S František Venclem sedíme v Tábořišti Špinka nedaleko Červeného Kostelce na Náchodsku. Trampové tady stanovali už před sto lety, pětasedmdesátiletý František sem s rodiči poprvé přijel v roce 1953.
S manželkou zdědili malou chatičku, kde se dalo žít jen v létě. Byl tam suchý záchod a muselo se hodně šetřit vodou. Z milovníka kaváren a městského života se proto najednou stal kuti.
Teploty stoupají, příroda rozkvétá a naplno se rozjíždí sezona chatařů a chalupářů. S trochou nadsázky můžeme říct, že co Čech, to chatař nebo chalupář.
Ve vesničce v Jeseníkách se na kopci vyjímá dřevěnka, kterou už celá desetiletí zvelebuje rodina Černínů. Nejstarší z nich, 88letý strojní inženýr Milan, většinu nábytku v chalupě vyrobil úplně sám.
I na chatách musí podle mluvčího Policejního prezidia lidé dodržovat vládní nařízení o omezení pohybu lidí. „Jde o to zabránit šíření viru, tedy shlukování osob,“ říká.
Obliba kempování v Česku roste. Řada provozovatelů letních areálů má už na celé prázdniny obsazená všechna místa. Jen loni lidé strávili v kempech téměř tři miliony nocí.
Úpravy rybníka Katlov na Kutnohorsku se nelíbí části chatařů. Naštvaní jsou na známého rybáře Jakuba Vágnera, který si před časem vodní plochu pronajal. Do rybníka plánuje vysadit ryby typické pro Evropu a následně tu provozovat sportovní rybolov. Rekreanti mají obavy, že koupání na Katlově už nikdy nebude takové jako dřív.
U některých studánek nedaleko řeky Želivky by ušlí pocestní měli vyprahlo v krku, než by se mohli napít. Ačkoli tamní chataři žijí u vodního toku, kvůli suchému počasí musejí s vodou šetřit. Na mytí používají tu říční. A pokud nezaprší, bojí se, že tekutina pro ně bude čím dál vzácnější.
Desítky vykradených chat eviduje policie na Zlínsku. Chataři v tomto podzimním období houfně opouštějí rekreační objekty a toho pachatelé často zneužívají. Jízdní policie na koních plánuje kontroly chatových oblastí.
Čtyřicet let má na Okrouhlíku u Jihlavy chatu také rodina paní Michaely, která sice pochází z krajského města, ale v současnosti žije v Praze. I oni počítají ročně náklady na tisíce.
Lidé v Jihlavě platí za svoz odpadu z chatových oblastí, i když chatu nemají. Řadu obyvatel proto v těchto dnech rozzlobila složenka, která jim přišla domů. Z výpisu se dozvěděli, že za likvidaci odpadků od chatařů platí každý člen rodiny devatenáct korun.