Příčiny nárůstu extremismu v Kosovu? Korupce, nezaměstnanost, izolace a také aktivity blízkovýchodních humanitárních organizací. Přetrvává hrozba terorismu, varuje OSN.
REPORTÁŽ. Mnohé dívky v Tunisku si během takzvaného arabského jara zahalily hlavu muslimským šátkem. Média přinášela zprávy o tom, jaké mají tuniští prodejci hidžábů žně. Po šátcích byl hlad, protože předchozí autoritářský režim jejich nošení omezoval. Takzvaná jasmínová revoluce tak spolu s demokracií přinesla zpočátku i islamizaci ženské módy. Tunisankám to ale dlouho nevydrželo.
Na Svatováclavské demonstraci v Praze se podle odhadů policie sešlo ve středu zhruba 250 lidí. Protestovalo se na ní proti islamizaci Evropy. Další demonstrace pořádané politickým hnutí Úsvit a Blokem proti islamizaci se konaly v Plzni, Mostu a Ostravě. Nejvíc lidí se sešlo na mostecké demonstraci, podle odhadů jich bylo 400. Ve zbývajících městech přišlo do 100 protestujících. Řečníci například kritizovali vládní politiku nebo odmítali EU.
Hnutí „Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu“, známé pod zkratkou Pegida, je rozdělené. Po rozpadu vedení tohoto hnutí budou v saské metropoli od příště demonstrovat dva protiislámské tábory. Členové vedení, kteří Pegidu opustili, totiž založí nové hnutí.
Na protiislámskou demonstraci Pegidy v Lipsku přišlo 15 tisíc lidí. Organizátoři ale počítali až s čtyřnásobně větší účastí. V centru města tak byli v převaze odpůrci Pegidy, kterých se na demonstraci za otevřenou společnost sešlo na 20 tisíc.
V Německu sílí protiislámské hnutí Pegida a jeho přívrženci dál vycházejí do ulic. V Drážďanech jich dnes večer demonstrovalo několik tisíc, menší shromáždění se konala i v dalších německých městech. Zároveň tam ale manifestovali i odpůrci Pegidy.
V Drážďanech a dalších německých městech dnes opět vyjdou do ulic tisíce lidí, kteří budou protestovat proti islamizaci Německa. Stoupencům hnutí Pegida (Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes), kteří se považují za obránce hodnot západní civilizace, se nelíbí německá azylová politika. Podle nich je příliš vstřícná.
Proti islamizaci Německa a jeho vstřícným azylovým zákonům demonstrovalo v centru Drážďan více než 15 tisíc lidí. Desátou demonstraci v řadě opět svolalo populistické hnutí Pegida. Tentokrát před Semperovou operou zazněly i vánoční koledy.
Proti islamizaci Německa demonstrovalo v pondělí večer v centru Dráždan na deset tisíc lidí. Protestní pochod zorganizovalo pravicově populistické hnutí, které si říká Vlastenečtí Evropané. Požadují přehodnocení německé azylové politiky. Počet žadatelů o azyl v Německu každým rokem stoupá. Do ulic vyšli také lidé vyzývající k toleranci mezi národy. Obě akce byly podle odhadů stejně početné.