Ester Anna Soukupová pomáhá už od dětství „Přivedla mě k tomu rodina, už jako malá jsem ráda jezdila s maminkou na potravinové sbírky,“ vypráví v rozhovoru v rámci cyklu Narozeni do svobody.
Tábor Sondovon, kam výprava dětí z Přímořského kraje, Moskvy, Petrohradu a dalších ruských končin zamířila, byl postaven před 60 lety v severokorejském městě Wonsan na pobřeží Japonského moře.
Zájem v posledních letech roste a oproti období před 20 lety je až dvojnásobný. Více rodičů totiž chce, aby jejich děti trávily léto aktivně, vysvětluje ředitel kanceláře České rady dětí a mládeže.
„Volných míst na táborech už moc není. Dalo by se říct, že kdo ještě nějaké volné místo najde, má poměrně štěstí,“ popisuje předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.
Řada Norů útočníkovo jméno nevyslovuje. „Jeho přáním bylo zůstat slavný na věky věků. Takže říkám, muž, který to provedl. Nebo jen iniciály jeho jména,“ podotýká Bodil Haug.
Jak se mění hygienické požadavky na prostory a provoz zařízení pro vzdělávání dětí a co to bude školy stát, sdělila v rozhovoru hlavní hygienička Pavla Svrčinová.
Kam v Rusku mizí ukrajinské děti, pátral mezinárodní tým novinářů EBU a popsal jejich osudy. Do Ruska jsou děti deportovány z pečovatelských ústavů, filtračních kempů nebo už dávno skončených táborů.
Stany s podsadou, ranní nástupy, večerní táboráky, oddíloví vedoucí – to jsou zkrátka letní dětské tábory. Každoročně se jich účastní tisíce dětí. Letos jsou mezi nimi i děti z Ukrajiny.
Cílem prvního tábora českých skautů se staly Orlovské lesy. Zakladatel skautů Svojsík je zvolil, protože tam žili rodiče jeho ženy. Dalším rokem se na skautský tábor vydalo už patnáct skupin.
Ze statistiky Policejního prezidia vyplývá, že každý rok kriminalisté vyšetřují desítky případů, ve kterých zneužívá dítě někdo, kdo ho měl učit, trénovat, vychovávat nebo na něj dohlížet.
V českém tisku se v sobotu dočtete, že Češi si připlatí za letní tábory, a to až o čtvrtinu oproti loňskému roku. Někde tak můžou být rozdíly i v řádu tisíců korun. Píše to Mf Dnes.
Děti mají po koronavirových omezeních potíže spolupracovat s ostatními v týmu nebo se jim moc nechce hýbat. Ukázala to anketa mezi vedoucími letošních letních táborů.
Nejvyšší správní soud přijal už desítky rozhodnutí, opakovaně ministerstvo kritizoval, nejčastěji za to, že opatření jsou nedostatečně odůvodněná, případně že nemají oporu v zákonech.
Ze čtrnácti táborů, které letos předčasně úplně skončily, to v šesti případech nařídili sami hygienici a v osmi případech o tom rozhodl sám provozovatel. Děti pak karanténu strávily doma.
O dětský rekreační areál v Jizerských horách se starala 17 let. V květnu ji ale majitel areálu - městská část Praha 1 - hodil přes palubu. Nahradit ji má nově vzniklá příspěvková organizace.
Děti s PCR testem se nebudou muset během pobytu znovu testovat. A to i v případě, že s nimi ve stejný turnus pojedou děti s antigenním testem nebo samotestem.
Pokud minimální počet dětí nestihnou pořadatelé naplnit, dotaci nemusí dostat. Za krátkou dobu je také potřeba sehnat kvalifikované pracovníky a připravit zázemí kempů.
Loni se organizátoři letních táborů museli vypořádat s přísnějšími hygienickými pravidly a nedostatkem táborových vedoucích. Děti nakonec nemusely nosit roušky.
Meteorologové pro většinu České republiky vydali na páteční odpoledne a večer výstrahu před vysokým nebezpečí bouřek. Ojediněle při nich může napršet až 60 milimetrů a doprovodit je může krupobití.
Na táboře bylo přibližně 50 dětí, většina z nich ze Středočeského kraje. Hygienici předali informace o táboře příslušným krajským hygienickým stanicím a všechny děti nyní podstoupí test na covid-19.
Letní tábory letos budou jiné než v minulosti. Pořadatelé by měli dbát na dodržování přísnějších hygienických opatření nebo omezit výlety mimo tábořiště, například do měst či na koupaliště.
Když ministr zdravotnictví oznámil, že od července odložíme roušky ve vnitřních prostorách a ve veřejné dopravě, byla jiná epidemiologická situace, říká v rozhovoru hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Letní tábory se podle rozhodnutí vlády mohou konat od 27. června. Podmínkou bude dodržování přísných hygienických pravidel k ochraně proti koronaviru. Tábory budou povoleny pro 500 účastníků.
Naposledy přibylo víc než sto nakažených poslední dubnový den, od té doby jich bylo méně než 80 a poslední týden denní přírůstek nepřekročil šedesátku.