Odsouzený podnikatel: Growshopů je dnes víc než před zátahem policie, trh se přesunul na web

Nedávno ztratil další možnost zvrátit svůj případ, když Nejvyšší soud zamítl jeho dovolání. Michal Otipka, podnikatel a nejvýraznější tvář policejního zátahu proti growshopům, však hodlá svůj případ dotáhnout až do úplného konce: obrátí se na Ústavní soud. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz přiznává, že v úspěch příliš nevěří. Policejní akci dodnes vnímá jako nespravedlnost, navíc zbytečnou. Na trhu podle něj působí více growshopů než před ní.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Otipka

Michal Otipka | Foto: Michaela Danelová

Nejvyšší soud vám nedávno zamítl dovolání, což znamená, že váš případ de facto skončil. Vy však ještě plánujete obrátit se na Ústavní soud. Proč to podle vás má smysl?
Státní zástupce z mé kauzy mi na chodbě řekl: heleďte se, tohle vůbec nemělo jít před soud. Musíte ale projít tím kolečkem a pak se obrátit na Ústavní soud, u něhož máte šanci. To je téma přesně pro něj. 

Už jste stížnost podal? Čím argumentujete?
Ještě ne, ale těžiště naší obhajoby je jasné. Nabízeli jsme běžný sortiment dostupný všude. Argumenty policie jsou nesmyslné: například, že popisky u zboží jsou návod.

Oni si to napíšou do rozsudku, splní formality, ale kdyby si s tím dali dvě hodiny práce, zjistí, že to tak není. My máme navíc důkazy, že policie nám zboží povolila prodávat. Jenže soudy nás nenechaly ty důkazy provést, a pak řekly, protože jsem neprokázal svoji verzi.

Trest pro šéfa growshopu Otipku platí. Neuspěl s dovoláním, chystá ústavní stížnost

Číst článek

Nemyslíte, že vám škodí veřejné vystupování v kauze?
To mi tvrdí úplně všichni. Právník mi řekl jasně: buď budete zticha, dostanete se z toho, firma přijme nějaký trest, dostanete maximum zboží zpátky. Nebo budete bojovat, máte šanci na výhru, ale spoustu lidí naštvete a oni vám to vrátí. Když vidím, jak dopadli ostatní, morálně se mohu plácat po zádech, racionálně vidím, že jsem si vybral horší cestu. Otázka je, jestli bych v opačném případě nelitoval více.

Kdybyste mohl, jednal byste jinak?
Já jsem si vždycky připadal zásadový, ale upřímně - snad se tím neshodím - chápu lidi, kteří podepsali spolupráci s StB. Ten rozklad života, dopad na okolí, je obrovský. Občas mám slabou chvilku, kdy toho lituji. Ale neříkám, že bych jednal jinak.

Ostatní odešli stejně jako vy s podmínkou. Není to přece jen mírný a odpovídající trest?
Mně přijde, že soudy rozhodují ve stylu "podmínku všem", když nevědí. Rozhodně to není přijatelné. Jsme v Evropské unii, je zde nějaká svoboda podnikání. Pokud to mohou dělat všude v okolních zemích, pokud zboží z nich může proudit k nám, tak by činnost growshopů měla být legální i v Česku.

V Ostravě je veletrh Konopex, v Praze Cannafest. Pojďme vzít kameru, státního zástupce a rozsudek a projděme si to tam. Tam všechny ty věci probíhají v rozsahu o řád vyšším. Navíc za to, za co odsoudili mě, jiným nic neudělali. 

Jak vypadá skoro čtyři roky po policejním zásahu situace na trhu growshopů?
Bylo zde 100 obchodů, zásah proběhl v 60 a 40 v pohodě fungovalo dál. Od té doby jich přibylo dalších 100. Je to jak kdyby skončila teska. Lidé by nakupovali v albertech. Zákazníci prostě na krátkou dobu nakupovali jinde. Trh se přeskupil.

Komu se zásah vyhnul, dostal volné pole působnosti a ukousl si větší krajíc trh. Vznikly také nové firmy a velká část trhu se přesunula na internet. Zákazník zaklikne zboží, oni ho zabalí a pošlou mu ho. Policie tak nemá šanci najít záminku, například komunikaci se zákazníkem. Jestliže cílem policie bylo omezit trh, nestalo se to ani omylem. Naopak vzrostl o 30 až 40 procent, pokud se bavíme o počtu firem a prodaném zboží.

