Podle odborů je ale možné, že o vyhozené zaměstnance huť nakonec projeví zájem a zůstanou. Podrobnosti sdělil Radiožurnálu Martin Navrátil z krajské organizace Moravskoslezský pakt zaměstnanosti.
Důvodem žádosti je i to, že věřitelé budou do 15. dubna rozhodovat o restrukturalizačním plánu, který jim firma minulý týden předložila. Výroba ve většině provozů stojí od loňského prosince.
Před hutním podnikem Liberty Ostrava začal v poledne odborový protestní mítink za zachování výroby oceli. Většina provozu v podniku stojí, protože huť je bez energií.
Podle Lucie Hellebrandové se útlum Liberty projevil na hodnotách polétavého prachu. „Zhruba od srpna začaly hodnoty klesat a jsou nižší než v předchozích dvou letech,“ vysvětluje.
„Před dvěma lety zbankrotoval jeho hlavní sponzor, od té doby je v permanentních potížích,“ popisuje spolupracovník Deníku N ve Velké Británii Ivan Kytka.
Do práce budou nadále chodit zaměstnanci, kteří pracují na nezbytné údržbě, a také zaměstnanci, kteří udržují v takzvaném teplém útlumu koksovnu. Ostatní budou doma na takzvané překážce.
V ocelárně Liberty Ostrava v současnosti není v provozu ani jedna z vysokých pecí a je přerušena výroba surového železa. K tomu lidé slyší o dluzích i o tom, že firma neplatí některým dodavatelům.
Například novoborský Crystalex, který vyváží sklářské výrobky do velké části světa, zaplatí za energie v posledním čtvrtletí letošního roku místo obvyklých 30 milionů korun víc než 100 milionů.
Společnost uvedla, že povolenky prodala za tržní hodnotu s okamžitým ziskem 260 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že vláda bude spolu s odbory kontrolovat využití získaných peněz.
Plzeňské hutě a kovárny v insolvenci Pilsen Steel má koupit strategický výrobní partner z oboru. Jméno investora zatím insolvenční správce nezveřejnil, čeká se na schválení úvěrujících bank.
Podle premiéra je škoda, že ArcelorMittal prodává ostravskou huť spolu s dalšími ocelárnami. Kdyby ji prodával samostatně, stát by se o podnik ucházel.
Hutní podnik ArcelorMittal Ostrava, který chce světová ocelářská skupina ArcelorMittal prodat jako kompenzaci při koupi italských hutí Ilva, by měl mít nového vlastníka už od 1. ledna 2019.
Nadnárodní ocelářská společnost ArcelorMittal chce prodat své ostravské hutě. Zástupci firmy už jednali s českým ministerstvem průmyslu a taky s odbory.
Bývalý šéf kladenských hutí Poldi Vladimír Stehlík v úterý před soudem odmítl obžalobu, podle které neodváděl peníze na zdravotní pojištění zaměstnanců nebo daň ze mzdy. Další bod obžaloby ho viní z poskytování bezúročných půjček, kvůli nimž ocelárnám vznikly mnohamilionové škody. Stehlík před soudem stanul po 20 letech od svého obvinění. Uložení trestu mu nehrozí, protože na kauzu dopadla amnestie.
Hutní firma ArcelorMittal Ostrava vypouští do ovzduší nejméně prachu v historii. Emise přímo z komínů klesly na 500 tun ročně. V 70. letech to bylo téměř 40 tisíc tun. Podařilo se to díky vybudování nových technologií čištění a filtrace za 2 miliardy korun s výrazným přispěním Evropské unie.
Ostravské Dolní Vítkovice se během posledních pět let proměnily z ošuntělé fabriky na jedno z nejnavštěvovanějších míst v Česku. Proměna bývalých hutí a dolu navíc ještě není u konce. Plány na rozvoj areálu ale začínají narážet na požadavky památkářů.
Nečekané komplikace i průtahy s veřejnými zakázkami provází přestavbu ostravského Trojhalí. Poslední pozůstatek po koksovně Karolina měl už teď sloužit jako obrovské zastřešené náměstí, sportoviště, nebo část městské galerie.
Zaměstnanci plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel se zatím o práci bát nemusí. Plzeňský krajský soud schválil reorganizační plán podniku. Vyjádřila se pro něj většina z víc než stovky věřitelů.
Rozhodnutí o osudu hutí a kováren Pilsen Steel padne do pátku. Krajský soud v Plzni posuzuje dvě varianty - buď podpoří reorganizační plán podniku, nebo pošle hutě do konkurzu.
O osudu plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel rozhodne soud. Firma, která se loni potýkala s finančními problémy, je od ledna v úpadku. Krajský soud v Plzni má dvě možnosti: buď rozhodne, že hutě a kovárny projdou reorganizací, nebo pošle továrnu do konkurzu.
Ostravská huť ArcelorMittal spěchá s přípravami na výstavbu obřího tkaninového filtru. Do roku 2015 musí být ekologické opatření hotové, a to podle podmínek z Evropské unie, která na ně velkou měrou přispěla. Podobný supervýkonný filtr huť už pořídila pro jednu ze svých aglomerací před dvěma lety, ta druhá se ale dostala na řadu až teď. A zatím tak zůstává jednoznačně nejprašnějším provozem celé společnosti.
Krajský soud v Plzni rozhodl o úpadku plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel. Firma se téměř rok potýká se stomilionovými dluhy a odstávkami, většina zaměstnanců už nechodí do práce. Úpadek firmy navrhli všichni věřitelé i samotný dlužník.
Psal se leden roku 1952 a Ostrava se chystala na velkolepou událost – zapálení první vysoké pece v areálu tehdejší Nové huti. Přišly se podívat tisíce lidí včetně politických špiček. Díky nalezené původní reportáži Československého rozhlasu můžeme pátrat po osudech přímých pamětníků a připomenout si, jak to tehdy před 60 lety vypadalo.
V Bohumíně dnes končí provoz válcovny společnosti ŽDB Group. Odboráři z tamních železáren a drátoven proto pociťují obavy o osud celé firmy. Kvůli strachu z propouštění jsou už delší dobu ve stávkové pohotovosti.
Drobní akcionáři ArcelorMittal Ostrava se možná stali terčem pokusu o podvod. Jistá ostravská firma nabízela za převedení vlastnických práv k akciím lákavé zisky a snaží se využít momentální situace v huti. Jednotliví vlastníci tak riskují ztrátu až milionové částky. Vedení společnosti kvůli tomu podalo trestní oznámení.
Hutní firma ArcelorMittal Ostrava se dnes zbavila drobných akcionářů. Mimořádná valná hromada využila zákonné možnosti a schválila vykoupení jejich akcií za 4000 korun za kus. Někteří akcionáři však s touto cenou nesouhlasí. Podali proto žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě.