Už od loňského listopadu ministerstvo spravedlnosti řeší, zda veřejný přístup do evidence není protiprávní. K tomu totiž došel Soudní dvůr Evropské unie.
Komise s Českem zahájila řízení, které mohlo skončit až u unijního soudního dvora, v polovině listopadu roku 2021. Nelíbilo se jí promítnutí směrnice o praní špinavých peněz do české legislativy.
V minulých týdnech se o podobu zákona rozhořel boj mezi vládními Piráty a opozičním hnutí ANO. To přijetí zákona podmiňovalo vyškrtnutím paragrafu, který má přímý dopad na jejich šéfa Andreje Babiše.
Urgentní novelou zákona o evidenci skutečných majitelů Evropská komise dodatečně podmínila možnost podání první české žádosti o platbu z Národního plánu obnovy, uvedl Rakušan.
Server iROZHLAS.cz přináší odpovědi na klíčové otázky k novele evidence skutečných majitelů, bez které si Česko nesáhne na více než 180 miliard z Bruselu v rámci Národního plánu obnovy.
K povolení stavby v Česku z hlediska ochrany přírody bude nově stačit už jen jedno razítko, píšou středeční Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Správnou definicí skutečného majitele podmínil Brusel také čerpání více než 180 miliard korun z unijních fondů na oživení pocovidové ekonomiky v rámci Národního plánu obnovy.
Chyby v evidenci skutečných majitelů firem, které odhalila Evropská komise, mohou tak mít širší dopad. Pokud je vláda neopraví, riskuje soudní spor i ztrátu miliard na oživení ekonomiky po covidu.
Andrej Babiš (ANO) sice končí na postu premiéra a brzy mu tak odpadne problém se střetem zájmů, auditní řízení vedené kvůli tomuto porušování zákona Bruselem ale pokračuje.
Evropská komise nesouhlasí se způsobem, jakým tuzemské úřady zpracovaly unijní směrnici proti praní špinavých peněz. Ta se v českém právu promítla v podobě novelizace rejstříku skutečných majitelů.
Aktuální šetření Evropské komise ale nedopadlo pouze na české úřady, prověrka probíhá podle eurokomisařky Věry Jourové (ANO) ve všech členských státech. „Je důležité odstranit nedostatky,“ říká.
V českém tisku se v pátek dočtete, že Deník N získal další dokument, který má potvrzovat nesrovnalosti ohledně bytu exministra zdravotnictví Petra Arenbergera.
„V případě, že zadavatel zjistí nesrovnalosti, dá podnět k rejstříkovému soudu a zahájí řízení. To může nakonec subjekt vyřadit z veřejných soutěží,“ vysvětlil senátor Tomáš Goláň (ODS).