V Čížkovické cementárně mají sokoli své budky už od roku 2012, za tu dobu se tam vylíhlo 15 mláďat. Letos mohli ptáci podle ornitologa uhynout kvůli nemoci nebo souboji s jiným párem.
„Jsou tam zbytky plastů, fólie, odřezky z automobilového průmyslu, koberce, zmetky z výroby, i zbytky plastů ze žlutých kontejnerů, které nejsou využitelné k recyklaci,“ popisují v cementárně.
Provoz zmenšené verze cementárny je podle vedoucího projektu přelomový i v tom, že je bezodpadový. Pomocí rotační pece je možné i z odpadu získat další cenné kovy, jako rubidium nebo cesium.
Asi půldruhé stovky lidí se dnes v Čížkovicích na Litoměřicku zúčastnilo protestního pochodu proti spalování kalů z Ostravska v tamní cementárně. Akce byla završením řady protestů, které iniciativa Občané proti kalům pořádala už od loňského podzimu.
7:19
|Igor Maňour, Miroslav Zimmer, Veronika Sedláčková|Regiony
I přes protesty místních vjely do cementárny v Čížkovicích na Litoměřicku první auta s nákladem ropných kalů z ostravských lagun. Francouzská firma Lafarge, která továrnu provozuje, má k dispozici všechna potřebná povolení a tvrdí, že používání sporné suroviny neznamená žádné zdravotní riziko. Přesto se proti němu bouří ekologové i vedení obce.
V cementárně Lafarge v Čížkovicích na Litoměřicku začnou ode dneška spalovat upravené kaly z Ostravska. Likvidace nebezpečného odpadu vyvolala už loni na podzim na severu Čech vlnu obav a protestů.
Cementářskou pec v Čížkovicích na Litoměřicku bude vyhřívat palivo z ropných kalů z Ostravska. Zvolený způsob svozu, uskladnění a likvidace tohoto druhu nebezpečného odpadu vyvolal v dotčených místech na severu Čech už na podzim vlnu nevole. Cementáři i teď tvrdí, že spalování neohrozí prostředí, ani zdraví lidí.