Rok po razii v growshopech: 13 odsouzených, 60 obviněných, ale obchody fungují dál
Trestní stíhání, statisícové dluhy a nový start od nuly. Ani to nezastavilo většinu majitelů growshopů po velké policejní razii z loňského podzimu. Z asi šedesáti kontrolovaných obchůdků s konopím a pomůckami k pěstování rostlin skončilo s podnikáním jen pár těch nejmenších. Policie je ale s výsledky zásahu spokojená. Třináct obviněných už odešlo od soudu s nejméně roční podmínkou. A často i s velkými starostmi.
„První tři měsíce jsem neměl co prodávat. S firmou, která byla v zisku, dneska balancuju na hranici přežití,“ vzpomíná na zásah ve svém pražském velkoobchodě Michal Jakeš.
Jak se daří growshopům rok po razii Národní protidrogové centrály, zjišťovala Evelyna Kulíšková
Odhaduje, že mu policie zabavila zboží za 10 milionů korun. Navíc čelí obvinění z šíření toxikomanie. A to kvůli tomu, že prodával semínka konopí, květináče nebo jiné potřeby k pěstování drogy.
Stejně dopadli i jeho kolegové z oboru. Shodují se přitom, že doteď nevědí, v čem udělali chybu.
„Naše firma funguje 16 let, většina života té firmy byla naprosto bez problémů. Až když jsme začali prodávat semena konopí. Tento krok jsme konzultovali s policií, oni nám to výslovně povolili. Řekli nám, jak to máme dělat, aby to bylo v pořádku,“ tvrdí podnikatel Michal Otipka, který po razii musel zavřít jednu ze čtyř prodejen.
Od té doby ale uplynul bezmála rok a oba muži stále čekají, jestli kvůli svému podnikání budou muset před soud. „U výslechu jsem byl asi osmkrát, desetkrát,“ dodává Otipka.
Na šedesát obviněných
Po loňské razii rozdali vyšetřovatelé Národní protidrogové centrály na šest desítek obvinění. A podle ředitele útvaru Jakuba Frydrycha dostali od soudů zapravdu.
„K dnešnímu datu je 13 trestních věcí pravomocně skončených, kdy soudy různých stupňů zkonstatovaly, že skutková podstata trestného činu šíření toxikomanie byla uchopená i zdokumentovaná správně,“ říká Frydrych.
Například Městský soud v Brně odsoudil k roční až dvouleté podmínce nebo propadnutí věcí nejméně čtyři majitele growshopů.
Několik malých prodejců navíc přišlo po razii o všechno a skončili v dluzích. Ostatní ale pokračují. A ani moc nezměnili zboží, které prodávají. Přesto se u nich kontrola za celý rok znovu neobjevila.
„Jediný hmatatelný důsledek akce je, že se neprodávají semínka společně s potřebami na pěstování,“ říká Michal Otipka.
Prodej nevadil, navádění k užívání ano
O to, co obchodníci prodávají, ale podle Frydrycha zas tolik nejde. Říká, že jeho tým podezíral české growshopy z toho, že k užívání marihuany přímo naváděly. A proto proti nim zasáhli.
„Za vlastní obchod s konopnými semeny nikdo nebude postižen,“ vysvětluje Jakub Frydrych z Národní protidrogové centrály.
„Ve chvíli, kdy budete popularizovat psychoaktivní účinky THC, které získáte tím, že tu rostlinu vypěstujete, budete poskytovat rady, které budou směřovat k následné výrobě, tedy ke zpracování toho výpěstku za účelem zneužívání jako psychoaktivní látky, tak se dostanete do kolize k trestním zákoníkem,“ upozorňuje.
Frydrych odmítl i to, že by policisté další kontroly growshopů vzdali. Dohlížet budou například na největším konopném veletrhu Cannafest, který v Praze začne už za týden.