„Já osobně jsem očekával, že se (koalice) rozpadne už v červnu, kdy se jí nepodařilo udržet dohodu o rozpočtu. Olaf Scholz se očividně ještě snažil najít nějaký kompromis,“ říká expert Handl.
Dění v Německu na obrátkách přidalo jako naschvál v okamžik, kdy se těžko odhadnutelným aktérem opět staly i Spojené státy. Že německou vládu pohromadě už neudrželo ani to, je však vypovídající.
„Od samotného vzniku koalice bylo jasné, že tři koaliční partneři jsou velice odlišní. Důvěra mezi nimi se v posledních týdnech rozpadá,“ říká Zuzana Lizcová.
Hlasovat o důvěře by se mělo 15. ledna a lze očekávat, že poslanci důvěru nevysloví. Následovaly by předčasné volby, které by se musely konat nejpozději na konci března.
Unijní fiskální pravidla známá jako Pakt stability a růstu vyžadují, aby veřejný dluh nepřekročil 60 procent hrubého domácího produktu. Rozpočtové deficity zároveň nesmějí převýšit tři procenta HDP.
Průzkum agentury INSA ukázal, že 52 procent Němců nevěří, že se v zemi vyplatí pracovat. Ministr financí přitom říká, že práce je nejlepším způsobem překonání chudoby.
Poprask kolem vládních úspor konkrétně upozorňuje, že zdejší demokracie má dosud rezervy. Vzorem může být Německo, kde obdobný balíček chystají v úplném klidu kancléř s ministrem financí.
Německo chce v nadcházejícím roce hospodařit s větším schodkem, než původně ministr financí Christian Lindner předpokládal. Vyplývá to z návrhu, na kterém se v noci na pátek dohodl rozpočtový výbor.
Německo původně zamýšlelo všechny tři jaderné elektrárny odpojit na konci letošního roku, kvůli energetické krizi ale měly dvě ze tří elektráren zůstat v provozu až do jara.
Německo se potýká s omezováním dodávek plynu z Ruska. Ruská plynárenská společnost Gazprom začátkem tohoto měsíce oznámila, že ponechá mimo provoz plynovod Nord Stream 1.
Nahlédnutí do programu německých liberálů může mnohé přivést do rozpaků. Společná evropská politika se sotva obejde bez minimalizace rizik vyvolávaných rozvrácenými státními rozpočty členských zemí.
Zelení i liberální FDP, bez nichž není vláda pro Scholze ani Lascheta možná, nicméně zcela nezavrhují pozdější jednání s CDU/CSU. Pokračování koalice SPD a CDU/CSU není v tuto chvíli pravděpodobné.
Jak by na Lindnera asi reagovala současná česká vláda? Ta zadlužuje státní finance tak, že došla trpělivost i České národní bance. Možná by problém odbyla poukazem, že Česko není součástí eurozóny.
Psychoteror - tak popsali jednání o německé vládní koalici vyjednavači Zelených. Ti z neúspěchu takzvané jamajské koalice viní Svobodné demokraty, kteří od jednacího stolu v neděli odešli.