Komunisté si byli dobře vědomi, že díky popularitě televize mohou efektivně a politicky „vychovávat občany“. Klíčové bylo sdělit, co si mají myslet. I z tehdejší zábavy dodnes ční ideologické zadání.
Zdá se to jako předevčírem, kdy i kvůli stavbě nové arény v Praze padla tzv. stará 'Sazka'. S ní šel dolů i její hlavní akcionář, kterým byl ČSTV. Ten ale přežil a změnil svůj název na Českou unii sportu (ČUS). I to byl jeden z kroků, které prosadil jeho nový předseda, Miroslav Jansta. Ten se dnes bude ucházet o své znovuzvolení.
Soud dnes rozhodne ve sporu bývalého šéfa Sazky Aleše Hušáka s Českou unií sportu. Unie tvrdí, že za krachem společnosti Sazka stojí právě Hušák, který tak poškodil dobré jméno českého sportu. Po Hušákovi chce unie omluvu a dva miliony korun. Hušák to odmítá.
Český svaz tělesné výchovy ukončil první etapu své transformace. Na Valné hromadě v Nymburku, které se zúčastnil také prezident Miloš Zeman, schválili delegáti nové stanovy včetně změny názvu. ČSTV tak zanikl a světlo světa spatřila Česká unie sportu.
V Nymburku se dnes koná valná hromada Českého svazu tělesné výchovy. Hlavním bodem jednání bude změna názvu organizace, která ještě nedávno zastřešovala český sport. Česká unie sportu, tak se bude ČSTV po dnešku nově jmenovat.
Dnešním dnem přestane existovat Český svaz tělesné výchovy. Organizace, která ještě nedávno zastřešovala český sport, sice bude dál fungovat, plnit ale bude poněkud jiné úkoly a hlavně pod jiným názvem.
Český svaz tělesné výchovy vystavil Aleši Hušákovi účet za jeho šestnáctileté vedení Sazky. Majoritní akcionář kdysi monopolní národní loterie žaluje bývalého generálního ředitele Sazky o bezmála miliardu korun. Peníze chce za náhradu škody. Další dva miliony pak žádá za poškození dobrého jména svazu i českého sportu obecně. Hušák pochybení odmítá. Prý se vždy držel zákona, stanov společnosti a rozhodnutí valné hromady.
Miliardu korun požadují sportovní svazy po bývalém řediteli Sazky Aleši Hušákovi. Podaly už na něj žalobu o náhradu škody. Hušáka viní z odpovědnosti za pád loterijní společnosti, v jehož důsledku přišly o majetek. ČSTV byl největší akcionář Sazky.
Český svaz tělesné výchovy dnes dopoledne podal žalobu na bývalého generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka. Sportovní svazy mu vyčítají hlavní podíl na krachu kdysi prosperující loterijní společnosti, který je měl připravit o majetek. ČSTV proto po Hušákovi požaduje necelou miliardu korun a omluvu. Detaily žaloby ale bývalý největší akcionář Sazky plánuje zveřejnit až v pondělí.
Ve znamení výrazných změn se nesl rok 2012 v případě Českého svazu tělesné výchovy. Hned v úvodu se pomyslného žezla ujal po zvolení na valné hromadě Miroslav Jansta. Získal více než devadesát procent hlasů. Uvedl, že jeho hlavním cílem bude získat pro sport silný kredit. Také proto čeká ČTSV zásadní transformace a následná změna názvu.
Vzduchem budou létat milióny - zcela jistě aspoň v obratech právníků. Škoda, že se nedá ani vsadit na to, jestli se nakonec přelijí z jedné velké sportovní organizace do jiné. Přitom to všechno sportem a u sázek začalo.
První prosincová sobotu se sešla Valné hromada Českého svazu tělesné výchovy. Zpráva předsedy ČSTV Miroslava Jansty byla kombinovaná rovnou s diskusí. Mimo jiné o tom, jak ČSTV naložil se svým nakladatelstvím Olympia. Tam se poprvé ukázalo, že s jednotou českého sportu to možná nebude až takové, jak se deklaruje.
Valná hromada ČSTV v Nymburce proběhla bez větších komplikací. Včetně hlavního bodu, kterým byl kombinovaný převod a prodej části majetku ČSTV na Strahově Fotbalové asociaci České republiky.
Český svaz tělesné výchovy nemůže díky žalobě na Aleše Hušáka získat zhruba miliardu korun. Až tolik by prý od bývalého šéfa Sazky dostal v případě, že by uspěl s původním návrhem.
Valná hromada Českého svazu tělesné výchovy dnes bude jednat mimo jiné o převodu části strahovského areálu na Fotbalovou asociaci České republiky. Ta má získat stadión Přátelství, ale také stadión Evžena Rošického a přilehlé budovy. A pak si tam postaví vlastní sídlo.
