V evropském srovnání má podle Deloitte nejnižší daňovou zátěž Rumunsko, kde den daňové svobody připadl na 25. dubna. Nejvyšší daňové zatížení je v Dánsku, kde den daňové svobody bude 25. července.
Češi ode dneška nepracují pro stát, ale vydělávají sami na sebe. Podle výpočtu Liberálního institutu vychází právě na 2. červen takzvaný Den daňové svobody.
Dnes je den daňové svobody. Alespoň podle výpočtu Liberálního institutu. Od dnešního dne Češi přestávají vydělávat na stát a začínají vydělávat na sebe. Letos přišel den daňové svobody nejdříve od roku 2000, protože se čeká se vyšší výkon ekonomiky. Loni připadl na 10. června.
Češi ode dneška nepracují pro stát, ale vydělávají sami na sebe. Podle výpočtu Liberálního institutu vychází právě na 10. června takzvaný den daňové svobody. Na stát tak daňoví poplatníci letos odpracovali 160 dní, a to je o jeden den méně než v loňském roce.
Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto zaměstnance. Do té doby připadá jeho příjem státu, vydělává tedy na všechny daně a poplatky. Společnost Patria Finance vypočítala, že letos toto datum připadne na 21. června.
Podle výpočtu Liberálního institutu je 9. červen dnem daňové svobody. Je to pomyslný termín, který ukazuje, jak velkou část roku občané takzvaně vydělávají na stát. Od dnešního dne už - obrazně řečeno - vyděláváme sami na sebe.
Na Slovensku je dnešek ‚Dnem daňové svobody‘. Slováci tak přestávají platit státu a, obrazně řečeno, začínají vydělávat sami na sebe. Podle odborníků se letos daňová svoboda o pár dní odsunula. A míra státního přerozdělování na Slovensku roste.
Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 18. červen. Češi tak letos budou na stát pracovat 168 dní, což je nejdéle za posledních deset let a o pět dní déle než loni.