Podle psycholožky Pavly Koucké je víra v Ježíška založená na důvěře v rodiče, ale zároveň dítěti poskytuje imaginární svět. Lucie Machutová oponuje tím, že vidí Ježíška jako symbol konzumu.
O knižní soubor Flegrových zápisků z blogu, který byl loni nominován na Magnesii Literu, si můžete tento týden zahrát v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz.
Datoví novináři serveru iROZHLAS.cz vytvořili aplikaci, které zpracovává údaje z blogu Oryx, pro který dobrovolníci ověřují oficiální ztráty na obou stranách ruského konfliktu skrze obrazový materiál.
Blog nazvaný „Od pracovního stolu Donalda J. Trumpa“ byl od začátku května místem na jeho internetových stránkách určeným pro příspěvky, které další lidé mohli sdílet na sociálních sítích.
„Já nic neumím. Šít roušky ani namíchat dezinfekci. Takže pokud můžu někomu pomoct tím, že si přečte něco vtipného a potěší ho to, tak to je jediná věc, kterou umíme,“ říká šéfredaktor blogu.
Všechny nominované knihy představí první program České televize denně od 29. března do 6. dubna ve 20 hodin. Jejich autoři uvedou svá díla na čtyřech autorských čteních v Knihovně Václava Havla.
Čína nechala kvůli porušení zákonů od roku 2015 uzavřít více než 13 000 internetových stránek. Za cenzuru internetu je Peking častým terčem kritiky aktivistů a organizací z celého světa.
Byla na více pohřbech, než si dokáže pamatovat. Místo toho, aby sama myslela na smrt, si ale Dagny Carlssonová pořídila počítač. V 99 letech se s ním naučila zacházet a dnes se jako 104letá může nazývat nejstarší blogerkou světa. O čiperné seniorce vznikl v roce 2015 dokument Život začíná po stovce, který letos uvedl festival Jeden svět.
Když se zaposloucháte do debat na stadionu, v hospodě nebo v internetových diskusích, může se zdát, že fotbalových trenérů a expertů jsou v Česku tisíce. Ne každý ovšem prezentuje své názory veřejně a pravidelně. Přesto existují mimo proud hlavních mediálních kanálů neotřelé fotbalové blogy zajímavých osobností.
Vietnamská vláda se snaží bojovat proti kritickým bloggerům a disidentům. Každému, kdo na internetu nebo na sociálních sítích zkritizuje vládu, nově hrozí pokuta ve výši sto milionů dongů, tedy asi sto tisíc korun.
Květoslava Šamajová z Prahy chce po státu odškodnění za to, že ji soud loni poslal do Bohnic. V léčebně strávila více než půl roku kvůli tomu, že napsala na svůj blog pomluvu. Neobvyklý případ míří k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Důchodkyně totiž neuspěla u Ústavního soudu, který její stížnost odmítl. Přesto bylo podle něj nařízení ochranného léčení sporné.
Americká společnost Yahoo vstoupila mezi giganty sociálních médií. Za 1,1 miliardy dolarů, v přepočtu 22 miliard korun, koupila blogovací službu Tumblr. Ta kombinuje klasický blog s možností vkládat fotografie a videa.
Stovky Číňanů podepsaly petici za propuštění zatčeného bloggera. Ten před začátkem sjezdu čínským komunistů umístil na internetové stránky sociální sítě Twitter odvážný komentář. Setkání straníků v něm přirovnal k hororu. Několik dní po vložení příspěvku ho policii zatkla.
Starší žena z Prahy, kterou za pomluvu na internetovém blogu poslal soud na léčení do Bohnic, se zřejmě dostane na svobodu. O tom, že by po více než půl roce mohla Květoslava Šamajová odejít z psychiatrie, dnes rozhodl pražský obvodní soud.