Nejznámější tvář akce proti growshopům

Protidrogová jednotka v growshopech po celém Česku zasahovala v roce 2013 na základě paragrafu o šíření toxikomanie a výroku Nejvyššího soudu, jenž k podmínce za šíření toxikomanie odsoudil majitele květinářství. Prodejci i majitelé obchodů se podle Policejního prezidia dopustili šíření toxikomanie tím, že nabízeli a veřejně prezentovali materiály propagující pěstování a užívání marihuany. Michal Otipka se stal neformálním mluvčím stíhaných majitelů growshopů, hned od začátku se na adresu policie vyjadřoval velmi kriticky.

Platí to i pro váš velkoobchod?
My jsme otevřeli tři dny po zásahu, půjčil jsem si peníze, zboží a obchod jsme rozjeli. Měli jsme zaměstnance, platili nájem, nějak jsme to museli vyřešit. Od té doby pokračujeme, ale je to těžké. Čtyři roky splácení dluhů, stresu a frustrace. Člověk něco vybuduje, neprávem ho setnou a ostatní sklízí plody jeho práce. Předtím jsme chtěli vydělávat co nejvíc a rozvíjet firmu, po zásahu to byl boj o přežití.

O kolik peněz jste přišli?
Zabavili nám 800, 900 tisíc v hotovosti a zboží v nákupních cenách za 12 milionů. Samozřejmě, že tohle jsou statická čísla, ale kvůli utlumení obchodu jsme přišli o mnohem víc.

Nebojíte se, že zásah může přijít znova?
To je poslední, co chci. Ale z mého rozsudku nevyplývá, co si mohu dovolit. Nikdo mi to neřekl. Každý si dává pozor, aby mi neporadil a neměl to na triku. Cítím se jak prase na porážku. Jen se modlím, aby si nevybrali mě.  

Je podle vás kouření marihuany problém dnešní české společnosti?
Já jsem se vždy důsledně vyhýbal spojení naší kauzy s kouření marihuany.

Jenže tak zní hlavní argument policejní akce proti growshopům: zabránit šíření pěstování konopí s vysokým obsahem THC...
Oni mají tendenci zjednodušovat si věci a stavět si svůj příběh. Část našich zákazníků určitě marihuanu kouří. Ale jak já to mám poznat? Část zákazníků hobbymarketů jsou také konzumenti marihuany.

Je problém kouření marihuany?
Kdybych měl vyjmenovat problémy české společnosti, asi bych drogami nezačínal. Pokud se máme bavit přímo o drogách, ohromný problém představuje nárůst tvrdých drog. To není jen v Praze, ale i v té nejzapadlejší vesnici, kde pervitin ničí mladé lidi. A nikdo s tím není schopný nic udělat. Místo, aby se policie zaměřila na tohle, raději honí levné body.

Protidrogová jednotka s tvrdými drogami bojuje a po jejich výrobcích jde, to jí upřít nelze...
Já neříkám, že nic nedělají. Ale výsledek je jak kapka v moři. Není lepší, když si dají mladí pivo a jointa, než když zkouší tvrdé drogy?

Michal Otipka | Foto: Michaela Danelová

Státní zástupce Kamil Švec figurující v případu jiného growshopu říká, že stát nemá jinou možnost, než bojovat proti marihuaně a drogám vůbec represí. Nemá v tomto pravdu?
Nemá.

Jak byste to řešil vy?
Mohou se kouknout, jak věci fungují venku. Stát by měl na to dohlížet, regulovat to a vybírat z toho peníze. To by bylo pro všechny nejlepší. Válka nikam nevede, jen odsouvají lidi na okraj společnosti a vyrábějí zlo. To je špatně. Další věc je lékařské konopí. Měli jsme u něj velký náskok a teď ho budeme za velké peníze vozit ze zahraničí. Je zde problematika growshopů.

Ať nám dají nějaké notičky stejně jako konopným festivalům. Jsme ochotni udělat sdružení a akceptovat je. Ať se tedy oddělí prodej semen a jiného sortimentu, ať nejsou návody na pěstování marihuany, listy a je to. Bavme se ale o online prodeji, tam je budoucnost.

Policisté nemají na služebnách internet, tak to nikdo neřeší. Ale trh se přesouvá tam. Navíc to brzo bude prodávat Amazon. To ho potom zakáží?

Věříte stále, že nakonec můžete z celé kauzy vyjít bez poskvrny?
To by bylo blbé, kdybych nevěřil. Bylo mi řečeno, že moje šance je 25 až 30 procent. Ale já to pro svoji duševní hygienu musím dotáhnout do konce.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme