Na začátku roku způsobila otázka eura první a dosud jediné dohadovací řízení vládní koalice, nyní se debata o možném přijetí společné měny na jednání kabinetu vrací.
„Každá spolupráce vyžaduje respektovat základní pravidla, která nikde napsaná nejsou,“ poukazuje v rozhovoru pro Radiožurnál místopředseda ODS a ministr dopravy Martin Kupka.
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) jmenoval svým zmocněncem pro přijetí eura ekonoma Petra Zahradníka. Proč, vysvětlil v rozhovoru pro Radiožurnál.
Podle Ješátkové bude předmětem dohodovacího řízení i debata o kompetencích a nutnosti udržet společnou koaliční pozici v klíčových politických tématech.
Česko debatuje, zda přijmout, nebo nepřijmout euro. Server iROZHLAS.cz proto oslovil přední české ekonomy a ekonomky, aby nasvítili hlavní argumenty pro a proti.
Slovensko přijalo společnou evropskou měnu před 15 lety, šlo o vyvrcholení snah bývalého ministra financí Ivana Mikloše. „Už dávno není euro politickým tématem,“ podotýká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Česko by mohlo v roce 2024 plnit tři ze čtyř maastrichtských kritérií potřebných pro přijetí eura. Zbývá jedna věc: vstup do mechanismu směnných kurzů (ERM II).
Sněmovní volby se blíží. Radiožurnál a iROZHLAS.cz se vám pokusí přiblížit, jaké kroky by strany a hnutí v případě svého zvolení udělaly. Čtvrtá výzva nese název „Výše daní“.
Bulharsko se zapojí do evropského mechanismu úrokových sazeb ERM-2 do letošního června. V režimu ERM-2 musí měna země, která chce vstoupit do eurozóny a zavést euro, strávit alespoň dva roky.