Zástupci těžební společnosti a báňského úřadu ve čtvrtek odpoledne uvedli, že záchranu ztěžuje nebezpečí metanu a riziko opakovaných otřesů. Záchranáři museli pátrání dvakrát přerušit.
Koryto řeky Olše na okraji Karviné obsadily bagry a nákladní auta. Celá řeka teče jakýmsi bypassem okolo a přeložená je kvůli tomu i cyklostezka. A do potrubí se schoval odtok do místního náhonu.
Pokud to bude možné, mohl by se důl Čapčoch v budoucnu zpřístupnit veřejnosti. Ukázku historického dolování mohou zatím lidé v Kutné Hoře vidět jen v průvodcovské štole svatého Jiří.
Vědci zjišťovali například i množství, tvar, barvu či velikost nalezených částic. Počet mikroplastů ve vzorcích se pohyboval mezi 2,5 až 20 mikroplasty v jednom litru vody.
Přestože se Jozef Kycka k ničemu nepřiznal, byl odsouzen k 18 letům těžkého žaláře. „Proč nás popravovali a dělali z nás zločince? Dvě stě čtyřicet lidí popravili, kolik jich umlátili...“ říkal Kycka.
Vláda už minulý měsíc vyjádřila svou nespokojenost s tím, že ArcelorMittal po sérii smrtelných nehod nesplnil své investiční závazky, nezlepšil vybavení a nezajistil lepší bezpečnost pracovníků.
Incident vypukl v pondělí brzy ráno, když horníci z neregistrovaného odborového svazu AMCU zabránili stovkám ostatních horníků, aby po konci směny opustili důl Modder East východně od Johannesburgu.
Uranový důl přestal fungovat v roce 1991. Prostory muzea by měly vypadat přesně tak, jako by je horníci právě opustili. Patrné je to třeba v kanceláři, kde jsou rozluštěné křížovky nebo hrnečky.
S končící těžbou v okolí Karviné by se z oblasti mělo odstranit i potrubí, pro které už nebude využití. Podle nadšence do místní historie se nad jejich umístěním moc nepřemýšlelo a jizví tak krajinu.
Rozsáhlý důlní areál na povrchu využije obec Trojanovice. Budou na tom spolupracovat Ostravská univerzita i místní školy, vznikne zázemí pro rozvoj i pro bydlení. A najde se místo i pro těžní věže.
„Některá z těch rizik jsou ztráta stability zásypu, propady na povrchu terénu, plynová rizika – intenzifikace výstupů metanu, projevy výstupu radonu,“ uvedl za Diamo Pavel Malucha.
Existují technologie, které z ní mohou udělat vodu pitnou. Nebo ji upravit tak, aby šla použít třeba pro výrobu elektřiny. Město si proto nechá zpracovat analýzu dostupnosti těchto technologií.
V protestech v obci Sojydly jsou aktivní hlavně ženy, kterým jde především o zdraví. Místní jezero je podle obyvatel plné kyanovodíku a těžaři teď chtějí postavit ještě další odpadní nádrž.
Plameny se v dole Esperanza I. objevily kolem 12.00 místního času (19.00 SELČ), o zhruba 45 minut později na místo vyrazili záchranáři. Příčinou požáru byl zřejmě zkrat. Případ vyšetřují místní úřady.
Unikátní systém chodeb bývalých kaolinových dolů u Českých Budějovic si zřejmě bude moci prohlédnout každý. Jihočeský kraj chce důlní dílo Orty do několika let zpřístupnit turistům.
Výbuch metanu a následný požár v hloubce kolem 880 metrů pod zemí v severní lokalitě Dolu ČSM ve Stonavě si 20. prosince 2018 vyžádal třináct obětí, dalších deset horníků utrpělo těžká zranění.
Přípravné práce by trvaly šest let včetně zajištění pracovní síly. „Zapotřebí by na to bylo postupně přes dva tisíce kvalifikovaných pracovníků s praxí v dole,“ říká mluvčí Diama Jana Dronská.
Na demolici věže a komína v Měděnci na Chomutovsku se přišly podívat stovky lidí.Co bude na místě někdejšího železnorudného dolu dál, ale zatím není jasné. Majitel dolu se k věci nechtěl vyjadřovat.
Léto přeje turistice a ta hojí rány památkám, které utrpěly nedostatkem návštěvníků v posledních dvou letech. Koronavirovou pandemii přežilo i soukromé muzeum dobývání zlata ve Zlotém stoku v Polsku.
V černouhelném dole Zofiówka na jihu Polska druhým dnem pokračuje pátrání po hornících, kteří po sobotním otřesu spojeném s prudkým únikem metanu zůstali v podzemí.
Dolem v Pawlovicích ve Slezském vojvodství otřásla exploze ve středu krátce po půlnoci, zhruba 1000 metrů pod povrchem. Podle JSW bylo na místě v tu chvíli 42 horníků.
Sekundární výbuch nastal ve čtvrtek mezi 19.37 a 20.01. Podle místní správy je několik zraněných, nikdo z nich vážně. „Záchranáři se zrovna sami stahovali,“ uvedl dispečer polského báňského úřadu.
V předchozích třech letech v dolech OKD nikdo nezemřel. Poslední smrtelné neštěstí se tam stalo na konci roku 2018, kdy při výbuchu metanu zemřelo 13 havířů a deset bylo zraněno.