Od začátku roku do konce září se český vývoz propadl meziročně o víc než 270 miliard korun. Podle odhadů Asociace exportérů by ale do konce roku mohl klesnout až o 360 miliard korun.
Exportérem roku 2015 je akciová společnost Škoda Auto. Firma obhájila vítězství před výrobcem elektroniky Foxconn a potravinářskou skupinou Agrofert. Za posledních pět let se hodnota exportu dvacítky nejlepších zvýšila o 40 procent. Škoda Auto vyhrála zatím každý ze soutěžních ročníků, letos zvítězila už podvaadvacáté.
Zájem exportérů o zajištění jejich zisků před kurzovým rizikem klesá. V případě skokového posílení české koruny to ale firmy může přijít draho. Podle předsedy Asociace exportérů se to ale změní, až skončí intervence České národní banky vůči měně.
Do Íránu odletěla historicky první česká podnikatelská mise. Dvacítka zástupců firem hledá nová odbytiště pro své zboží a služby. Reagují tak na horšící se obchodní vztahy s Ruskem kvůli sankcím ze strany Evropské unie. Firmy počítají s tím, že příští rok přijdou na ruském trhu o zakázky za miliardy korun.
Někteří čeští exportéři očekávají, že by cesta ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do Číny mohla usnadnit jejich podnikání na tomto trhu. Čína je pro Česko čtvrtým největším obchodním partnerem po Německu, Slovensku a Polsku.
Čeští vývozci stále více exportují na nové trhy. Vývoz do zemí mimo Evropskou unii se meziročně zvýšil o dva procentní body na téměř 17 procent z celkového českého exportu. Jednou z oblastí, na kterou se vývozci více zaměřují, je Afrika.
Otevíráme nové trhy, ohlásili dnes společně premiér Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Představili strategii podpory exportérů v následujících letech, exportní cíle a trhy, na které se chce Česká republika zaměřit. Mohla by se tím zlepšit bilance zahraničního obchodu.
Neschopnost evropských politiků dostat šíření dluhové krize v eurozóně pod kontrolu čím dál víc znepokojuje i české firmy. Řada z nich už ke konci roku začala připravovat krizové plány, jak postupovat v případě příchodu další recese nebo pokud se eurozóna rozpadne.
Vývozní firmy, které jsou tahouny českého hospodářství, letos porovnají své síly v celostátní soutěži už po sedmnácté. Večer budou vyhlášeny ceny Exportér roku 2011.
Český export potřebuje nová místa odbytu. Země evropské sedmadvacítky už totiž nejsou dostatečně koupěschopné. Nejlákavější jsou země v Asii, a především Čína. Tamní trh svojí velikostí láká exportéry z celého světa. Výjimkou není ani Česká republika. Tuzemské firmy ale zatím expanzi do Číny spíše podceňují.
Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara by měla vláda zlepšit spolupráci ministerstev, která mohou podpořit české exportéry. V době, kdy klesá zahraniční poptávka, je to pro podniky zásadní pomoc, která ale zatím příliš nefunguje.
Český export posiluje. Vyplývá to alespoň ze šetření banky HSBC. Oživení exportu zaznamenalo 56 procent dotázaných vývozců. I přes nynější neutěšenou ekonomickou situaci Evropy, která je postižena dluhovou krizí, poklesl export zboží a služeb jen 11 % vývozců.
Setkání zástupců zemí, které vyvážejí plyn a jejichž skupina je někdy přirovnávána k ropnému kartelu OPEC, ovlivnily spory o to, která ze skupin má právo na libyjské křeslo, zda vyslanec Kadáfího nebo rebelové. Stejně tak napětí způsobil i narůstající tlak hlavních spotřebitelů. Ti chtějí, aby se ceny plynu přestaly vázat na ceny ropy. A do třetice je to bouřlivé prostředí Egypta, kde se summit koná, co představitelům autokratických režimů také cuchá nervy.
Česká republika připravuje novou národní inovační strategii. Inspiraci při její tvorbě si přitom vzala z Finska, kde systém podpory inovací dobře funguje. Stěžejním bodem nové strategie je zavedení takzvaného 'foresightu'.