„Útok se netýká tranzitu ropy, protože jde o zařízení, které pracuje na zajištění dodávek motorové nafty a ropných produktů,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný ukrajinský zdroj.
Dva zdroje Reuters obeznámené se situací uvedly, že příčinou zastavení dodávek od ruské společnosti Rosněfť byly platební potíže mezi tranzitní zemí Ukrajinou a Ruskem, ale už se je podařilo vyřešit.
„O situaci víme a jsme v kontaktu se všemi relevantními aktéry,“ sdělil ministr Vlček serveru Novinky.cz. Zároveň připomněl, že Česko má ropy dost a rafinerie jsou na obdobné situace dobře připraveny.
Solární park na Sokolovsku by měl ročně vyrobit zhruba 24 gigawatthodin čisté energie. Půjde o doposud největší fotovoltaickou elektrárnu Pražské energetiky.
S ruskou ropnou společností Lukoil uzavřela dohodu maďarská firma MOL. Dohodli se o přepravě ropovodem Družba, MOL se v rámci dohod stane na bělorusko-ukrajinské hranici vlastníkem přepravované ropy.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v pátek řekl, že ukrajinský zákaz by mohl v dlouhodobé perspektivě ohrozit maďarskou energetickou bezpečnost. Řešení se zatím nepodařilo nalézt.
Ropovod Družba má z evropského zákazu dovozu ruské ropy z roku 2022 dočasnou výjimku, a ruská ropa tak do Česka dále proudí. To by mělo skončit na sklonku roku 2024.
Dovoz ropy ropovodem Družba stoupá i přes protiruské sankce zaváděné kvůli invazi na Ukrajinu. Loni v prosinci začal platit zákaz dovozu ruské ropy do Evropské unie.
Česko i celá Evropa podle premiéra Fialy zažehnaly hrozbu nedostatku plynu, což se už začíná projevovat na trhu. „Přesvědčili jsme trh, že zimu zvládneme, a proto klesají ceny energií,“ uvedl Fiala.
Dodávky ruské ropy Družbou jsou vyňaty z evropských sankcí. Německo se zavázalo, že do konce letošního roku kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu od dodávek z Ruska upustí.
Ukrajina zvýšila poplatek za tranzit už v dubnu. Za rok je tak cena za přepravu ruské ropy přes Ukrajinu ropovodem Družba do zemí střední Evropy vyšší asi o 51 procent.
Družba přivádí ruskou ropu přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky, kvůli raketovému útoku ale byla na ukrajinském území od úterního večera mimo provoz.
Ropa z Ruska přestala ropovodem proudit v pátek 5. listopadu a v sobotu ráno začalo vytlačování více než 4000 metrů krychlových ropy do centrálního tankoviště.
Bývalý ředitel ruské plynařské společnosti Roman Ružečko je jedním z podezřelých v kauze znečištění ropovodu Družba, které loni na jaře těžce zasáhlo ruský ropný průmysl.
Další testy nepotvrdily kontaminaci ropy v ropovodu Družba. Informoval o tom v úterý předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Firma Unipetrol podle něj odpoledne obnoví příjem ropy.
Ropovod vedoucí z Ruska se v Bělorusku rozděluje na dvě větve. Severní vede do Polska a Německa, jižní míří přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky.
Do Česka po měsíci opět proudí ropa ropovodem Družba. Dodávky ze Slovenska byly obnoveny ve 12.00. Uvedla to mluvčí státního provozovatele ropovodů Mero Radomíra Doležalová.
Rozhovory mezi ruskými a evropskými provozovateli ropovodů v Bratislavě podle zdrojů agentury Reuters nepřinesly žádné jasné odpovědi na to, jakým způsobem znečištění ropovodu Družba napravit.
Dodávky ropovodem, kterým teče ropa i do České republiky, byly přerušeny koncem dubna kvůli znečištění ropy organickým chloridem, který může poškodit rafinerie.