Živnou půdou pro klimatické mýty je podle sociologa Vojtěcha Pecky to, že vědci sice umějí budoucí vývoj člověkem způsobené změny klimatu modelovat, konkrétní dopady mohou ale mít různou podobu.
„V dřívější době nebyly teploty, které klesají v noci pod -15 stupňů a zůstávající přes den pod nulou, nic neobvyklého. To je spíš taková normální zima,“ říká meteorolog.
Poprvé v historii se státy na klimatické konferenci shodly na odklonu od fosilních paliv. „Je to opět nějaká deklarace, vítězství fosilního průmyslu,“ říká novinář Kubala.
Poprvé v dějinách klimatických konferencí všechny země světa projevily ochotu řešit hlavní příčinu člověkem způsobené změny klimatu, tedy spalování ropy, uhlí i plynu bez rozdílu.
Svět se na klimatické konferenci v Dubaji poprvé v historii dohodl na odchodu od fosilních paliv. Co to znamená a proč si některé země stěžují, že se rozhodlo bez nich?
Jde ale využít také pro skladování a pozdější využití energie ze slunce nebo větru a časem má nahradit i zemní plyn. První výrobu zeleného vodíku spustili v Napajedlech na Zlínsku.
Mají se české uhelné společnosti bát trestních oznámení v souvislosti s úmrtími vlivem změny klimatu? Přečtěte si či poslechněte rozhovor Českého rozhlasu s právničkou Eliškou Beranovou.
Po silnicích bude jezdit více elektromobilů a čínská ekonomika poroste pomaleji, navíc se bude více orientovat na čistší energii. To zpochybňuje důvody pro investování do produkce fosilních paliv.
„Mistrovství světa, FIFA a katarská vláda udělaly mnoho věcí, aby pomohly řešit ekologické dopady včetně těch klimatických. Ale neříkal bych o turnaji, že je uhlíkově neutrální,“ říká Hershkowitz.
Fiala v roli šéfa vlády předsednické země EU také zmínil unijní klimatický balíček označovaný jako Fit for 55, který má sedmadvacítku dovést ke snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030.
„Máme problém, a čím rychleji to budeme brát vážně, tím snazší budou mít životy naše děti a vnoučata,“ zdůrazňuje bývalý šéf environmentálního programu OSN Svein Tveitdal.
Svět míří k oteplení klimatu o více než tři stupně Celsia oproti předindustriálnímu období, vyplývá ze zprávy Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu.
Z tábora ekonomů a podnikatelů je v posledních měsících slyšet takové sýčkování nad tím, kam to hospodářství spěje. Některé vize – přitom vcelku běžně veřejně pronášené – mají až katastrofický náboj.
Nový britský návrh podle AP nadále obsahuje kontroverzní výzvu k urychlení úsilí směrem k postupnému ukončení výroby energie z uhlí a neefektivních podpor využívání fosilních paliv.
„Nejvýznamnější posun je v diskurzu jednání. V Glasgow na rozdíl od předchozích konferencí nikdo nezpochybňuje klimatickou změnu,“ hodnotí Přibyla dosavadní výsledky klimatické konference COP26.
Na mořském ledu je také závislý mořský ekosystém, připomíná Šabacká. „Ale pro nás je nejdůležitější to, že tvorba mořského ledu ovlivňuje atmosférické i mořské proudění a tím i počasí u nás.“
Skupina v čele s Dánskem a Nizozemskem si přeje, aby se automobilový průmysl sladil s ambiciózní unijní klimatickou politikou, napsala agentura Reuters.
Na konci loňského roku měl podnik zhruba 83 000 zaměstnanců. Reorganizací chce od roku 2022 ušetřit ročně dvě až 2,5 miliardy dolarů (až 57,9 miliardy korun).
Velká Británie v letošním roce poprvé vyrábí více elektřiny z obnovitelných zdrojů. Končící premiérka Mayová chce před odchodem prosadit závazek na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.
Závěrečné jednání komise trvalo téměř 21 hodin. Rozhodnutí orgánu, v němž zasedli zástupci vlády, průmyslu, odborů i organizací na ochranu životního prostředí, bude ještě muset potvrdit parlament.