„České ekonomice se příliš nedaří. Inflace je zažehnána, ale růst se nevrátil," říká ekonom. Podle něj je navíc ČNB pozadu ve snižování úrokových sazeb.
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je naopak rozpočet sestavený odpovědně. „Je navíc neskutečně prorůstový, rekordní, co se týká investic,“ podotkl v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT.
Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál oslovily pět českých ekonomů a ekonomek. Zatímco někteří oceňují snahu vlády o kompromis, jiní upozorňují na nedostatečná řešení strukturálních problémů.
„Největším geopolitickým rizikem je teď situace na Blízkém východě, protože kvůli ní stále nefunguje námořní trasa přes Rudé moře. Cena námořní dopravy tak dramaticky stoupá,“ upozorňuje Marek.
Jak hodnotí vládní důchodovou reformu odborníci? Server iROZHLAS.cz oslovil v anketě devět ekonomů a většina z nich se shodla na jednom: Je nutná. Jiní si ale nejsou jistí, zda o reformu skutečně jde.
Distributoři chystají stamiliardové investice do sítí, které se promítnou do poplatků pro spotřebitele. Jak se pak náklady rozdělí, má řešit nová tarifní soustava.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) po jednání oznámil, že návrh důchodové reformy dá vládě 30. dubna. Sněmovna by ji mohla projednat v létě, Senát pak v září nebo v říjnu.
„Debata o změnách v důchodovém systému je otevřená a naprosto nezbytná. Jde o záležitost, která zasahuje každého z nás,“ řekl pro Radiožurnál ekonom a poradce prezidenta Pavla David Marek
Inflace v lednu proti loňskému prosinci zpomalila z bezmála sedmi na 2,3 %. „Teď by ekonomika potřebovala nižší úrokové sazby a ČNB opět dělá chybu,“ řekl pro Radiožurnál ekonom David Marek.
Lodní přepravu z Asie do Evropy nadále blokují jemenští povstalci, kteří na obchodní lodě útočí. Nezabránily tomu ani britsko-americké útoky na jejich základny.
„Vláda otálí s důležitými změnami a my ztrácíme konkurenceschopnost.“ Po zaměstnavatelských svazech se s tímto upozorněním v otevřeném dopise obrátili na premiéra Petra Fialu (ODS) i exportéři.
Pětikoalice se před několika dny shodla na některých úpravách v úsporném balíčku. Některé změny se nelíbí svazům sdružující obce, v tzv. pohotovosti zůstávají i zaměstnanecké odbory.
Inflace v Česku dosáhla nejnižší hodnoty od prosince 2021. Přesto v porovnání s jinými státy je její míra stále vysoká. Vývoj inflace v Česku pro Český rozhlas popsal ekonom David Marek.
„Jde jen o to sebrat politickou odvahu a vůli. Mrzí mě, že debata sklouzává čím dál více k příjmové straně, k daním. To politikům usnadňuje práci,“ míní Marek.
V poradním týmu prezidenta Petra Pavla budou ústavní právník Jan Kysela, ekonom David Marek, někdejší šéf důchodových komisí Vladimír Bezděk nebo expertka na sociální podporu Lucie Poláková.
„Velká část dodavatelských řetězců má nějaké články buď na Ukrajině, nebo v Rusku a zejména pro evropské země, konkrétně pro malé otevřené ekonomiky, to byl zásadní problém,“ říká Marek.
David Marek, ekonom společnosti Deloitte, školil budoucího prezidenta Petra Pavla. Ten se totiž právě v ekonomických záležitostech mohl cítit oproti svému kandidátovi slabší. Práce ho ale bavila.
„Chtěli jsme kandidáta připraveného v široké oblasti ekonomických témat. Nechtěli jsme, aby sliboval, že zařídí vyšší důchody,“ říká poradce Petra Pavla David Marek.
U daně z přidané hodnoty by hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte David Marek ocenil zásadní změnu, a to takovou, že by existovala pouze jedna sazba DPH.
Koncem června končí mandát dalším dvěma členům bankovní rady ČNB. I je bude vybírat prezident Miloš Zeman, jehož překvapivé jmenování Aleše Michla guvernérem vzbudilo velké emoce u odborné veřejnosti.
„Vláda by se měla soustředit na to, aby už představená opatření dotáhla do konce a vyladila potíže, než aby přicházela s dalšími opatřeními,“ dodává Táborský.
Prezident Hospodářské komory Dlouhý tvrdí, že firmy v cestovním ruchu, pohostinství, hotelnictví i dalších navazujících oborech by mohly kvůli šíření COVID-19 přijít řádově o desítky miliard korun.