Fotbal se dnes dočká. Tedy nejspíš. Český svaz tělesné výchovy by měl na své Valné hromadě rozhodnout o tom, že na Fotbalovou asociaci České republiky převede část svého majetku v Praze na Strahově. Ono vlastně tomuto sdružení nic jiného nezbývá. Jak se ukazuje, fotbal je jediný sport, který na svazové úrovni netrápí akutní nedostatek peněz.
Český sport zítra schválí další část změn, které ho čekají. Ta největší souvisí s majetkem. Valná hromada Českého svazu tělesné výchovy totiž schválí prodej části areálu v Praze na Strahově Fotbalové asociaci České republiky. Konkrétně jde o stadion Evžena Rošického, stadion Přátelství, hotel Coubertin a příslušné pozemky.
Část sportovišť na Strahově by měla patřit fotbalu. Tedy ne že by se tam teď za míčem neproháněli sportovci, ale berme to tentokrát doslova a majetkově. Fotbalová asociace České republiky by totiž měla získat od Českého svazu tělesné výchovy značnou část tamních budov. A další tam postaví. Končit by to mohlo v budoucnosti i Národním fotbalovým stadionem.
Skiareál Špindlerův Mlýn budou přece jen provozovat firmy Tatra Mountain Resort a Snowhill - spojené pod společností Melida. Na pronájmu od Českého svazu tělesné výchovy a Českého svazu lyžařů se původně dohodly už v létě, pak ale nepodepsali zástupci Snowhillu smlouvu, která měla platit od 1. listopadu. Teď už je všechno v pořádku.
Zdálo se to jako hotová věc, jenže co se zdá, je sen. To si teď můžou říct i ve Špindlerově Mlýně. Tamní Skiareál, který je největší v republice, bude dál spravovat Český svaz tělesné výchovy se Svazem lyžařů České republiky. Společnost Melida, která měla mít areál na 20 let pronajatý a investovat do něj, nakonec smlouvu nepodepsala.
Největší český lyžařský areál ve Špindlerově Mlýně zůstává ve správě ČSTV. Smlouvu o dvacetiletém pronájmu totiž nepodepsali všichni zástupci společnosti Melida, která měla krkonošský areál provozovat už letos. Podpis smlouvy byl přitom považován za hotovou věc.
Miroslav Jansta je muž spjatý s vysokou politikou i sportem. Je předsedou Českého svazu tělesné výchovy a zítra se s největší pravděpodobností stane místopředsedou Českého olympijského výboru pro sport. Plénum ČOV také zvolí nového předsedu a tím by se měl stát Jiří Kejval. Podle Jansty tak dojde k završení změn ve struktuře českého sportu.
Český sport se spojil se sázkovými kancelářemi a společně chtějí změnit loterijní zákon. Pokud bude dvacetiprocentní odvod z kursových sázek a číselných a okamžitých loterií snížen na 15 procent, pošle pětice sázkových kanceláří ‚ušetřených‘ pět procent Českému olympijskému výboru. Zástupci těchto organizací se na tom dohodli společně s ČSTV - memorandum o spolupráci má Radiožurnál exkluzivně k dispozici.
Co znamená zkratka USA, jistě víte. Čeští lyžaři by mohli snít třeba o SAK - tedy Spojených areálech krkonošských. Ostatně, to je také zatím nadsazená vize majitelů i nájemců tamních největších středisek. Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou pronajaly ČSTV a Svaz lyžařů soukromým společnostem, aby jim areály vynášely, ale také se dočkaly investic. A ty by právě měly vést k různému propojování.
Český svaz tělesné výchovy jako většinový vlastník lyžařského komplexu ve Špindlerově Mlýně chce areál pronajmout firmám Snowhill a Tatry Mountain Resorts. Za pronájem mají společnosti za 20 let zaplatit celkem asi miliardu korun. Lidé ve Špindlerově Mlýně ale hledí na záměr ČSTV s obavami.
Český svaz tělesné výchovy chce tento týden rozhodnout, jestli na dvacet let pronajme lyžařské komplexy ve Špindlerově Mlýně a v Peci pod Sněžkou. Případný pronájem středisek pokládá za nejlepší způsob, jak získat potřebné peníze pro český sport poté, co přišel o finance z loterijní společnosti Sazka. Slovensko už podobnou zkušenost má.
Bude ještě někdy možné spatřit závod Světového poháru v alpském lyžování v České republice? A budou mít lyžařské talenty kde trénovat a vyrůstat? Také tyto otázky vyvstávají v souvislosti s dlouhodobým pronájmem lyžařského areálu ve Špindlerově Mlýně, který chce vedení Českého svazu tělesné výchovy uzavřít do konce tohoto týdne.
Od doby, kdy přišel Český svaz tělesné výchovy o příjmy z loterijní společnosti Sazka, se vedou debaty o tom, kde by mohl získat nějaké další peníze. Podle týdeníku Euro může být zdrojem příjmů až dvou miliard korun pronájem lyžařského komplexu ve Špidlerově Mlýně v Krkonoších. ČSTV prý vyjednává s firmami Tatry Mountain Resorts a Snowhill, za níž stojí gumárenský magnát Tomáš Němec.