Islamisté ovládli irácký Mosul. Premiér Málikí požádal o vyhlášení výjimečného stavu
Irácký premiér požádal parlament o vyhlášení výjimečného stavu a s žádostí o pomoc se obrátil i do zahraničí. Důvodem je rostoucí moc radikálních ozbrojenců z organizace 'Islámský stát v Iráku a Sýrii'. Bojovníci organizace inspirované Al-Káidou v úterý ovládli centrum druhého největšího iráckého města Mosulu s více než milionem obyvatel.
Povstalci v Mosulu obsadili sídlo správy provincie Ninive. Kromě toho dobyli i některá místa v Kirkúku a dalších částech severního Iráku.
Premiér Núrí Málikí kvůli tomu vyhlásil stav pohotovosti. „Situace je natolik vážná, že vyžaduje okamžitá a rázná opatření na ochranu národní bezpečnosti," nechal se slyšet.
Málikí pak požádal parlament o vyhlášení výjimečného stavu. Vláda je připravena vyzbrojit obyvatelstvo, aby se postavilo islamistům.
Z Mosulu uteklo 150 tisíc lidí
Po obsazení Mosulu, druhého největšího iráckého města, uprchlo před džihádistickými bojovníky už 150 tisíc lidí.
„Jako první utekli velitelé. Nechali tam vojáky samotné. Jak můžou vojáci fungovat bez velení? Mosul určitě padne. A vinu na tom nesou právě vojenští velitelé," říká muž prchající před islamistickými milicemi.
Lidé utíkají z Mosulu pěšky i v autech a míří do sousedního autonomního Kurdistánu. Zdejší úřady už staví provizorní uprchlické tábory a vyzývají OSN k humanitární akci.
Málikího centrální vláda v Bagdádu žádá o pomoc v boji proti džihádistům i autonomní Kurdistán.
Bojovníci 'Islámského státu v Iráku a Sýrii' jsou mimořádně aktivní už od začátku roku. Už dříve ovládli většinu západoirácké provincie Anbar. Na území pod svou vládou chtějí vyhlásit přísný islámský stát.