Spasit sportoviště na Strahově může jen FAČR, shodují se Pelta a Kejval
Fotbal se dnes dočká. Tedy nejspíš. Český svaz tělesné výchovy by měl na své Valné hromadě rozhodnout o tom, že na Fotbalovou asociaci České republiky převede část svého majetku v Praze na Strahově. Ono vlastně tomuto sdružení nic jiného nezbývá. Jak se ukazuje, fotbal je jediný sport, který na svazové úrovni netrápí akutní nedostatek peněz.
Světové organizace sídlí třeba v Ženevě, ty, které ovládají český sport, většinou na Strahově. Donedávna to platilo stoprocentně, ČSTV byl z nich totiž asi nejmocnější organizací. Teď se ale jeho pozice v rámci struktury českého sportu mění.
Jedničkou se stává Český olympijský výbor a ČSTV přiznává, že na dost věcí nemá finance. Třeba na udržování rozsáhlého strahovského areálu.
„Vidíme sami, v jakých prostorech se nacházíme, je zde potřeba masivní investice. Fotbalová asociace české republiky má příjmy z prodeje televizních práv a má garance od UEFA i FIFA, proto jsme jediní, kdo je schopen aspoň částečně revitalizovat toto území,“ přiznává jeden z nejmocnějších mužů českého sportu Miroslav Pelta.
V jeho funkcích si můžete vybrat a titulovat ho třeba jako místopředsedu ČSTV nebo předsedu fotbalové asociace. Ale jeho názor, že nikdo jiný, než fotbalisté stadión Rošického, Přátelství a tamní budovy udržovat nemůže, podporuje i Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.
„Opravu nebo rekonstrukci Rošického stadionu tak, aby z něj byl národní fotbalový stadion, nemůže olympijský výbor, ČSTV ani jiný svaz zajistit. Ale fotbalová asociace ve spolupráci z UEFA a FIFA pravděpodobně ano,“ říká Jiří Kejval.
Dalším velkým hráčem v českém sportu je i Miroslav Jansta, předseda ČSTV. A právě na jeho zprávu dnes budou delegáti Valné hromady asi také napjatě čekat. Dozvědět by se z ní měli třeba to, jak daleko je příprava žaloby na toho, kdo prý v minulosti obíral český sport o peníze - tedy exšéfa Sazky Aleše Hušáka.