Francouzská a česká kultura jsou si v něčem blízké, v péči o nejmenší děti se ale zásadně liší. Matka, která ještě rok po narození dítěte není zpět v zaměstnání, je v Paříži za bílou vránu.
Podle návrhu se bude moct chůva u sebe doma starat až o 4 děti ve věku od půl roku do 6 let a to včetně svých vlastních. Chůvy ale budou muset splnit několik podmínek.
Chůva hlídala děti ve vietnamské komunitě v Chebu 20 let. Zranění devatenáctiměsíčnímu chlapci způsobila podle obžaloby 10. března 2019. Obžalovaná odmítla, že by chlapci úmyslně ublížila.
Situaci školkám zkomplikuje i to, že při zápisech počítaly s tím, že od září budou najímat pro dvouleté děti chůvy a že na jejich platy dostanou od státu peníze. To chce ale ministerstvo zrušit.
Francouzští rodiče, kteří mají nespavá miminka, angažují noční chůvy, aby se mohli vyspat. Za jednu klidnou noc jsou ochotni zaplatit i více než 100 eur, v přepočtu přes 2600 korun.
Pokud se chcete stát profesionální chůvou, musíte do školy. Kurzy pro asistentky v předškolní péči zajišťuje například Zdravotnické zařízení Prahy 4, které letos na podzim zahájilo další lekce.
Rodiny hledají náhradní prarodiče a starší lidé touží smysluplně prožít stáří. Děti a seniory spojuje občanské sdružení Hestia v projektu s názvem 3G. Dobrovolnický program rozjela organizace například v Praze, Českých Budějovicích nebo Ústí nad Labem.
Internetová služba Hlídačky.cz, která rodičům pomáhá najít vhodné hlídání pro děti, si přes prázdniny získává stále větší oblibu. Jen za červenec se do služby registrovalo 431 chův, které si říkají právě hlídačky.
Každý den vyzvedne ze školky chůva Alena malou Lucku, o kterou se od narození stará. Když jdou spolu domů, na ulici v severočeském Mostě se za nimi kdekdo ohlédne. Vedle starší dámy totiž poskakuje čtyřletá vietnamská dívenka. Její rodiče celý den pracují v obchodě, a proto dceři zaplatili náhradní českou babičku. Právě české chůvy jsou v posledních letech ve vietnamských rodinách stále žádanějšími pečovatelkami.
Rodiče s malými dětmi mohou nyní v Praze využívat služby chůvy, která hlídá zdarma. Jedná se o nový projekt městské části Praha 4, přihlásit se však mohou rodiny z celého města. Základní podmínkou je, aby lidé, kteří mají o tuto výhodu zájem, buď byli na mateřské dovolené, nebo se z ní vraceli do práce.
Obliba příměstských táborů, mateřských center a klubů o prázdninách roste. Řada rodičů totiž řeší, kdo dva letní měsíce děti pohlídá. Překvapivě je ale o prázdninách daleko menší zájem o chůvy než ve školním roce.
Jednou z nejdůležitějších věcí v životě Číňanů je rodina. V moderní době ale mladí Asiaté dávají přednost kariéře a děti odkládají na výchovu k prarodičům a příbuzným. Bohatší si pro svá dítka najímají dokonce vychovatelky. Ženou je k tomu jak finanční důvody, tak i nedostatek sociálních podpor a například i školek.