Stačila jedna pomluva na blogu a důchodkyně Květoslava Šamajová se ocitla v Bohnicích. Na internet napsala o jednom člověku, že spolupracoval s tehdejší Státní bezpečností, a za to ji soud poslal do psychiatrické léčebny. Osmašedesátiletá žena se teď snaží dovolat práva a chce odškodnění za to, že jí jeden psychiatrický znalecký posudek zničil život. Případ řeší Liga lidských práv i ombudsman.
Íránská vláda se znovu snaží omezit tok informací, zemi totiž už zítra čekají parlamentní volby. Zejména opozice využívala v minulých letech elektronické sociální sítě a blogy ke komunikaci, mobilizaci, ale také k šíření zpráv do světa. Bloggeři, kteří hodně vědí o íránské realitě a využívají své znalosti perštiny, přitom nepůsobí pouze v samotném Íránu nebo v emigrantských komunitách na Západě. Nejméně jeden zasvěcený blog o Íránu vzniká i v Praze.
Slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic začal na svém blogu popisovat zákulisí korupční kauzy Gorila. Blogy by měly mít několik částí. Zatím uvedl jeden konkrétní příklad, jak mohly na účty slovenských politiků proudit peníze od finanční skupiny Penta. Ministr už dříve čelil kritice, že zveřejňuje příliš mnoho informací o případu Gorila, a tím ovlivňuje jeho vyšetřování.
V Číně je stále více blogerů a účastníků chatu. Od loňského roku se počet chatujících a blogujících Číňanů zvýšil čtyřnásobně. Přístup na sociální sítě je ale čím dál tím komplikovanější. Některé blogy a internetové stránky jsou totiž v komunistické zemi zakázané. Na ty fungující se pak musejí blogeři nově registrovat.
Pro většinu uživatelů internetu jsou sociální sítě možností, jak se udržet v obraze nebo zůstat v kontaktu s přáteli. Jak se ale na jaře ukázalo, právě ony sehrály klíčovou roli během revolucí v arabském světě. A světová síť získává na důležitosti i při současných protestech v Rusku.
Statisíce poutníků v celém Polsku míří do nejtradičnějšího poutního místa, kláštera na Jasné Hoře v Čenstochové. Měli by sem dorazit v pondělí 15. srpna, kdy se v Polsku slaví svátek Nanebevzetí Panny Marie. Očekává se příchod až 300 tisíc lidí.
Syrská vláda potlačila ve městě Džisr aš-Šughúr ozbrojené rebely i prodemokratické hnutí. Po týdnu napětí město obsadila armáda a tajné služby. Bilance mrtvých a zraněných zatím není známá. Mezitím vyšlo najevo, že jeden z mezinárodních symbolů protivládních protestů v Sýrii, je podvrh.
Přední íránský blogger Hosejn Derachšán dostal 19 a půl roku vězení za podvracení režimu a spolupráci s nepřátelskými státy. O verdiktu teheránského revolučního soudu informují íránská média. Derachšán se v poslední době na svém blogu často zastával íránského prezidenta Ahmadínežáda před jeho nepřiměřenou kritikou ze zahraničí. V minulosti ale napsal řadu článků, kde ostře kritizoval poměry v zemi.
Čína v rámci cenzury maže až 95 procent všech blogů. Tvrdí to autoři webových aplikací odvolávající se na oficiální statistiky. V Číně je v současnosti více než 340 miliónů uživatelů internetu, z toho 220 milionů bloggerů. Peking cenzuru obhajuje a tvrdí, že blokuje především stránky s pornografickou a nepřátelskou tématikou.
Víte jak bezpečně poznáte, že jste v Johannesburgu? Nastoupíte do taxíku, a řidič okamžitě zamyká dveře. Pravděpodobnost, že by Vám někdo v ulicích města sahal zvenčí po klice je zřejmě mnohonásobně vyšší, než že Vás záchranáři po případné havárii (kterých je v JAR mimochodem také dost) nedostanou z auta.