Ruský prezident Vladimir Putin dnes schválil návrh dohody o strategickém partnerství s Íránem. Současně svým výnosem o další dva roky prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu.
Velitel lotyšských ozbrojených sil Leoníds Kalniňš řekl, že dron byl íránské výroby typu Šáhed. Dále dodal, že po objevení dronu byly výbušniny zneškodněny. Mířil zřejmě na Ukrajinu.
Ruské jednotky se během uplynulého dne pokoušely prorazit ukrajinskou obranu na řadě míst, nejtvrdší boje se odehrávaly u Avdijivky a Marjinky, celkem se během 24 hodin odehrálo 74 bojových střetů.
Ukrajinský prezident dodal, že od Íránu Rusko kupuje drony a jedná s ním také o dodávkách raket. Dohody ohledně raket ale podle něj Moskva s Íránem ještě nedosáhla.
Ukrajinská protivzdušná obrana v noci zneškodnila 26 z 38 íránských dronů, dronový útok v Izmajilu v Oděské oblasti přesto zranil dva lidi. Rusko se k útoku nevyjádřilo.
Už 18. října vyprší mezinárodní embargo, které se týká výroby balistických střel a prodeje dronů. I když Teherán tento zákaz už porušuje, zakrátko bude moci vyrábět a prodávat tyto zbraně beztrestně.
Přístav v Oděse utrpěl škody kvůli ruskému útoku. Ukrajinská protivzdušná obrana zneškodnila všechny drony a většinu střel, přes to má útok jednu oběť.
„V rámci možností vzhledem k tomu, že náš produkt je prodáván celosvětově, zkoumáme a kontrolujeme identitu zákazníků a zamýšlené konečné použití,“ sdělila firma.
Na noční obloze krouží ruské kamikadze drony Šahíd a hledají své cíle – podle zdejších ukrajinských vojáků jsou to hlavně pozice protivzdušné obrany, dělostřelecké pozice a také lazarety.
Velitelství ukrajinského letectva také sdělilo, že 14 dronů se podařilo protiletecké obraně zničit. Bezpilotní letouny podle něj zřejmě vystartovaly z východního pobřeží Azovského moře.
Rusko v noci na sobotu také ostřelovalo Záporoží, útok zničil budovu stravovacího zařízení a tlaková vlna poškodila okna okolních budov, střechy a fasády.
Izrael od začátku Ruské invaze na Ukrajinu verbálně podporoval Kyjev, nechtěl si ale nijak znepřátelit Moskvu. Podle diplomatických zdrojů ani teď nejde o zásadní změnu politiky.
Mluvčí Bílého domu pro bezpečnostní otázky John Kirby v pátek uvedl, že Rusko usiluje o další posílení íránské vojenské podpory jeho válce na Ukrajině.
Gubernátor Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba na telegramu napsal, že drony typu Šáhed-136 vyslané Ruskem útočily rovněž na město Bila Cerkva, podle něj jich explodovalo šest.
Rovněž se zvyšují obavy z toho, že se Rusko bude snažit získat v Íránu vedle bezpilotních prostředků také další zbraně. Jedná se například o rakety proti pozemním cílům.
Transakce se podle stanice Sky stala 20. srpna, kdy na letišti nedaleko Teheránu přistálo ruské vojenské letadlo. Podle tajných služeb mělo na palubě zbraně a 140 milionů dolarů v hotovosti.
Protivzdušná obrana se v současné době se skládá ze tří vrstev ochrany: stíhaček, které nepřetržitě hlídkují, protiletadlových raket a týmů vojáků s kulomety, kteří se snaží drony sestřelit.
Drony íránské výroby podle ukrajinských představitelů v posledních týdnech způsobují značné škody na ukrajinské infrastruktuře. Írán nepřiznává, že by Rusku bezpilotní letouny dodával.
Moskva a její přátelé někdy tvrdí, že Spojené státy vedou na Ukrajině zástupnou válku proti Rusku. Jisté je, že Putin právě udělal z Ukrajiny náhradní bojiště íránské války s Izraelem.
Rusko podle Kyjeva využívá drony poskytnuté Teheránem k útokům na ukrajinská města a kritickou infrastrukturu. Teherán popírá, že by Rusko těmito stroji zásoboval.
„V Rusku je dnes tato pomoc velmi vítaná, protože nemá podobné zbraně ve svém arzenálu. A současně si tím Írán buduje pozici celosvětového aktéra,“ vysvětluje Baar.
Drony, který po zásahu cíle vybuchnou, v posledních dnech působí na Ukrajině značné škody. Írán popírá, že by je Rusku dodával, Kreml se k tomu nevyjádřil.
Ukrajinské síly tvrdí, že jen během čtvrtečního odpoledne a večera protileteckými raketami sestřelily na jihu země pět nepřátelských dronů, z toho čtyři íránské výroby.