Britské ministerstvo obrany soudí, že pro Rusko bude bez dodatečné mobilizace obtížné vytvořit byť jedinou vševojskovou armádu, která by jako útvar mohla fungovat samostatně.
„Ať se nám to líbí, nebo ne, lidé chtějí vidět vděčnost,“ řekl Wallace novinářům na summitu. Dodal, že Ukrajina přesvědčuje ostatní země, aby se vzdaly vlastních zásob zbraní.
Washington/Londýn ||mfk, ČTK|Zprávy ze světa|SLEDOVALI JSME ONLINE
Dodání strojů Abrams na Ukrajinu minulý týden oficiálně schválil americký prezident Joe Biden. Jejich vyslání do napadené země přitom Washington zpočátku odmítal.
Relativně úspěšné stažení je podle Britů částečně dílem lepšího jednotného vedení generála Sergeje Surovikina. Moskva ho jmenovala velitelem ruských jednotek nasazených na Ukrajině na začátku října.
Odvody branců budou trvat do prosince, do vojenské služby má nastoupit 120 tisíc lidí. Moskvu navíc obvinilo britské ministerstvo obrany z rozmisťování hypersonických střel Kinžál v Bělorusku.
Podle amerického poradce pro bezpečnost Jakea Sullivana dodá Írán Rusku drony a výcvik k jejich ovládání. Zároveň s tím oznámilo Nizozemsko dodávky techniky pro Ukrajinu. Putin Írán osobně navštíví.
V řadách ruské armády zřejmě probíhá intenzivní čistka, jež je následkem neuspokojivých výsledků při invazi na Ukrajinu. Podle Britů to však efektivitu ruského velení ještě více sníží.