Žádostí o vydání Kickla se mají rakouští poslanci zabývat příští týden. FPÖ vydání svého šéfa odmítá a v prohlášení uvedla, že Kickl se křivého svědectví nedopustil.
Jako důvod svého rozhodnutí uvedl Van der Bellen, že vítěz voleb Svobodná strana Rakouska nenašla žádného koaličního partnera, který by byl ochotný jmenovat jejího lídra Herberta Kickla kancléřem.
„Pro Andreje Babiše (ANO) je to signál, že populistická politika funguje i u sousedů. Myslím, že frakce Patrioti pro Evropu může být vítězstvím Svobodných rozhodně posílena,“ říká Kateřina Vnoučková.
„Je možné, že nakonec budeme všichni po uzavření volebních místností a po sečtení hlasů překvapeni,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu český velvyslanec v Rakousku Jiří Šitler.
Herbert Kickl, který byl v minulosti něco přes rok ministrem vnitra, je pro rakouské Svobodné stejně klíčový jako Donald Trump pro americké republikány či Matteo Salvini pro italskou Ligu.
Na půdorysu změny uspořádání europarlamentu probíhá další dějství boje mezi opozičními ANO a SPD. Podle odborníků mohlo být za Babišovým tahem s novou frakcí i to, že vycítil Okamurovu slabost.
ANO Andreje Babiše, strana Fidesz Viktora Orbána a Svobodná strana Rakouska Herberta Kickla zakládají politickou alianci. Cílem je založit v Evropském parlamentu novou frakci. Co to znamená?
Rakousko se prý nechce vzdát své tradiční neutrality, protože věří, že jim umožňuje mít to nejlepší z obou světů – západní civilizační standardy a levnou ruskou ropu a plyn.
V Evropském parlamentu patří hnutí ANO k liberálům, to ale Babišovi nebrání vystupovat na mezinárodní konzervativní konferenci CPAC sdružující evropské i americké národovce a fanoušky Donalda Trumpa.
Kromě druhého místa pro radikální FPÖ zaujal především bezprecedentní výsledek komunistů. Ti skončili čtvrtí se ziskem 11,7 % hlasů, v samotném městě Salcburk jsou s téměř 22 % hlasů druzí.
Snaha nestranit a být v lecčems druhým Švýcarskem v kontextu války na Ukrajině naráží na své limity, kdy se v řadě svých postojů Rakousko dostává do konfliktu se zbytkem Evropy.
Momentálně v Rakousku platí opatření z prvního stupně. Nejvyšší stupeň opatření by nastal ve chvíli, kdy by byla obsazená zhruba třetina lůžek, tedy asi 600 míst.