Kempování je v Česku populární. Lidé loni strávili ve stanech či chatkách téměř tři miliony nocí
Češi častěji tráví dovolenou ve stanech nebo chatkách. Řada provozovatelů letních areálů má už na celé prázdniny obsazená všechna místa. Jen loni lidé strávili v kempech téměř tři miliony nocí. Vyplývá to z aktuálních čísel Eurostatu. Podle něj tak popularita kempování v Česku roste už sedm let v řadě.
Největší nápor turistů zažívají podle Eurostatu jižní Morava a jižní Čechy. Někde jsou rezervační systémy úplně plné. Téměř vyprodáno ale mají třeba i v kempu Pecka - asi třicet kilometrů od Jičína. Podle provozovatele Jaroslava Hudce se například místa v chatách zaplnila už během jarních měsíců.
Kempování je v Česku populární. Lidé loni strávili ve stanech či chatkách téměř tři miliony nocí. Téma pro Zuzanu Švejdovou
„Najdou se tam termíny na dvě nebo tři noci, ale týdenní pobyty už jsou z 95 procent zarezervovány,“ upřesňuje pro Radiožurnál Hudec.
Pokud bude přát počasí, mohl by být ten letošní rok podle provozovatelů ubytování dokonce rekordní. Historicky nejlepší sezóny zažily kempy v roce 1997 a 1998. Tehdy Češi strávili ve stanech nebo v chatových osadách přes tři miliony nocí.
Česko zdaleka nepatří v kempování k evropským velmocím. Tím je podle Eurostatu Dánsko. „Turisté tam v kempech strávili hned třetinu ze všech nocí strávených v některém z ubytovacích zařízeních hromadného charakteru. V České republice to nebylo ani šest procent, takže třeba na Dány ještě zdaleka nemáme,“ doplňuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund.
Češi vyhledávají i kempování v cizině, kde zájem sílí ještě výrazněji. Meziročně návštěvnost Čechů v zahraničních kempech totiž vzrostla o 15 procent.
Řešením bytové krize jsou i chaty a chalupy. I jejich cena se ale začíná v posledních letech zvyšovat
Číst článek
Nejčastěji lidé jezdí do chorvatských a italských kempů, ale zájem je také o Maďarsko. Právě tam se počet strávených nocí ze za posledních šest let skoro zdvojnásobil.
České kempy pak podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže nejsou v některých věcech srovnatelné se zahraniční konkurencí.
„Kvalita našich kempů a chatových osad pokulhává za zahraničím především v těch zásadních věcech, jako jsou hygienická zařízení nebo poskytovaný servis. Ubytovací zařízení zůstávají ve většině případů stejné jako v době před 15 nebo 20 lety,“ popisuje Papež.
Stále ale platí, že české kempy jsou proti těm zahraničním levnější. Zatímco třeba v Itálii lidé za noc zaplatí v přepočtu průměrných 1200 korun, v Chorvatsku jsou to podle organizace německých motoristů ADAC o necelé dvě stovky méně. A v Česku je průměrná cena kolem čtyř stovek za noc.