„I pokud budu počítat s možnými komplikacemi, dovoluji si tvrdit, že je reálné mít prodej vypořádaný do konce letošního roku,“ uvedl insolvenční správce.
Podle odborů je ale možné, že o vyhozené zaměstnance huť nakonec projeví zájem a zůstanou. Podrobnosti sdělil Radiožurnálu Martin Navrátil z krajské organizace Moravskoslezský pakt zaměstnanosti.
„Vlastník říká, že bude 2600 zaměstnanců držet jako rukojmí, aby chodili do práce, a dopředu jim říká, že jim nebude platit mzdu,“ tvrdí pro Radiožurnál předseda odborů Liberty Petr Slanina.
„Je to signál i směrem k zaměstnancům, protože nejhorší, co může být, je dávat někomu plané naděje,“ reagoval odborář Roman Ďurčo s tím, že rozjezd druhovýroby by mohl zachránit 2000 pracovních míst.
Ostravská Liberty. Nová huť. Ocelové srdce města. Peníze došly, pece uhasly. A teď tisíce lidí čeká, co bude dál. Je to definitivní tečka za dědictvím průmyslové Ostravy?
V insolvenčním návrhu Liberty uvedla, že má téměř 5000 zaměstnanců. Před věřiteli dosud firmu chránilo moratorium vyhlášené soudem a huť chystala preventivní restrukturalizaci.
Důvodem žádosti je i to, že věřitelé budou do 15. dubna rozhodovat o restrukturalizačním plánu, který jim firma minulý týden předložila. Výroba ve většině provozů stojí od loňského prosince.
Všeobecné moratorium, které chrání hutní podnik Liberty Ostrava před věřiteli, potrvá do 21. března. Krajský soud došel k závěru, že nejsou splněny zákonné podmínky pro jeho zrušení.
Do práce v huti chodí celou dobu jen lidé, kteří pracují na nezbytné údržbě nebo udržují v takzvaném teplém útlumu koksovnu. Celkem jde asi o 400 lidí.
Tameh je podle svého mluvčího přípraven v případném soudním řízení učinit vše pro to, aby se potvrdilo, že jeho nárok je oprávněný. Podle mluvčí huti jednání se společností Tameh Czech pokračují.
„Jak bylo venku minus dvacet, tak tady bylo minus sedm, to už mrzly konečky prstů i přes rukavice. Celé tělo bylo ztuhlé,“ říká automechanik Michal, který pracuje v podniku navázaném na Liberty.
Podle Lucie Hellebrandové se útlum Liberty projevil na hodnotách polétavého prachu. „Zhruba od srpna začaly hodnoty klesat a jsou nižší než v předchozích dvou letech,“ vysvětluje.
Zaměstnanci Ostravské hutě Liberty se měli vrátit do práce už tento týden, jejich návrat se ale posouvá. Huť Liberty Ostrava se totiž pořád nedohodla s firmou Tameh Czech na obnovení dodávek energií.
Odborový předák Liberty Ostrava uvedl, že část lidí na provozu se snaží udržet zařízení v nepoškozeném stavu kvůli mrazům. Návrat zaměstnanců bude záležet na dohodách se společností Tameh.
Ostravská huť Liberty o týden odložila dnešní původně plánovaný návrat zaměstnanců zpátky do práce. Většina zaměstnanců tak zůstává doma s obavami, co bude dál.
Podle generálního ředitele OKD Romana Sikory byla státní firma pro Tameh majoritním dodavatelem uhlí. Posledních tři tisíce tun na řízené ukončení provozu energofirmy dodala v polovině prosince.
Tameh má více než 300 zaměstnanců, huť Liberty Ostrava i s dceřinými firmami zhruba 6000. Do práce chodí jen ti zaměstnanci, kteří pracují na nezbytné údržbě.
„Bude záležet na dohodě. Může se stát, že 3. ledna přijdou zaměstnanci do práce a budou odesláni zpět domů, abychom získali čas rozjet pec,“ řekl ředitel podniku.
Na základě nového plánu huť dočasně přeruší výrobu produktů, po kterých není poptávka. Například válcovaného drátu. Výroba se zaměří hlavně na žádané trubky, silniční svodidla nebo důlní výztuže.
Společnost zaměstnávající 6000 lidí má nyní 30 dnů na to, aby předložila plán restrukturalizace. Individuální moratorium zajistí ochranu před dodavatelem energií, firmou Tameh.
Státní pojišťovna EGAP ručila ostravské firmě za úvěr od německé pobočky banky Greensill Bank. EGAP zaplatil pohledávku 60,8 milionu eur, v přepočtu asi 1,5 miliardy korun a stala se tak věřitelem.