Státní developer (SIRS) i autoři nedávno zveřejněné studie záplavového území tvrdí, že data ze zářijových povodní potvrzují jejich dřívější výpočty. Navrhovaná řešení v okolí parku budou dostatečná.
Právní analýza ukazuje, že harmonogram schvalovacích procesů neodpovídá očekáváním investora. A je tak nepravděpodobné, že by se za stávajících podmínek podařilo projekt dotáhnout.
Radnice získala v referendu silný mandát, aby proti stavbě bojovala. Starosta Pavel Buzek z hnutí STAN zastupitelům na posledním jednání oznámil, že obec najme specializovanou právní kancelář.
Přípravě projektu podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) i zástupců státních firem výsledek referenda nebrání. Chystané připomínky obce mohou ale projekt zbrzdit.
Některá místní referenda pořádaná spolu s volbami do Evropského parlamentu byla nezávazná, v některých obcích nepřišel dostatek lidí, aby bylo hlasování platné.
Dolní Lutyně podá námitky proti výstavbě gigafactory. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje by stát měl lidem v obci nabídnout štědré kompenzace. Investici by ale promarnit neměl.
Vláda v březnu schválila, že v Dolní Lutyni zahájí přípravu ploch o rozloze až 280 hektarů. Obyvatelé Dolní Lutyně odhlasovali, že zástupci obce mají projektu bránit podáváním připomínek.
Obec se svých občanů ptá, jestli má stavbě všemožně bránit. Podle vlády by investice přinesla tisíce pracovních míst a rozvoj regionu. Mnozí místní se ale obávají, že jim to výrazně zasáhne do života.
Zástupci ministerstva průmyslu, ale i kraje do jezdí do Dolní Lutyně s lidmi jednat. Jak ale uvádí její starosta Pavel Buzek (STAN), řadu otázek se stále vysvětlit nepodařilo.
Spolu s volbami do Evropského parlamentu budou 7. a 8. června v obci na Karvinsku rozhodovat i o tom, zda se má radnice vzepřít stavbě továrny na baterie do elektromobilů.
V opět vyostřené atmosféře se v kulturním domě v Dolní Lutyni na Karvinsku v pondělí nesla druhá veřejná prezentace týkající se plánované výstavby strategického průmyslového areálu.
Pavel Franc z organizace Frank Bold v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz vysvětluje, jak probíhalo vyjednávání nové smlouvy a proč s jednáním organizace souhlasila.
Stát nabízí zatím neznámému zahraničnímu investorovi 280 hektarů převážně zemědělské půdy na stavbu průmyslové zóny, kde se budou vyrábět baterie do elektroaut.
Někteří lidé chtějí zachovat přírodní ráz krajiny. Hejtmanství spolu s vládou si od příchodu zahraničního investora slibují vznik tisíců pracovních míst.
Starostové okolích obcí společně žádají vládu o více informací a důkladné prověření, jestli je vůbec stavba továrny možná. Nechtějí záměr blokovat, ale požadují, aby se tam i pak lidem dobře žilo.
Vláda jedná se zahraničním investorem o vybudování gigafactory v Dolní Lutyni na Karvinsku. Stát ale vlastní pouze 60 procent území, na kterých má gigafactory vyrůst.
Pozemek pro gigafactory vláda zvolila v blízkosti dálnice a železnice těsně u hranic s Polskem. Dnes jsou tam pole připravená na jarní setbu a kolem nich bydlí lidé zvyklí na venkovskou pohodu.
Vláda jedná o umístění gigafactory v Dolní Lutyni na Karvinsku. A to nejen s dosud neodhaleným investorem, ale také s ochranářskými organizacemi. Závod má totiž stát vedle dvou chráněných území.
Na železničním přejezdu 24. ledna brzy ráno uvízl kamion, který převážel těžký stavební stroj a vrazil do něj projíždějící vlak. Strojvedoucí zemřel, dvacítka lidí se zranila.
Při zatýkání policisté použili služební zbraň. Čtyřiašedesátiletého muže zranili, uvedla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. Sousedé líčí incident jako přestřelku.