„Vyšetřování v případě havárie vrtulníku bylo ukončeno. Je naprostá jistota, že to, co se stalo, byla nehoda,“ řekl agentuře Fars nejmenovaný bezpečnostní zdroj.
Raísí, jemuž bylo 63 let, je prvním vysokým vládním představitelem od islámské revoluce z roku 1979, který byl v pohřben ve svatyni imáma Rezy v Mašhadu.
Írán sice vyhlásil pětidenní smutek, ale po jeho tragickém skonu v zemi zdaleka nehřmí taková emocemi nabitá rétorika, jaká provázela například smrt velitele revolučních gard Kásema Solejmáního.
Funkci prezidenta, a tedy i funkci šéfa vlády nyní převezme jeden z viceprezidentů Mohammad Mochbar. A to až do doby, než bude zvolený prezident v předčasných volbách, přibližuje Břetislav Tureček.
Nejmenovaný íránský činitel agentuře Reuters řekl, že vrtulník zcela shořel. „Bohužel se obáváme, že všichni cestující jsou mrtví,“ řekl tento činitel.
Co by se dělo, pokud by íránský prezident Ebrahím Raísí nemohl vládnout, sdělil pro iROZHLAS.cz vedoucí Centra pro studium Blízkého východu na Metropolitní univerzitě Praha Břetislav Tureček.
Záchranáři spustili rozsáhlou operaci. Do úsilí se zapojila také armáda. K večeru se podle agentury Reuters s odkazem na íránská média podařilo záchranářům stroj nalézt. Červený půlměsíc to popřel.
Íránský prezident Ebráhím Raísí muslimské státy vyzval, aby uvalily ropné, obchodní a politické sankce na Izrael a označily izraelskou armádu za teroristickou organizaci.
Spojené státy podle íránského prezidenta Ebráhíma Raísího poslaly jasný vzkaz „ose odporu“ na bitevním poli. „Zločiny sionistického režimu mohou všechny donutit k akci,“ uvedl.
Historie vztahu dvou regionálních mocností znamená střídání období spolupráce a rivality. Nyní pod tíhou západních sankcí dochází k jejich dalšímu sbližování hlavně proto, že nemají na výběr.
Írán a Rusko, spojenci syrského vůdce Bašára Asada, s velkou nelibostí sledují to, že by Turecko mohlo zahájit novou ofenzivu na severu Sýrie proti Kurdům a přisvojit si tak další syrské území.
Moskva||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
„Írán zažívá ekonomicky velice těžké časy. Situace tam je opravdu tristní a jedinou možností, jak z toho vyváznout, je domluva se Západem a odstranění mezinárodních sankcí,“ říká expert.
Otevřeným dopisem nositelé Nobelovy ceny upozorňují na zločiny íránského prezidenta Ebráhíma Raisího. OSN by mu neměl umožnit řečnit na jejím Valném shromáždění, říká v rozhovoru signatář Ali Safavi.
Raísí získal v červnových volbách téměř 62 procent hlasů. Šedesátiletý duchovní ve funkci střídá Hasana Rúháního, který po dvou funkčních obdobích nemohl kandidovat.
Krvelačný maniak, nebo úředník plnící rozkazy? Zvolení Ebráhíma Raísího novým íránským prezidentem budí značné emoce, podle analytika ale jeho nástup do funkce žádný zásadní obrat nepřinese.
„Raísího zvolení je poslední příležitostí pro světové mocnosti, aby se probudily, než se vrátí k jaderné dohodě, a aby pochopily, s kým se to snaží dohodnout,“ řekl izraelský premiér Naftali Bennett.