Obvodní soud pro Prahu 3 musí rozhodovat znovu, tentokrát by měl pečlivěji zvážit, co je nutné kvůli ochraně společnosti a zamezení další trestné činnosti zabrat, a co nikoliv.
Obecné soudy nemohou zabavit peníze v trestním řízení, pokud pouze předpokládají, že pocházejí z trestné činnosti a nemají o tom jasné a přezkoumatelné důkazy, vyplývá z rozhodnutí Ústavního soudu.
Soudy po dvou letech rozhodly, že nejznámější tvář policejní razie proti growshopům Michal Otipka dostane zpět 630 tisíc korun, které mu zabavila policie. Naopak se nedočká zboží až za 13 milionů.
Michal Otipka, podnikatel a nejvýraznější tvář policejního zátahu proti growshopům, hodlá svůj případ dotáhnout až do úplného konce. Obrátí se na Ústavní soud, ale v úspěch příliš nevěří.
Sátní zástupce Kamil Švec v rozhovoru se serverem iROZHLAS.cz obsáhle vysvětluje svůj pohled na kauzu growshopů. Kouření marihuany považuje za projev sociálního parazitismu.
Státní zástupce navrhoval majitelce growshopů sebrat všechno zabavené zboží - hnojiva, zeminu, ale i otočný větrák. Městský soud to odmítl a napsal, že podobné úvahy jsou absurdní.
Jednomu ze šéfů velkoobchodu growshop se nepodařilo zrušit rozsudek, který ho podmíněně na rok posílá do vězení. Nejvyšší soud se odmítl zabývat jeho dovoláním.
Skončil jeden z nejsledovanějších případů policejní razie proti growshopům. Soudy podnikatelku Renatu Zoubelovou nejdříve zprostily obžaloby. Nyní ale otočily a pravomocně ji potrestaly.
Soudy již podruhé zvrátily původní verdikt v případu nejznámější tváře kauzy growshopů Michala Otipky. Odvolací soud ho nejdříve zaskočil podmínkou, ačkoliv původně vyvázl bez trestu. A v pondělí přišel další nepříjemný obrat: Obvodní soud pro Prahu 3 rozhodl, že dvěma Otipkovým firmám má propadnout zabavené zboží v hodnotě až 12 milionů korun. Podle původního rozsudku se přitom věci firmám měly vrátit.
Krajský soud v Ostravě uzavřel případ majitele growshopů v Ostravě a Havířově. Za to, že ve svých prodejnách i na internetu nabízel kompletní vybavení pro pěstování marihuany, dostal Richard Klečka podmíněný trest. Odvolací senát tak potvrdil rozhodnutí okresního soudu, který Klečku už dříve odsoudil za šíření toxikomanie. Podnikatel jakoukoliv vinu od počátku odmítá.
Majitel pražských growshopů Pavel Smolík dostal roční podmíněný trest. Soud ho uznal vinným z šíření toxikomanie, stejně jako spoluobžalovaného Michala Otipku, který ale odešel bez trestu. Oba podle soudu v obchodech nabízeli a propagovali zboží k pěstování konopí a podněcovali k užívání marihuany.
V Ostravě dnes padl další rozsudek nad majitelem growshopů, proti kterým policisté spustili před dvěma lety celostátní razii. Soud vyměřil Richardu Klečkovi podmínku za šíření toxikomanie. Ve svých prodejnách nabízel semena, hnojiva a další potřeby, které se dají využít i k pěstování marihuany pod umělým světlem. Klečka se proti rozsudku na místě odvolal.
Majitelé jednoho z největších českých growshopů, tedy obchodů, které nabízejí pomůcky pro pěstování konopí, opět stanuli před soudem. Čelí obžalobě z šíření omamných látek. Obžalovaní Michal Otipka a Pavel Smolík ale vinu odmítají. Za údajné nabádání zákazníků k výrobě marihuany hrozí oběma mužům až tříleté vězení. Hlavní líčení soudce odročil na říjen.
Trestní stíhání, statisícové dluhy a nový start od nuly. Ani to nezastavilo většinu majitelů growshopů po velké policejní razii z loňského podzimu. Z asi šedesáti kontrolovaných obchůdků s konopím a pomůckami k pěstování rostlin skončilo s podnikáním jen pár těch nejmenších. Policie je ale s výsledky zásahu spokojená. Třináct obviněných už odešlo od soudu s nejméně roční podmínkou. A často i s velkými starostmi.
Ke konopným léčivům se ani po změně zákona příliš pacientů nedostane. Jsou drahá a špatně dostupná. Řešením měl být prodej konopných semínek v takzvaných growshopech, ale ten začala potírat policie. První poslanci se proto ozývají, že je potřeba kvůli nemocným znovu změnit zákon.
Ústavní soud dnes rozhodne o stížnosti proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, které předznamenalo loňskou policejní razii proti growshopům. Stížnost podali majitel a prodavač jilemnického obchodu s potřebami pro pěstitele konopí, kteří byli pravomocně odsouzeni za šíření toxikomanie.
Majitelé desítek growshopů se pomalu vypořádávají s tím, jak na ně v posledních týdnech dopadla speciální razie, při níž policisté zabavili zboží v hodnotě milionů korun. Odmítají, že by prodávali ucelený sortiment pro pěstování marihuany a zásah označují za nepřiměřený. Policie se brání, že v rámci akce jednala podle zákona.
Policisté se po dvou týdnech od celorepublikové akce zaměřili na Prahu, kde pokračují v raziích na growshopy. Od rána zasahují ve velkoobchodu se zahradnickým zbožím v Praze 3 a v growshopu v Praze 9.
Policie už druhým týdnem provádí rozsáhlou razii proti legálním growshopům, tento týden zasáhla například v Praze. Jejich provozovatelé přitom prodávají své zboží řadu let, vedou si účetnictví, platí daně. Doposud policie provedla domovní prohlídku asi ve stovce objektů, zabavila zboží za desítky milionů a kolem 50 lidí obvinila z šíření toxikomanie a dalších trestných činů.
Policie pokračuje v razii proti takzvaným growshopům, které prodávají technologie k pěstování rostlin, především konopí. Během uplynulých osmi dnů policie obvinila 40 lidí z šíření toxikomanie a z nedovolené výroby drog. Kriminalisté také zajistili 11 a půl kilogramu sušeného konopí.
Jedenáct a půl kilogramu sušeného konopí zajistila policie při rozsáhlé razii v takzvaných growshopech po celé republice. Zátah pokračuje devátým dnem a policie už obvinila nejméně 40 lidí. Podle informací Českého rozhlasu zabavili vyšetřovatelé i zboží v hodnotě desítek milionů korun a akce stále pokračuje.
Kriminalisté v Moravskoslezském kraji zadrželi devatenáct lidí z takzvaných growshopů. Jde o prodejny, které mimo jiné nabízejí také náčiní na pěstování marihuany. Materiál zabavený v obchodech i v domovech majitelů zaplnil téměř třicet kamionů.
Policisté od rána zasahovali v growshopech, tedy legálních obchodech, kde lze koupit potřeby pro pěstování rostlin, ale i marihuany. Vyšetřovatelé zabavovali mimo jiné hnojiva, osvětlovací techniku nebo návody propagující pěstování marihuany. Ze šíření toxikomanie policie podezřívá desítky lidí, většinou majitele nebo provozovatele obchodů.