Město, které dlouho bylo poslední baštou povstalců v oblasti u Damašku, bylo terčem bombardování syrské armády bojující na straně režimu Bašára Asada. Asad nicméně použití chemických zbraní popíral.
Úřad guvernéra v pondělí vytvořil vyšetřovací výbor, aby vyhodnotil okolnosti úniku. „Osoby, které se provinily nedbalostí, budou potrestány,“ řekl provinční guvernér Abbás Džábir.
Jordánská státní televize uvedla, že 13 lidí zahynulo; dalších 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.
Čtveřice mužů podle policie prodala desítky tisíc láhví chemikálie zákazníkům z celých USA. Při prodeji tvrdili, že látka léčí kromě covidu-19 také rakovinu, AIDS, autismus nebo roztroušenou sklerózu.
Zvláštní vyšetřovací tým byl zřízen členy OPCW v roce 2018 s cílem identifikovat pachatele nelegálních útoků. Dosud OPCW mohla pouze sdělit, zda se stal chemický útok, nikoliv však, kdo jej spáchal.
Washington tvrdí, že režim syrského prezidenta Bašára Asada použil 24. listopadu v Aleppu proti civilistům slzný plyn, aby navodil dojem povstaleckého útoku chlorem.
Lékaři se domnívají, že kromě chloru mohla být v Dúmě použita ještě jiná látka. „Z krve a moči se to dá zjistit až týden, možná déle,“ citoval Guardian jednoho z expertů.
V areálu rakouské společnosti Agrana u města Aschach an der Donau v došlo k výbuchu a následnému úniku chemikálií. Předpokládá se, že jde o plynný chlor. Média informují nejméně o 40 zraněných.
Oběti úterního útoku v syrském Chán Šajchúnu vykazují příznaky toho, že byly zasaženy nejméně dvěma různými chemickými látkami. Jedna z nich může být sarin, druhá chlór. Informovala o tom ve středu mluvčí české pobočky mezinárodní organizace Lékaři bez hranic Iveta Polochová.
Šetření OSN a Organizace za zákaz chemických zbraní zjistilo, že chlorové bomby v Sýrii svrhly dvě vrtulníkové letky syrské armády a dvě další jednotky. Informuje o tom agentura Reuters, které to potvrdil nejmenovaný západní diplomat. Zjištění podle agentury posílí tlak západních členů Rady bezpečnosti OSN na přijetí sankcí proti syrskému režimu. Prezident Bašár Asad dál odmítá, že by jeho vojáci toxický plyn používali.
Tři lidé se nadýchali chloru při čištění koupaliště v Nýřanech na Plzeňsku. Jeden člověk zemřel, další dva jsou v péči lékařů. Přívod chloru je uzavřen a hasiči místnost odvětrali. Jestli šlo o nehodu, sebevraždu nebo úplně jinou příčinu, v tuto chvíli vyšetřuje policie.
Do hotelového bazénu v Sezimově Ústí na Táborsku unikl chlor. Záchranáři převezli deset lidí s podezřením na otravu chlorem do nemocnice. Hasiči prostor odvětrali, další lidi evakuovat nemuseli. Co způsobilo zvýšenou koncentraci chloru, zjišťují policisté.
Únik chloru zastavil provoz rehabilitace v hrabyňském ústavu. Sto padesát pacientů a čtyřicet pracovníků muselo preventivně prostor opustit a přemístit se na lůžková oddělení ve vyšších patrech. Nikdo se nezranil.
Na ústeckém Střekově, v areálu bývalých Vrbenského lázní, unikl včera večer chlor. Hasiči ihned spolu s policií místo uzavřeli. Lidem ale podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana žádné nebezpečí nehrozí.
Únik chloru v karlovarském bazénu, při kterém se přiotrávily tři desítky lidí, zavinili dva zaměstnanci. Šéf KV Arény Roman Paleček Českému rozhlasu řekl, že oba zaměstnance potrestá a zajistí, aby se podobná havárie už neopakovala.
Lidé, kteří se včera přiotrávili chlorem v karlovarském bazénovém centru, už jsou všichni v pořádku a doma. Podle lékařů Krajské nemocnice je stav ošetřených lidí dobrý. Únik chloru způsobila technická závada.
Desítky lidí se přiotrávily jedovatým chlorem v novém bazénovém centru v Karlových Varech. Pálily je oči a špatně se jim dýchalo. 25 návštěvníků odvezly sanitky do krajské nemocnice, 55 osob ošetřili záchranáři na místě. Chlor unikl v karlovarském bazénu v krátké době podruhé za sebou.
Kvůli úniku chloru museli hasiči dopoledne evakuovat z nemocnice v Havířově 50 lidí. Celkem 17 zaměstnanců vyhledalo ošetření, šest z nich skončilo v péči lékařů.
Spolana Neratovice chce kvůli výrobě chlóru používat dalších šest let toxickou rtuť. Firma přitom měla do konce letošního srpna vypracovat studii na jinou technologii výroby chlóru. Nyní žádá o prodloužení staré technologie. To se nelíbí ekologům.
Ve Vítkově na Opavsku dnes opět unikl chlor z areálu úpravny vody v městské části Podhradí. Hasiči preventivně evakuovali 300 lidí. Jde už o třetí únik chloru v posledních třech dnech. Na vině jsou pravděpodobně zaměstnanci úpravny vody, kteří neopatrně manipulovali s chemikáliemi.
Lidé ve Vítkově na Opavsku čekají až vítr rozptýlí uniklý chlór. Nebezpečný plyn unikl už dnes v noci po neočekávané reakci v tamní úpravně vody. Chemikálie se pak ale objevila znovu. Vytvořil se mrak, který se dostal mimo areál.