Dvojice policistů si při vyšetřování vražd obstarávala informace o telefonech přímo od pracovníka Vodafone, přičemž neměli povolení soudu. Případ nakonec skončil kázeňským potrestáním.
Evropská komise zjišťuje, jaké informace o uživatelích internetu by bezpečnostní složky chtěly sbírat. Česká policie by uvítala historii navštívených stránek.
„Nelze epidemii využít k tomu, abychom vytvořili takto mocný úřad, který zavede orwellovský systém v České republice,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Centralizovaná hygienická služba pod dohledem hlavního hygienika bude mít například pravomoc omezit či zakázat cestování, omezit setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, obchody nebo vybrané služby.
Zaznamenávání datových „otisků“ lidí při používání internetu a mobilních sítí možná čeká změna. K čemu nově dospěla evropská justice? A co a proč o nás dosud chtějí úřady vlastně vědět?
Soudní dvůr EU rozhodl, že vlády nesmí sbírat data volajících a uživatelů internetu. Ústavní soud přitom žádost na zrušení tohoto zákona loni zamítl. Navrhovatele zastupoval advokát Jan Vobořil.
Dostat koronavirus pod kontrolu má projekt takzvané chytré karantény. Včas vytipovat nakažené má být možné díky informacím o pohybu občanů. Co se o mě hygienici dozví, když jim svá data dám?
Hygienické stanice se při trasování pohybu nakažených nově mohou obracet na mobilní operátory s dotazem na místa, na kterých se nakažení pohybovali. Lidé k tomu ale budou muset dát souhlas.
Podle návrhu antimonopolního úřadu by přístup k datům povoloval soud. Sbírání a ukládání dat, tzv. data retention, řešil na podzim Ústavní soud a rozhodl, že to není v rozporu s českou legislativou.
Ústavní soud potvrdil dosavadní praxi, kdy mobilní operátoři musí půl roku nazpět uchovávat informace o pohybu a komunikaci svých klientů. Na vyžádání je pak musí poskytnout bezpečnostním složkám.
Ústavní soud posvětil aktuální praxi, kdy mobilní operátoři musí půl roku zpětně uchovávat informace o pohybu svých zákazníků a o tom, s kým si volali a psali.
Ústavní soud odmítl zrušit paragrafy, které všem mobilním operátorům nařizují sledovat pohyb mobilních telefonů, půl roku ho archivovat a na žádost ho odevzdat bezpečnostním složkám.
Už podruhé se ústavní soudci zabývali povinností mobilních operátorů uchovávat záznamy o pohybu jednotlivých osob, k informacím se následně mohou dostat rozvědky nebo policie.