organizaci Islámský stát-Chorásán, která stojí za čtvrtečním útokem u letiště v Kábulu.
Německá vláda čelí žalobě požadující, aby zajistila návrat dvou holčiček, které se narodily německé bojovnici za takzvaný Islámský stát a nyní se nacházejí v táboře na syrsko-irácké hranici.
„Velmi aktivní a bohužel úspěšná je i v oblasti propagandy,“ říká historicky první šéf zpravodajských služeb v NATO Arndt Freytag von Loringhoven. České tajné služby jsou podle něj profesionální.
Masovou migraci do Evropy nezpůsobily konflikt na Blízkém východě a násilí páchané teroristickou skupinou Islámský stát, ale může za ni politika evropských elit. V pořadu Partie na televizi Prima to v neděli řekl bývalý prezident Václav Klaus. Vyjádřil také přesvědčení, že Evropskou unii v příštích letech čekají zásadní změny, její rozpad ale neočekává.
Radikálové z takzvaného Islámského státu dobyli syrskou Palmýru. Podle agentury Reuters to oznámil guvernér provincie Homs v syrské státní televizi. Talal Barazí dodal, že se teď syrská armáda snaží získat město znovu pod kontrolu.
Mezinárodní koalice bojující v Iráku a vedená USA nepovažuje šíitské milice za účastníky operace v Mosulu. Účast šíitů v osvobozování sunnitského města je předmětem debat, protože panují obavy z toho, že šíité vyvolají po vstupu do města třenice a budou útočit na sunnity.
Jedna z dívek, které opustily svůj domov v britském městě Bethnal Green loni v zimě, aby se přidaly k takzvanému Islámskému státu, zemřela. O život měla přijít během ruských leteckých útoků v Sýrii dříve v tomto roce. Její smrt potvrdil advokát rodiny. Dívka se prý chtěla vrátit zpět do Velké Británie.
Policie vyšetřuje případ prvního Čecha, který se chtěl podle ní přidat k teroristům organizace Islámský stát. Muž je ve vazbě, hrozí mu trest vězení od tří do 12 let. Zadržen byl letos v lednu v Turecku na jednom z tamních mezinárodních letišť. Podle dostupných informací nebyl muž součástí větší skupiny dalších lidí. S informací přišel týdeník Respekt, který ale přiznává, že má jen kusé informace.
Islámský stát rozmisťuje v antické Palmýře miny a nálože. Informaci přinesli syrští aktivisté, kteří dění na bojišti podrobně monitorují. Džihádisté se tak možná chystají k destrukci starověkých památek. Rozmístěné trhaviny ale můžou sloužit jen k odrazení před případným útokem. Na ten se podle některých zdrojů syrská armáda skutečně chystá.
Americký prezident Barack Obama vyzval Irák k rychlému ustanovení nové vlády, která se rázně postaví Islámskému státu. Obama se dál kladně vyjádřil ke zlepšení irácké politické situace a přislíbil další pomoc v boji proti Islámskému státu. Ten ale vyhrožuje Americe odvetou.
Bojovníci takzvaného Islámského státu nahánějí svými činy hrůzu obyvatelům Sýrie a teď hlavně severního Iráku. Pořádně těžkou hlavu mají z jejich úspěchů taky západní vlády. Má se za to, že v řadách radikálních islamistů bojuje třeba na 500 britských občanů. S extremisty z Islámského státu, známými taky pod zkratkami ISIS nebo ISIL, přišli tenhle týden do styku i Londýňané. Naštěstí zatím jen ve formě letáků, které v centru města islamisté rozdávali.
Bašár Asad potřetí složil prezidentský slib, bez ohledu na odpor opozice. Během následujících sedmi let chce především porazit povstalce, které ve středečním inauguračním projevu označil za teroristy. Více než tříletý konflikt si už vyžádal přes 160 tisíc obětí a zemi opustily miliony Syřanů.
Do Indie dorazila z Iráku skupina unesených zdravotních sester. Před víc než týdnem je v Tikrítu zajali radikálové z hnutí Islámský stát (původně Islámský stát v Iráku a Levantě), kteří minulý týden v oblasti vyhláslili chalífát. Nakonec ale 46 zdravotnic bez dalších podrobností propustili.
Skupina Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která v posledních týdnech ovládla velká území na severozápadě Iráku a kontroluje i některé oblasti v Sýrii, dnes podle agentury AFP vyhlásila chalífát pod názvem Islámský stát. Do jeho čela se postavil vůdce ISIL abú Bakr Bagdádí.
Americký prezident Barack Obama požádal Kongres o peníze pro umírněnou opozici v Sýrii. Částka ve výši půl miliardy dolarů (asi 10 miliard korun) se podle Bílého domu využije na výcvik a vyzbrojení opozice, což by mělo Syřanům pomoci při obraně před silami prezidenta Bašára Asada. Zároveň by tito lidé měli přispět k zastavení postupu islamistů z hnutí Islámský stát v Iráku a Levantě.
Islamističtí ozbrojenci v Iráku se znovu přiblížili k Bagdádu. Irácká armáda s nimi svádí těžké boje pouhých 60 kilometrů od metropole. Při útoku radikálních sunnitů na věznici severně od iráckého hlavního města Bagdádu zemřelo 44 vězňů. Bezpečnostní situace se zhoršuje také ve městě Bajdží na severu země - vláda už preventivně zastavila provoz tamního závodu na zpracování ropy, který je největší rafinerií v zemi.
Irák už před několika měsíci tajně žádal od Spojených států letecké údery proti džihádistům. Uvádí to některá americká média. Irácký premiér Núrí al-Málikí přitom veřejně prohlašuje, že Irák si s ozbrojenci poradí sám.
Irácký premiér požádal parlament o vyhlášení výjimečného stavu a s žádostí o pomoc se obrátil i do zahraničí. Důvodem je rostoucí moc radikálních ozbrojenců z organizace 'Islámský stát v Iráku a Sýrii'. Bojovníci organizace inspirované Al-Káidou v úterý ovládli centrum druhého největšího iráckého města Mosulu s více než milionem obyvatel.